Valve oyunun klavye/fare ile VR'sız versiyonunun çıkarılmasının mümkün olmadığını söylemişti 🙂 Yalancılık hoş bişey değil. 2 günde böyle bir mod çıkarılabiliyorsa Valve rahat rahat non-VR versiyon yapar https://www.bolumsonucanavari.com/Haberler-HalfLife_Alyx_Klavye_ve_Fare_ile_Oynandi-100395.htm

Half-Life: Alyx Klavye ve Fare ile Oynandı

Valve News Network kurucusu Tyler McVicker, oyunu VR cihazı olmadan oynadı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • PhoeniXim @phoenixim

  Yapmasına yapar da yapmak istiyor mu? VR'ı yaygınlaştırmaya çalışıyorlar zaten 🙂

 • TwoCenk @twocenk

  VR'sız yapamayız demediler. VR'sız aynı oyun olmaz dediler.

  • reducto @reducto

   Aynı oyun olmayacağı zaten belli yani bunu tüm VR oyunlar için söyleyebiliriz zaten 🙂 Oyunu ssıfırdan VR için geliştirdiklerini ve fare klavye versiyonu yapılamaz bu yüzden yapmayacağız dediler. İsterlerse yaparlar. Sırf VR sattırmak amaç. VR satmaya çalışmalarına bir şey dediğim yok satsınlar tabi VR'ın yaygınlaşması herkesin işine gelir, ucuzlar her eve girer.

 • Murat Başak @marqwezzuh

  Yapılır ama anlamı kalmaz dediler. Amaçları para kazanmak olsa, her platforma çıkardı; burada Half Life'tan bahsediyoruz.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Yalnız o videodaki gibiyse süper uyduruk olmuş.

 • Melburg @melburg

  Bu oyundan vr'ı çıkar herkes küfreder. Oyun deneyimi acayip düşer

 • Uğur Yurtsever @ugury

  VR başlığı olmadan oynamak mümkün değil demediler. Oyunu, fare klavye ile oynamak mümkün değil de demediler. Hatta tam aksine Robin Walker, daha birkaç gün önce birileri bir yerlerde bunu yapacak; ama oyun baştan sona VR için tasarlandığı için bu şekilde oynansa bile keyifli olmayacak dedi. Dario Casali de benzer açıklamalar yaptı. VR deneyimini klavye ve fare ikilisine aktarmak mümkün değil dedi. Böyle oynanamazı kast etmediler hiçbir zaman. Haberi kim çevirdiyse adamların demek istediğini anlayamamış. Oyunu VR'sız klavye fare ile oynamak için gerekli araçları zaten BİZZAT KENDİLERİ yerleştirdiler oyuna. 🙂 Mod denilen şey, birilerinin Valve'ın koyduğu araçları keşfetmesinden ibaret.

  Bizim gündemler dikkatle dinlenmiyor sanırım. Çoğu insanın okumaya üşendiği uzun röportajları okuyup özetliyoruz zira.

  • reducto @reducto

   VR deneyimini klavyeye aktarmak mümkün değil bu yüzden yapmıyoruz minvalinde şeyler söylediler. Bunu bilmek için sektörden olmaya falan gerek yok yani her VR oyunu için bu söylem zaten geçerli 🙂

   VR'sız oynamak için gerekli araçları yerleştirdilerden kasıt "oyun dosyaları içine gizlediler" mi? tam anlamadım, ellerinde böyle bir şey varsa zaten normal bir şekilde koyarlardı oyuna VR'sız halini çıkarırlardı. Benim tahminim, Index'i iyice sattıktan sonra VR'sızı çıkacak. Bahsedilen araç da onun için konmuş olabilir. Zira aynı deneyimi vermeyeceği kesin olsa da VR'sız halini de en az 10 milyon satarlar. Zaten bu araç hazır bir şey olsa bu mod da bu kadar kötü olmazdı sanırım 🙂

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @reducto Bunu anlamak gerçekten çok mu zor bilemiyorum. Adamlar diyor ki; "deneyimi baştan aşağıya VR için tasarladık". Videoları izlersen de gerçekten de itme, çekme, sallama, tutma gibi çevreyle etkileşim ve hareket mekanikleri tamamen VR için tasarlanmış. Bunları klavye fare ile yapmaya çalışmak Penumbra/ Amnesia'da falan çekmeceyi fareyle tutup çekmek gibi salakça mekaniklerden daha iyi olmayacak. Yani bu deneyimin VR'sız hali diye bir şey yok. O "başka bir oyun". O oyunu yaparlar mı? Keşke yapsalar. Ama modlarız olur diye bir şey yok.

   Mod diye paylaşılan şey de Valve'ın oyun dosyalarına yerleştirdiği araçlardan ibaret. Valve, zaten bunun olacağını öngörüp insanları yormak istememiş; işlerini kolaylaştırmış. Hepsi bu. Olup olabileceği de bu kadar yani. Belki biraz daha iyisi. Övüp övüp bitiremediğimiz, borsada işlem gören büyük firmalar, oyunu bu şekilde oynamayı kolaylaştırmak bir yana; bunun onbinde birine izin vermezlerdi emin olun. Bir de yapanın peşinden giderlerdi.

   Bu sefer ısrarla büyük resmi görmeye çalışmaya gerek yok. Ortada söylenmiş bir yalan falan zaten yok. Söylenen neyse o var şu an karşımızda.