Bilmiyorum farkettiniz mi, Intel'in 10. nesil işlemcileri yaklaştığı için Amd Ryzen işlemcilerde fiyatları yavaştan düşürüyor.
Artan döviz kuruna rağmen 1400 tl lik 3600 işlemci her yerde 1250 tl ye satılıyor.
Aynı şekilde Abd'de de indirim yoluna gidildiğini bir kaynaktan okudum.
Artan amd fanları sizi yanıltmasın, Intel'in hala yazılımsal ve uyumluluk anlamında avantajı var.
Ve fiyatların yaklaşık olması durumunda ilk tercih yine Intel olacak.
Amd fiyatları düşüredursun, bakalım bu çekişmenin sonucu ne olacak göreceğiz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emmi @emmi

  avrupada intelin payı %22 deniliyor

  • Temp 🔚 @temp

   @emmi Kimin ne payı var umrumda değil açıkçası.
   İşini hangisi düzgün ve işlevsel yapıyorsa insanlar onu almalı.
   Ben Ryzen'i niye önermeyip sitem ettim geçenlerde?
   Amd yi sevmediğimden mi? Sevmesem zaten hiç almazdım. Amd'nin kağıt üstündeki kadar stabil olmadığını gördüğüm anda o 7 nanometre falan gözümde kalmadı. Çoğu insan için de bu böyle.
   Kimse uğraşmak istemez bunlarla, uğraşmamalı da zaten. Son kullanıcıya 7 nanonetmetre diye reklam yapmaları da saçmalık. Kaç nanometre olduğu insanların umrunda olmayacak.
   Tıpkı Iphone'lardaki ram oranının android telefonlardakine kıyasla 4/1 oranında olması gibi.

 • Cenk Akay @cenk_akay08

  Valla ben ucuz olanı alır geçerim. Umurumda değil intel amd.

  • Temp 🔚 @temp

   @cenk_akay08 Ben de öyle demiştim de iş pratikte öyle olmadı.
   Amd aldığıma bin pişman oldum.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @temp oyun ve iş amaçlı fx8350 ve ryzen 1700 kullandım. 4790k kadar memnun kalamadım. Ofiste de elimin altında 7700k ve 1700X workstation var. Aynı sıkıntılar devam ediyor. Kendime 3950X workstation toplama niyetim var ancak aynı korkular sürüyor. Özellikle frame atlama olayını yıllardır anlamlandıramadım. Kaç kişiyi fark ettirerek kendi bilgisayarlarından soğuttum sayamadım.

  • Temp 🔚 @temp

   @ardazeytin Hocam 3000 serisinden herhangi bir ürün almanı kesinlikle önermiyorum.
   Eski nesillere kıyasla fazla fazla ısınıyor.
   Bide bunun yanında yazılımsal bir oturmamışlık var.
   Kullananların en az yarısı manuel overclock, undervolt, voltaj ayarına falan girişiyolar.
   Tak kullan sorunsuz bir işlemci ne yazık ki değil.
   Bazıları sanıyor ki Intel sadece oyunlarda 5-10 fps fazla alıyor. Olayın arkaplanı o kadar basit değil.
   Intel çekirdek yönetimini çok daha başarılı yapıyor, geriye uyumluluk anlamında da daha iyi.
   Biosları da daha iyi. Çoğu kişi B450 anakartların ucuz olmasını avantaj sanıyor ama o anakartların hepsi donanımsal ve yazılımsal olarak çöp.
   Intel'in çoğu anakartı daha dolu donanıma sahip. Fiyatları elbette pahalı ama bu sebepsiz değil onu anlatmaya çalışıyorum.
   Ben sistemi sırf bu amd yüzünden dağıttım.
   Ortada müthiş bir bilgi kirliliği var. İnsanlar Amd yi kusursuz bişey sanıyor. Ne yazık ki değil.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @temp katılıyorum. AMD tarafında özellikle ucuz anakartlardan kaçınmak gerekiyor. Orta seviyenin üzeri anakartlar ile manuel ayar ve uzun soluklu testler ile intel'e karşı kararlı bir üstünlük sağlamak mümkün. Maddi boyutu bir kenara bırakalım. Ben hala AMD tarafında BIOS'dan 1-2 tuşa basarak maksimuma yakın verimi otomatik verebilen bir ürün ile karşılaşmadım.

