İzlediğim en enteresan filmlerden biri The Platform. Öncelikle konusundan bahsedersek. Her katta iki mahkumun olduğu dikey bir hapishane var. Hapishanenin ortadindaki boşluktan yemek geliyor. Herkes verilen sürede yemeğini yiyor ve yemek aşağı katlara iniyor. Tabii üst katlardakilerin acgozlulugu yuzunden alttakilere birşey kalmıyor.

Film tamamen metaforlar üzerine kurulmuş. Herkes ihtiyacı kadar yese tüm katlara yetecek kadar yemek varken kapitalist sistemdeki gibi usttekiler alttakilerin haklarını da yiyor. Usttekiler alttakileri bir şekilde ikna edebilir belki ama alttakilerin usttekiler yaptirim şansı yok. Bir sistem eleştirisi yani herşeyiyle.
Haishane yönetimini tanrıya veya despot devletlere de benzetebilirsiniz. Film farklı degerlendirmelre açık ama genel olarak yaşadığımız sistemin adaletsizligine ve insanlarin acgozlulugune sert bir eleştiri getiriyor diyebiliriz.

Film sonuna kadar ilgiyi ve merak unsurunu başarıyla surduyor ama sonu için aynı şeyi demek maalesef mümkün değil. Keşke sonu da filmin heyecanını ve vermek istediği mesajı sunabilseymis. Yine de hem farklı bir yapım olması hem de vermek istediği mesajlarla başarılı ve izlenmesi gereken bir film olmuş.
#FilmTavsiyesi
#Netflix
#theplatform

BeğenFavori PaylaşYorum yap