Yüksek katma değer oranına sahip, diğer alanlarla direkt ilişkisi olan ve krizden en fazla etkilenen sektörlerin başında olan bilişim sektörünün "Ekonomik İstikrar Kalkanı" paketinde desteklenmemesini hatalı buluyorum.

Ev hapsindeki binlerce insanın iletişim ihtiyaçlarını gidermek için kullandığı bilişim sistemlerinin önemi ortada.

Başta otomotivin ve diğer sektörlerin durma noktasına gelmesiyle bilişim sektörü büyük yara alıyor.

Ekonomik istikrar isteniyorsa bilişim sektörü es geçilemez!

Ekonomik İstikrar Kalkanı" planında unutulan bir diğer sektör "İletişim" için de durumu hatırlatayım.

Kullanıcılardan alınan vergilerden hariç BTK sektörden; Kurum Katkı Payı, Frekans, Numara Kullanım Hakkı, İdari Para Cezaları, Evrensel Hizmet Payı ve İdari ücret alıyor.

2020'de çeşitli isimlerle BTK'nın toplayacağı para 5,3 Milyar TL olacak! Kurumlar arasında RTÜK sonrası en fazla geliri BTK elde ediyor. Toplanan paranın büyük kısmı ise sektöre değil hazineye transfer oluyor...

Bilişim sektörü zaten alacağı destekten fazlasını devlete çeşitli isimler altında kaynak olarak aktarıyor. Şimdi bu acil durumda zaman aktarılan bu kaynakların sektöre geri iade zamanı!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • gordonfreeman @gordonfreeman

  Hay ağzınız bal yesin, bilişim ve iletişim sektörünü lanettayin bir şekilde "nası olsa halleder o çocuklar" diyerek es geçmek kabul edilemez.

 • lterlemez @lterlemez

  Ama devlet tam aksini düşünüyor, millet eve kapanınca, devlet nereden para kazanacak?

 • Equitatus @equitatus

  "Ekonomik İstikrar Kalkanı" paketinde vergi veren, satın alan, kiralayan, çalışan halkın desteklenmemesini hatalı buluyorum. İnsanların kendilerini düşünmeleri tabi ki çok doğal, herkes kendi sektörü için endişelenir. Ancak ne zaman ortada kötü giden bir şeyler olsa sadece bazı şirket sahiplerine yönelik yardımlar, vergi afları vs yapılıyor. Milyar dolarlık banka hesaplarına sahip iş insanları birkaç milyon dolar kaybetse ölmezler, ama banka hesabında parası olmayan, cebinde 5 lirası olan işçi işten çıkarıldığında gidip intihar ediyor. Burada yapılması gereken ev, araba, arsa sahibi iş insanlarının değil, kirasını nasıl ödeyeceğini düşünen, cebinde parası olmayan halkın kurtarılmasıdır.

  • Dağhan @daghan

   Alınan gelir vergisi, katma değer vergisi yanında diğer sektörlerden farklı olarak gelirinden 5.3 Milyar TL daha veren bir sektör var ise bence de o desteklensin...

  • Equitatus @equitatus

   @daghan Halkı destekledikten sonra elde kalanlarla o da yapılabilir.

  • Dağhan @daghan

   @equitatus Devlet aldığı vergiler ile ayakta kalıyor. Vergi alamadığı ve halk için çalışacak iş yeri kalmadığında nasıl bir çözüm üretilecek? Tekstil sektörüne destek sağlanır iken yıllardır hazineye destek veren iletişim sektörünün talebini karşılamamak doğru olmaz. Bugün eğitim dahil olmak üzere evden okul, evden iş imkanları var ise bunlar bilişim ve iletişim teknolojileri sayesinde...

  • Equitatus @equitatus

   @daghan İyi söylüyorsunuz, güzel söylüyorsunuz da bu ülkenin ayakta kalmasını sağlayan vergileri ödeyen kesim sektörler değil çalışanlardır. Tek başına bakıldığında bir kurum bir çalışandan daha fazla vergi ödüyor gibi görünse de toplama bakıldığında ülkenin topladığı verginin büyük kısmını çalışanlar ödüyor. Çalışanların ödediği vergi kurumların ödedikleri vergilerden daha fazla. Üstüne bir de kurumlara vergi affı gelirken, çalışana vergi faizi geliyor. Bu durumda kendinizi düşünmekte haklısınız ama ülkenin yükünü çeken çalışanlara baş parmak iki parmak arasından gösterilirken sektörlere yardımda bulunulması kansızlıktan başka bir şey değildir.

  • Dağhan @daghan

   @equitatus Benim çağrımın amacı tüm kaynakları bu alana aktarın değil, olamazda. Şirketlerle çalışanları ile var olabilir. Türkiye'de çalışanlar örgütlü durumda. Herkes sıkıntısını dile getirir ise şikayet ettiğin bu konularda da çözümler sağlanır. Ama ses çıkartılmaz ise şu koşullarda kimse durduk yere desteklemez.

  • Equitatus @equitatus

   @daghan Böyle bir ülkede zaten ses çıkartılsa da desteklenmez. Çıkıp hala dua bilmem ne deniyor. Başka ülkelerin başkanları çıkıp "hiçbir şey dert etmeyin biz bütün maddi yükümlülüklerini üstleneceğiz" diyor bizde ise hala yandaş sektörlere 100 milyar lira aktarma çabasındalar.

  • lterlemez @lterlemez

   Bir ülkede önce temel kaynak desteklenir, temel kaynak yani vatandaş olmadan zaten hiçbir sektör ayakta kalamaz. Vatandaşı destekleyeceksin ki normal hayat ile özel durum hayatı arasındaki farkı hissetmesin. Bu ülkede zaten sadece sektörler var, hepsi ayakta kalsın diye vatandaşın cebinde para bırakmıyorlar. Daha temel sosyal hizmetler için para bulamayan ve bu yüzden özelleşen bir ülkede yaşıyoruz. Eğitim, sağlık, güvenlik hepsi özelleşti resmen; doğru düzgün kamu yatırımı yok bu konularda.