   Sıradan işlerde çok belli olmuyor bunlar ama benim işim neredeyse tamamen real-time rendering odaklı. AMD tarafında yapabildiğim tasarruf sonradan daha büyük zarara uğrattığı için pratikte benim için Intel daha ucuza geliyor.

   GPU tarafında da ne yazık ki yazılım desteğinden dolayı NVIDIA'nın VR konusunda ezici üstünlüğü var. AMD alternatif bile değil pratikte.

  • Temp 🔚 @temp

   @ardazeytin Ben x570 de denedim.O da yaşadığım sorunları çözmedi.
   Anakartın üzerindeki fan sinek vızıltısı gibi ses çıkartıyor ve o fan tüm x570 lerde var.
   Sebebi ise çipin çok ısınması.
   Ben (anakartın voltajı, frekans hızı v.s.) manuel ayarla falan da ayar tutturamadım. O yüzden pes edip iade ettim.
   Senin de dediğin gibi bios kısmı da hala Intel'in gerisinde.
   Ve senin de dediğin gibi amd tarafını ucuz olması için tercih edeyim deyip benim gibi tonla zarara girmen çok olası.
   Hani bir laf var bununla ilgili; "ucuz mal alacak kadar zengin değilim"
   Olay tam olarak bu. Dileyen yine gitsin ucuza performans alıyorum diyerek Amd alsın tercih meselesi.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @temp ben anca hazır toplanmış bir iş istasyonunu kendi şartlarımda test ederek alabilirim. Onun dışında artık bu kumara girmek istemiyorum. Sorunsuz çalışan cihazlara da çok denk geliyorum ama bir tarafta düzgün çalışacağına emin olduğum bir çözüm varken neden uğraşayım.

 • sayit seyhan @seyhansayit

  Fiyatlar yaklaşık ise bende intel tercih ederim.

 • Temp 🔚 @temp

  @cem-ersever Yanlışın var. Intel 10nm'ye sunucu tarafında geçti zaten.
  Mobil tarafta da ultrabooklara geldi 10. nesil.
  Üretim bandı olarak talebe yetişemediği için bir nesil daha 14 nanometre çıkarıyor masaüstünde.
  Zaten 14 nanometre için farklı fabrikalara da üretim yaptırdığını okumuştum.
  Intel'in talebi Amd'den daha fazla.
  O yüzden daha rahat bir şekilde Amd 7 nanometreye geçebildi.
  Yani nasıl bakarsan öyle görürsün.
  14 nanometre olunca bir şeyden feragat etmiyorsun. Burda önemli olan işlev.
  Ne veriyorum ve ne alıyorum ona bakmak lazım. Bunu sadece aldığın donanım olarak düşünme. Yazılım ve entellektüel sermaye olarak da bak.
  Buna en iyi verebileceğim örnek; 8 gb ramli bir android telefonun 2 gb ramli iphone ile baş edememesi.

 • prometrik @prometrik

  İntelin geçmişi buradaki herkes bilir. AMD nin nasıl oluştuğunu da. İntel, yazılım entegrasyonu konusunda gerçekten iyi. Önceki amd sistemimle 10 yılı devirince, yeni sistem alayım ama paraya kıyıp intel alayım düşüncesindeydim. İhtiyaçlarıma baktım, araştırdım ve yine AMD aldım. Peki neden?

  Anakart tarafında inteli biraz karışık buluyorum. Mesela bir sistem toplayınca, yeni işlemci ile upgrade imkanı kısıtlı. Oysa AMD yıllarca aynı soket sistemini kullanarak, gözümde 1 puan alıyor. Üstüne anakart masrafı, intele göre daha uygun. +1 puan daha AMD.

  İstediğimiz kadar eleştirelim, AMD teknolojik olarak oldukça önde. Ve sürekli arayı açıyor. Ha, AMD yarın intelin yaptığını yapmaz mı? Zaman gösterir. Bence yaparlar. Ana konudaki fiyat düşürme de bir piyasa stratejisidir. Millet daha ucuza, daha iyi işlemci alınca nedenine falan bakmaz.

