Senaryo yazılırken binlerce senedir tiyatroda ve hala günümüz sinemasında da uygulanan üçlü yapı vardır. Kabaca giriş-gelişme-sonuç diyelim. Taytlı süper kahraman filmlerinde çok rahat görebilirsiniz. Filmin başında sıdan bir günde sıradan olan kahramanımızın kaderini değiştirecek bir olay gelişir giriş bölümünde. Sonrasında çok fazla zorlu olmayan ancak gerçek kahramanın ortaya çıkmasını sağlayacak bir dizi gelişme olur gelişme kısmında. Sonuçta ise artık kahramanımız big boss ile kahramanca dövüşür. Önce dayak yer. Herkes kaybettiğini düşündüğü an climax'in tavan yaptığı kısımdır ayrıca. Sonra son anlık ilahi bir güçle kötü adam yenilir ve mutlu son.

Bir filmi iyi olduğunu anlamanın yolu climax bittikten sonra yani big boss yenildikten sonra hala seyirci izlemeye devam etmek istiyormu? Lord of th rings te mesela yüzük yok edildikten sonra bile ne olduğunu merakla izledi herkes ama Game of Thrones öyle mi? Son sezon 3. bölümde big boss gidince izlenecek birşey kalmadı. Tekrardan 2. bir climax yapmak istediler ancak o iş öyle olmaz.

Şimdi Barış Manço'nun konu ile ne alakası var denebilir. Çok basit. Eğerki şarkılarını dinlediyseniz kendisinin iyi bir storyteller olduğunu anlamanız lazım. Kendisinin bestelediği şarkılar aynı bu üçlü yapıya uyuyor. Ne tesadüfdür ki bir başka beğendiğim storyteller ise yine Barış ismini taşıyan Barış Özcan. Onunda videoları o yüzden seviliyor.

Şimdi o kadar bilgi verdim. Hadi bakalım bu bilgiyi kullanarak sevdiğiniz bir Barış parçasının analizini yapın 🙂 Ha Barış dışında yazmak isteyen olursa oda kabul.

#KonuDışı #akış #barışmanço #barışözcan #youtube #müzik #GameofThrones #LordofTheRings #YüzüklerinEfendisi #analiz

BeğenFavori PaylaşYorum yap