Dün gece yazmıştım bunu ama bir daha paylaşıyorum daha çok kişi görsün diye.

Merhabalar size bir laptop sorunumdan bahsetmek istiyorum. Yaklaşık 1 ay önce bu saatlerde laptopumu kapattım. Sabah olduğunda ise açılmadı. Power tuşunun ışığı yanıyor ama siyah ekranda kalıyordu(Ekrana ışık gitmiyordu). Laptop Dell 7567 ve garantisi 6 ay önce falan bitti. Bir arkadaşımla birlikte laptopu açtık. Anakarta kadar gidip herşeyi söktük. Ramleri değiştirdik, ssd'yi değiştirdik ama hiç bir faydası olmadı. Ekran kartı 1050ti bu arada

Devamında laptopu bir tane yetkili olmayan servise verdim. Laptopun ekran kartı çipinin yandığını ve 1250 liraya yapabileceklerini söylediler. Onay verdim. Aradan 2 hafta geçti. Bu süre zarfında iletişim içindeydik tamircilerle.

İlk başta çipi değiştirdiklerini ve ekrana görüntü geldiğini fakat ekran kartı driverının kurulamadığını söylediler. Sonrasında çipin kendi içinde bir yazılım olduğunu, normalde çok kullanılan bir model olduğunda direkt tak çalıştır olduğunu fakat bu modelin daha özel bir model olduğunu ve bundan ötürü içinde yazılım olmadığını ve yazılım atmaları gerektiğini söylediler. Devamında internet üzerinde yazılımı bulamadıklarını ve Dell servisinden destek alacaklarını söylediler. Dell servisininde işi çözemediğini sonuç olarak bilgisayarı yapamadıklarını gelip alabileceğimi söylediler. Dell yetkili servisine götürmemi tavsiye ettiler. Anakart değişikliğiyle anca kurtulabileceğini söylediler. Dedim siz bilgisayarcısınız, bilirsiniz aşağı yukarı ne kadar tutar dedim. 2500 tl civarı olur dediler.

Ben bilgisayarı alamadım çünkü şu anda farklı şehirdeyim. Üniversite öğrencisiyim ve ailemin yanına geldim sokağa çıkma yasağı gelir diye.

Şu anda laptopun son durumunu bilmiyorum. Yani çalışıyor mu ekrana görüntü geliyor mu veya içine gerçekten yeni çip takıp çıkardılar mı emin değilim. Yarın detaylıca konuşacağım servis elemanıyla.

Sizce bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim? Anakart değişsin istemiyorum sonuçta öğrenciyim ve bu fiyatın hepsini aileme yıkmak istemiyorum. İlk başta 1250 lira dediklerinde bile yarısını söyledim aileme çok yük olmamak için. Şimdi ise belki 2 katı belki daha fazla bir meblağ çıktı karşıma. Başına daha önce böyle bir şey gelen var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Mesut Akyıldız @akyildizmesut53

    fiyatını bilmem ama ekran kartı çipi değişimi mantıklı gelmedi bana. Anakart değişir eğer ekran kartıyla ilgili bir sorun var ise gerisi günü kurtarır

  • Orcun @orcun

    Eğer cidden ekran kartı sıkıntısıysa o değişirdi lehimleri yenilenirdi düzelirdi. Öyle yok ekstra yazılım vs full palavra onu diyeyim. Neyin yazılımı ya ? sıkıntı bios ise bios çipi belli yeniden programlarsın biter gider. PC kasasındaki ekran kartımı bu da onun ayrı bios'u olacak vs. hayatımda hiç duymadım. 1 lira para verme bu arada içini de iyice aç bak belleklerine diskine vs kadar incele yap bunu diyen adam içinden belleğini de işlemcini de sökerse çalar. Garantiye gelirsek önce senin dell'e vermen lazımdı. Böyle köşebaşı adamlara verdiğin için dahada kötü olma ihtimali var. Garantili olsa anakart değişirdi mesela ama sende garanti bittiyse hani anakarta baya fiyat çıkar çünkü işlemci ve ekran kartı anakarta lehimlidir. https://tr.aliexpress.com/item/4000500949129.html Çinde bile en ucuz anakartı malesef bu görünüyor. I5 1050 ekran kartlı model.