  En önemli kriterim aslında: Emektar HD5850 ekran kartımı sevsem ve bana yetse de, çok oyun oynamadığım için sessiz ve mümkünse az enerji tüketen bir sistem istedim. Ara sıra oynadığım oyunlarımdan da geri kelmak istemedim. İşte benim için AMD tarafındaki altın gol buydu. Vega8, işlemciye dahili ve HD5850 ekran kartım ile aşağı yukarı aynı performansı veriyordu. Sistemden kocaman bir kart çıktı.

  Şimdi ileride, yine dahili ekran kartlı güzel bir modeli olursa, sistemi işlemci değiştirerek ona geçirmeyi düşünüyorum. Şu an öyle bir ihtiyacım yok. Tkenoloji gelişmeye devam etsin diyorum. Stabilite vs, siz neler yaşadınız emin değilim. Ama ben oldukça mutluyum sistem ile. Bu fanlık da değil. İntel ekran kartı üretimine başladı. Belki yarın AMD gibi dahili ekran kartlı güzel bir şey yapar. yapsın. Rekabet olsun. Rekabet kullanıcının yararınadır. Aslında 3. marka daha olsa derim ama yok işte. Bu 2 markadan biri batsın istemem. Zararıma gelir.

  Sözün özü: iphone u çok seven de var, nefret eden de. Android de aynı şekilde. Günün sonunda; Fiyat/performans kimde ise ve imkanım ne ise ona bakarım. Sizin stabilite olarak eleştirdiğiniz şeyi başkası hiç hissetmeyebilir. Tersine, intel de kötü deneyim yaşayanlar da olabilir. Her ürün alırken araştırdığım de seveni de yereni de görüyorum. Mesela diğer konudaki Mi souter 4A; ısınıyor falan diyeni de vardı. Aldım ve sorun görmedim. Teknoloji biraz da şans işi. Çok zengin olmadığım sürece, F/P neredeyse ona göre tercih yaparım.

  Ek: Devir böyle sürerse, intelin elindeki yazılımsal uyumluluğun da nasıl değiştiğini göreceğiz gibi. Çünkü çok geri kalıyorlar. Ben bunu mimariye bağlıyorum. Ya intel mimari değiştirip, çok efsane bir dönüş yapacak ve bildiğimiz bilgisayar teknolojisini değiştirecek. Ya da bu devir böyle sürecek. Bir o öne geçer bir diğeri.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   AMD tarafında ben bugüne kadar hep şansı yaver gitmeyen tarafta oldum. Anthlon, Sempron zamanı çok memnundum ama FX dahil sonraki serilerde hep bir kusur yaşadım.

  • prometrik @prometrik

   @ardazeytin Teknoloji şans işin. Ben athlonII den, ryzen a geçtim. İstediğim şeyleri de alıyorum işte. Ha, buldozer falan zamanı tam fanlık vaktiydi. Çok övüldü, inteli geçecek falan filan koca bir balon çıktı. O zamanları yererim. Çok çekirdek döneminde intelin sanal izlek teknolojisini çok geç anladı AMD. Ben gerçek çekirdek veriyorum dedi ama performans geri kaldı. AMD çok zaman dikişi tutturamadı. Elbet çok kişiyi de üzmüştür. Yoktur diyemem. Ama bu ryzen dönemi, firma tarihine çoktan geçti. Dünya tarihi yolunda ilerliyor. İntel artık bu sene bir şey yapsa çok iyi olur. Dediğim gibi, hiç aklımızda olmayan bir mimari bekliyorum. Geçen gündemlerde vardı. Toshiba mı ne masaüstü işlemcide, çalışma algoritmasını değiştirerek kuantum pc hızına mı ne erişmiş. Böyle haberler de yanıp sönüyor. İnş gerçektir diyorum. Dünya tarihi net şekilde dğeişir böyle bir şey ile.

  • Temp 🔚 @temp

   @prometrik Aslında doğru bilinen yanlışlar çok fazla Amd tarafıyla ilgili.
   Intel tarafının biosu daha düzgün çalışıyor.
   Slow post sorunları, voltaj dengesizlikleri başlı başına bir sorun.
   Arda'nın da dediği gibi tek tuşla 5 ghz ye çıkarabileceğin bir ayar yok mesela Amd tarafında.
   Çünkü bioslar Intel'deki kadar oturmamış.
   Intel tarafında yıllardır oturmuş bir yazılımsal altyapı var.
   Amd'nin aynı soketi kullanma olayı evet bir avantaj fakat şuan bunu insanların reklam malzemesi olarak kullanması son derece yanlış.
   Sebebini sorarsan Amd 4000 serisinde muhtemelen soket değiştirecek.
   Değiştirmese dahi sonraki nesil kesin değiştirecek zaten bunun için amd tarih verdi. Amd fanboyları bunları inatla görmezden geliyor.
   4000 serisi çıktığında farkedecekler ki insanların aldıkları B450 anakartlar 4000 serisi için donanımsal olarak yetersiz.
   Piyasadaki B450 anakartların çoğu 3700x için bile önerilmiyor. 4000 serisinin daha da güçlü olacağını düşünürsek B450 ile 4000 serisini kullanmak direk sorunsallık doğuracak.
   Ki amd serisinin 3000 serisiyle birlikte Intel'e oranla aşırı ısındığını hatırlatmak isterim.
   Ki Amd'nin yıllardır Intel ve Amd'den daha sıcak çalıştığı bilinen bir gerçek zaten.
   Amd'nin teknolojik olarak önde olduğunu düşünmüyorum niye dersen adamların 7 nanometre ile gösterdiği performansı Intel 14 nanometre ile yapıyor.
   Geçenlerde şöyle bir şey görmüştüm ve yorumu paylaşan kişiye kesinlikle hak verdim.
   Intel 14nm = Amd 7nm
   Intel 10nm > Amd 7nm
   Intel 7nm > Amd 5nm
   Baştan beri anlatmaya çalıştığım gibi nanometre tek başına bir şey ifade etmiyor.
   O işlemciyi yönetecek yazılım ne kadar iyi çalışıyorsa, o işlemci de o kadar sorunsuz çalışıyor.
   @ardazeytin ve benim yaşadıklarım da buna en iyi örnek.
   Amd tarafında 3000 serisi eski serilere oranla daha sorunsal ve bunu tek iddia eden ben değilim. İnternette tonla şikayet bulabilirsin bununla ilgili.
   Başta fiyat/performans takıntısıyla sistem kurduğum halde şuan 200 fazla olsun düzgün olsun diyorum.
   Sistemin büyüklüğünü dağıttım, elimde kalan parçaları da zarar ederek satmaya çalışıyorum. Bunların tüm sebebi ise yine Amd.
   İşte o yüzden bazı şeyleri alırken rakamsal verilere takılmamak gerekiyor.
   Ben bugün darboğaz yapar dedikleri 9400F'yi alsam bu sıkıntılara hiç girmeyecektim. Aynı işlemci kuzenimde var o kadar serin ve sorunsuz çalışıyor ki görünce mest oldum diyebilirim.
   Intel şu 14 nanometreye ayırdığı üretim bandını 10 nanometreye geçirince muhtemelen Amd'nin önüne bile geçecek.
   Yazılımsal avantajı ve entellektüel sermayesi var Intel'in.
   Amd'den memnun olan illaki vardır ama normal bir ev kullanıcısına uygun olduklarını düşünmüyorum.
   Görmezden gelinen tonla sorunu var. Ben bugüne kadar voltaj nedir, overclock nedir bilmezdim, şimdiye kadar ihtiyaç da duymadım. Amd tarafında yeni aldığım üründe buna mecbur bırakıldım ve o bile memnun etmedi.
   Amd tarafı kumar geliyor bana dikiş tutturma ihtimalin var ama tutturamazsan benim gibi yuvan yıkılır, tüm bilgisayar donanımlarından soğursun.
   Eski bilgisayarlarımda Amd radeon ekran bileşeni vardı. Şuan mesela nvidia olan bilgisayarın driveri doğru düzgün yüklenebiliyorken, amd ekran bileşenine sahip olanın parlaklığı kısılmıyor. Kısılınca ekran kökten kapanıyor. Buna sebep olan ise driver.
   Yine işlemcisi amd ve intel olan 2 eski laptop var. Amd alev alev yanarken, Intel daha serin çalışabiliyor.
   Amd şuan öyle bir pazarlanıyor ki sanki geçmişleri çok temiz, yazılımları çok düzgündü de üstüne koyarak sorunsuz bir hale geldi.
   Amd'nin yazılımsal olarak eskisinden çok da farklı olduğunu düşünmüyorum yıl 2020 ama amd nin yazılımı hala doğru düzgün çalışmıyor. İşlemci doğru yönetilemiyor.
   Aynı şeyleri tekrar etmek istemiyorum ama durum budur sevgili arkadaşlar.
   Her ne olursa olsun ben stabil kullanabileceği ürünü öneriyorum herkese.
   8 çekirdekli değil de 6 çekirdekli olsun ama düzgün çalışsın, insanı yarı yolda koymasın, rezil etmesin diyorum.
   Ki günlük ev kullanıcısının istediği de bundan öte değildir diye düşünüyorum.
   Rekabet nasıl şekil alacak hepimiz bekleyip göreceğiz bakalım.
   10. nesil çıkınca amdci arkadaşların haykırışlarını görürsem şaşırmayacağım.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @prometrik yalan değil böyle şeyler ama pratikte olmuyor. Çalışan düzeni pratikte bozmak çok zor. Konsollar bile yaygın mimariye tamamen ayak uydurdu. Bunu biraz uçan araba konseptine benzetiyorum. Düşün tekerleklere gerek duymayan, hava sürtünmesi de çok düşük ve çok hızlı aynı zamanda güvenli bir araba yapıyorsun. Ancak bunu pratikte sahaya sürmen ve kullanılması çok çok zor.

  • Temp 🔚 @temp

   @prometrik @ardazeytin Bak bide çoğu Amd'cinin yanlış bildiği bir şey daha var. Bunu söylemesem olmaz.
   Hepsi yeni ryzenler için; "65w tdp değerine sahip işlemciler ısınmaz. Siz gidin soba gibi yanan Intel işlemcilerini alın" gibi bir yanılgıda bulunuyorlar fakat bu kitle o kadar cahil ki tdp değerinin doğrudan işlemcinin ısınma katsayısı olduğunu sanıyorlar.
   Öyle olsa zaten 3000 serisi hakkında ısınma sorunları ayyuha çıkmazdı.
   Bu insanların dediklerine kulak asmayın son diyeceğim bu. 🙂

  • prometrik @prometrik

   @temp Sadece 10nm geçişi ile intelin ortalığı toparlayacağını düşünmüyorum. Elbet intel, bilgisi, yazılımı, donanımı iyi ama öyle olsa bu işe çoktan girerdi düşüncesindeyim. Ha öyle olduğu halde yapmayıp, bekletiyorsa bu da ayıptır benim için. İntel kendini biraz fazla dağıttı. Her alana girmeye çalıştı ve mevcut durumunun da bundan dolayı olduğu düşüncesindeyim. Telefonlara girmek için çok uğraştı ve orada kullanıcısını üzdü mesela. Yani intel de sütten çıkmış ak kaşık değil. Tahminim, telefon pazarından vazgeçmedi ve bunun için yeni bir mimari çalıştığı. Öyle ki aynı sistemi geliştirip masaüstünde de kullanabilir. Önemli olan verim sonuçta.

   Amd ile intel i karşılaştırıyorsak firmaları da göz önüne almak gerekir. Yanlış hatırlamıyorsam intelin çalışan sayısı, amd nin 3 yada 5 katı olması lazım. Bu da potansiyel gücünü ortaya koyuuor aslında.

   Belki de intel yapay zekanın ileriye gidişini önceden gördü ve sırf bu sistemlere özel bir mimari geliştiriyor. Sonuçta çalışan sayısı ortada. Ben boş boş oturduğunu düşünmüyorum intelin. Mimari olarak beni şaşırtmasını bekliyorum. Ha tabi arada işten çıkarmaları vardı glaiba intelin ki bu da prestij olarak hoş değil. Belki de çözemedikleri bir sorunları var. Bunu da düşündürmüyor değiller.

   Amd nin sürücü tarafında çokça kullanıcları mağdur ettiğini biliyorum. Ben birazcık bu riskleri göze alıyorum. F/P derken yapacak bir şey yok diyorum. Sistemi kurduktan sonra sürücü güncelleyen birisi değilimdir bu yüzden. İntelde, nvidia da da arada olur ama açıkça çok daha stabiller. Ha windows ta her güncelleme ile ayrı olay oluyor. O yüzden ben hiç olumlu bakamıyorum bunlara. Dünyada bu sorun var. Hep bir hata oluyor. Mecbur kalmadıkça, güncelleme yapmamayı tercih ederim.

   Ben sistem toplarken aslında 3-5 pahalı olsa da intel-nvidia toplamayı düşünüyordum ki, kurların attığı takla benim düşüncelerime de takla attırdı. Fark öyle önceki kadar az çıkmıyordu. Benim için aradaki farkı bırakın, sistem toplama maliyeti bile önemli olarak fark etti. Normalde hiçbirinin bu yüzden bu fiyatları hak etmediğini düşünüyorum. Ama madem alacağım, F/P a yönelmek zorunda kaldım yine. bu durum beni sistem toplamaya farklı bakmaya da biraz zorladı. Ama şuan pişman olduğumu söyleyemem. Şuaraya "nazar değmesin" yazayım da bunları söylerken bir iş gelmesin sisteme 😀

  • prometrik @prometrik

   @temp Doğru. ısınma konusu. bu söylenmişken intelin hatasını görmemek olmaz. Bunca yıldır pc kullanırım, delid nedir onun sayesinde gördüm 😀 Yani onun da hataları oluyor. AMD nin hatası çoktur da, intel de de yok değil.

   Soket konusu doğru. Yeni teknelojiyi, eski sisteme uydurmak zordur. Bir şeylerden feragat ettirir illa ki. Bunu normal karşılıyorum. Soket değişimi bu nedenlerle yapılıyor zaten. Ama sonuçta hadi hemen git anakart al durumunda bırakmıyor. Belki o anakart ile çalışır ya da idare ederde, anakart masrafından kurtarır. Kurtarmasa bile tek seferde hem işlemci hem anakart maliyeti çıakrmak yerine sıra ile geçiş imkanı olur. Bu imkanın tanınması bile bir şeydir. Ha şimdi AMD öne geçti, belki bu durumu sürdürmez. O da intel gibi hemen her işlemciye ayrı çipset üretir. Belli olmaz. Söz verse bile görmek gerek. Ama eskiden beri, intel sistem ile amd sistem bakarken, amd tarafında anakart seçimi bana daha kolay geliyor. Biraz araştırıp kolay anlıyorum. Ama intel tarafındaki kodlamalar falan daha karışık geliyor. Belki bu durum alışmak ile ilgili. Ama dediğim gibi, ben de intel toplamayı düşünürken amd topladım. Zaman bunu gerektirdi.

  • Temp 🔚 @temp

   @prometrik Intel dediğin gibi her alana girdiği için teknolojik değişimlere yetişememeye başladı.
   Tabi sunucu tarafında 10nm ye geçmeleri gösteriyor ki aslında Intel'in elinde bu teknoloji var fakat kendileri bu süreci kasıtlı olarak uzatıyor yada üretim bantlarının çoğunluğunu 14 nanometreye ayırdığı için 10nm ye sıra gelmiyor.
   Sunucu tarafındaki işlemciler daha pahalı ve az sayıda üretildikleri için onların talebine yetişebiliyorlar muhtemelen ve karlılıkları da o alanda daha fazladır diye düşünüyorum.
   Intel bunu kasıtlı olarak yapıyorsa insanlara ayıp mı ediyor bilemiyorum doğrusu.
   Başta da dediğim gibi kağıt üstündeki veriler son kullanıcıyı çok bağlamaz. İnsanlar işlevselliğe bakar.
   Ve 7nm ile yarışabiliyorsa şayet 14nm olmasının benim için bir dezavantajı olduğunu düşünmüyorum. Amd tarafında çokça araştırma yapıp gördüğüm için biliyorum.
   Amd'ci arkadaşlar ne olursa olsun suçu başkalarına atıyorlar. Adamlara işlemci ısınıyor dersin, 65w tdp işlemci ısınmaz ki der, ortamın sıcaktır, kasanın hava akışı kötüdür, soğutucutun kötüdür derler. Bunların hepsini telafi edersin soğutucu alırsın yine bişey değişmez, bu sefer montajda sorun vardır, anakartın kötüdür derler. Bunları da yaparsın yine ısınır, bu sefer güç kaynağındandır, ram dendir, ekran kartındandır diyeni gördüm ya. 😀
   Bunlar kafayı çizecek kadar fanboylar ve bu kadar saçma sapan savunma yaparak insanları yanlış yönlendiriyorlar.
   Anakart seçimi konusunda bana farklı gibi gelmiyor. Her ikiside kavradığın zaman hemen hemen aynı.
   Örnek vermek gerekirse Msi'nin tomahawk modeli 2 tarafta var. Bu tarz isimlendirmeler aynı yani.
   Yine de çipsetlerin isminden dolayı karışık gelebilir. Amd tarafındakilere ben de alıştığım öğrendiğim için şuan kolay geliyor ama tamamen öğrenmeyle alakalı bir durum.
   Delid konusu bildiğim kadarıyla işlemci üretilirken kullanılan macunun kalitesizliğiyle alakalı bir durum.
   Yani bu macunu yenileyerek insanlar ısıları düşürebiliyor fakat senin bu dediğin işlemciler genelde 9. nesilden öncesi yapılıyordu diye biliyorum.
   Ve tabi herşeyden önce şunu da söylemek lazım. Hiç bir kullanıcı overclock yapmadığı sürece delid işlemine ihtiyaç duymacaktır diye düşünüyorum.
   Zaten K olmayan seriler bu yüzden var. Tak kullan açısından rakipsizler.
   Başka bir açıdan bakmak gerekirse; 3000 serisine delid yapan biri vardı youtube da 1-2 derecelik fark oldu yada olmadı gibi bir şeydi. Yani Intel de yine yüksek ısı delid ile çözülebiliyorken amd de o da yemiyor. 😀
   Anakart olayı ise tamamen pazarlama stratejisi. Bunun böyle devam edeceğini düşünmüyorum ve devam etse dahi sağlıklı olacağını düşünmüyorum.
   Ki zaten önceki yorumda da belirttiğim gibi sonraki nesilde soket muhtemelen değişecek amd bunu duyurdu zaten.
   Aslında x570 anakartlar donanımsal olarak dolu kartlar, onların 4000 yada 5000 serisini teknik olarak çalıştırmayacağını düşünmüyorum.
   Ama amd yine soket değiştirince bunlar da çöpe gidecek mecburen.
   Yani demek istediğim şuan Amd sempati kazanmak için bunu bir malzeme olarak kullanıyor. Dolayısıyla bunu sürekli olarak bir avantaj olarak göstermek son derece yanıltıcı.
   Tabi zevkler ve renkler tartışılmaz ama ben "ucuz mal alacak kadar zengin değilim" diyenlerdenim.
   Dileyen dilediğini alsın, rekabet de son kullanıcının işine yarasın.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Geçen sene anakart da ufak bir sorun yaşayınca 4790K dan Ryzen geçeyim dedim, sonra baktım alacağım en iyi Ryzen ya da yeni nesil Intel CPU bile tek çekirdek de bana büyük bir sıçrama getirmeyecek, çoklu çekirdek kullanımı da oyun harici yok gibi bende. 11./12. Nesil Intel çıkana kadar 4790K da kalmaya karar verdim, sıfır ayarında H97 bir anakart buldum, voltajsız All Core 4,6Ghz veren CPU benim işimi fazlasıyla görüyor.

  Kısca AMD stabilite sorunlarını giderene kadar (Zen3 yada Zen3+ ile belki?), Intel 11./12. nesil yeni mimariye geçene kadar 4790K ve Win7 ile devam.

  Devir tasarruf devri, yeni sisteme geçmem için en az +4000TL masraf yapmak lazım. Bana getirisi oyunlarda %10-20 en fazla. Gerek var mı? Yok.

  Kafam rahat...

  Aktif sistem:
  Intel 4790K AllCore 4.6Ghz
  MSI H97 Gaming 3
  32GB (4x8GB) Corsair Ram
  Sapphire 5700XT Nitro+ VGA
  1TB nvme SSD OS
  16TB SATA Disk...
  Samsung C27FG73 - 27" Kavisli Quantum Dot 1 ms Freesync 144 Hz Gaming Monitor
  OS Win7 Rulzzz

  Stabilite? 30+ Gün hiç kapanmadan aktif çalışan sistem...