Sizce bu korsan kullanıma girer mi, yaptığım faydalı mı okuyup karar verin.

İzlemek istediğim filmleri 4K şekilde hiçbir platformda bulamıyorum. Bu yüzden korsan 4K indirip öyle izliyorum. Sonrasında ise (eğer filmi çok beğenirsem, büyük emek görürsem) iTunes gibi platformlardan kiralama seçeneğiyle para ödüyorum, izlediğimin karşılığını vermiş olayım diye. Ama satın aldığım platformdan tekrar izlemiyorum tabii, sadece parasını veriyorum. İzlemeyince paranın yapımcıya ulaşmama gibi bir durumu yoktur değil mi? Bir de filmi hiç sevmediysem, çok saçma geldiyse, vakit kaybı gibi gördüysem falan para ödemiyorum. Aldığın bir ürünü beğenmeyip iade etmek gibi yani. 😀 Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda, ne yapılmalı? Keşke 4K her şeyin olduğu bir platform olsa da abone olsak ama yok.

#akış #film #korsan #emek #netflix #4k #sinema #dizi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Synth @synth

  Burada kızan arkadaşlar çıkacaktır belki bana ama ben hemen hemen her şeyde öyle yapıyorum. Oyun alacaksam önce korsanını 1-2 saat oynuyorum, beğenirsem bir platformdan satın alıyorum. Aynı şekilde kitap alacaksam önce korsan olarak bulup biraz inceliyorum, sonra satın alıyorum.

  Günümüzde her şey için, özellikle de arkasında büyük firmaların durduğu ürünler için deli gibi pazarlama çalışmaları yürütülüyor. Bu ürünler hakkında doğru bilgiye ulaşamıyor gibi hissediyorum. Gördüğüm yorumlardan bile şüphe eder oldum. O yüzden ufak bir deneme yapıyorum. Yasalarda benim yaptığım şey dümdüz korsana giriyor belki ama üzerine düşündüğümde etik anlamda bir problem bulamadım.

 • Umut @umut

  Öncelikle filmi kiralayıp sonra 4k sını bulup izlerseniz BELKİ biraz daha uygun olur. Sinemaya girdiğinizde filmi beğenmedim diyerek bilet parasını isteyebiliyor musunuz peki?
  Bence sorduğunuz sorunun cevabını siz de biliyorsunuz.:)

  • Nakahella @nakah

   Sinemada bilet parasını isteyemiyor olmamız, bunun doğrusunun bu şekilde olduğunu göstermez ki. O seçeneği koyarsanız zaten herkes parasını geri ister, insanlarda vicdan çok yok çünkü. Ben kendi doğrumu uygulamaya çalışıyorum, sizlerin de fikirlerini almak istedim. Teşekkür ediyorum fikriniz için.

  • Umut @umut

   @nakah Tabiki işin doğrusunu düşünmek kadar doğal bir durum yok, kendine güvenen iade seçeneğini koyar tabi ama kabul görmemiş kendi doğrularınızı uygulamaya koymanız yanlış.
   Niyetiniz iyi olsa da beğenmediklerinize para ödememeniz biraz çelişki yaratıyor. Yoksa hiçbirini kiralamadan da izleseniz zaten size karışma hakkımız yok 🙂

  • Nakahella @nakah

   @umut Yani önceden zaten öyle yapıyordum, izleyip geçiyordum para vermek aklıma bile gelmezdi. Çok büyük bir kesim de internetten izleyip herhangi bir para ödemiyor zaten. Ben böyle bir yol çizdim kendime, belki ileride değişir fikirlerim.

 • Synth @synth

  Filmi izleyince yemek gibi tükenip gidiyor mu?

 • Rasko @rasko

  Ben oyunlarda yapıyorum bunu. Oynamak istediğim bir oyun varsa ancak para durumum sıkıntılıysa korsan oynuyorum, sonra durumum düzelince satın alıyorum.

  • lterlemez :) @lterlemez

   Oyunlarda pek gerek kalmadı aslında, video sitelerinde mutlaka bir oynayan çıkıyor. Bir iki videosunu seyredip, karar verebiliyorum. Film/dizi olayları biraz karışık, çoğuna ulaşmamız mümkün değil. Ulaşabildiklerimiz ise ya çok geriden geliyor (yerli kanallarda/yayın sistemlerinde çıkanlar) ya birden fazla platforma dağılmış durumda ya da her şeye rağmen hiç bir yerde yayınlanmıyor. Bunun dışında imkan dahilinde, beğendiğim filmleri/dizileri biraz daha uygun fiyata satın alıp, koleksiyonuma ekliyorum ben.

 • Nakahella @nakah

  Parayla çok alakası yok, beğendiğim şeylere para ödemek bence en doğrusu. 4K hiçbir yerde yok işte, korsan dışında 4K izleme seçeneği 100 filmden 1'inde falan denk geliyor.

 • ofis @ofis

  Fena ince, çook ince. Şöyle özetlemek isterim. Vicdanınız rahatsız olmuş ve bunu danışmak istemişsiniz. Lakin vicdan devreye uzun zaman önce girmiş bile, vicdana takılan bir mevzu varsa yapılan doğru değildir. Başkası benim vicdanım rahat demesin. Konumuz @nakah arkadaşımız.

  • Nakahella @nakah

   Valla önceleri hiç para vermezdim, para vermeden yüzlerce film izlemişimdir, dönüp de hepsine para vereyim diyemem zaten maddi gücüm öyle yüksek de değil. Bundan sonraki izleyeceğim filmlerde uygulayacağım sistemi bu şekilde düşündüm, çünkü her izleyeceğim filmi çook detaylı araştırmıyorum gözüme güzel geliyorsa indiriyorum. Bazen eşimle hiç beğenmiyoruz bomboş 2 saat geçti keşke izlemeseydik diyorum, üstüne gidip para vermem bu filme mesela. Bu konuda vicdanım rahat. 🙂

 • Nakahella @nakah

  Yemekten nefret edersem, beni rahatsız ederse ve hiç doyurmazsa para iadesi seçeneği zaten olmalı, benim bahsettiğim şey de bu. Bir yemeğin içinden kıl çıksa firma sizden para almaz mesela onun gibi. Şu anki mevcut kurallar ahlaki olarak en doğruları diyemeyiz sonuçta. İnsanların vicdanına bırakılamayacağı için çoğu şeyin iadesi yapılmıyor, ama yapılabilen yerler olmalı.

 • Nakahella @nakah

  @tirpitz İşte o yüzden zaten iade gibi seçenekler yok. Zor konular.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  "Beğenirsem" kritik kelime. Beğenmediklerini de izliyorsun ama bedelini ödemiyorsun. Buna korsan demeyeceğiz de neye diyeceğiz? Düpedüz korsan işte. Bir de çok emek harcanmışsa demişsin. Nasıl ölçüyorsun harcanan emeği?

 • Mehmet Akif Ersoy @oyunerbabi

  Bir yerde korsan 4k hali varsa onun yasal olanı da vardır.

  • Nakahella @nakah

   Yasal olanına erişmek eğer varsa aşırı zor, kiminde alt yazı yok kiminde ek abonelik gerekiyor kiminde ek cihaz gerekiyor falan. Ama torrent ile her türlüsüne erişim 1 saniye sürmüyor. 🙂

 • sawgent @sawgent

  Korsanı 4k olup yasal yayınlanan şekillerinde 4k olmaması akıllara upscale olayını getiriyor. O zaman da 1080p izlemekle farkı kalmıyor. 95 yapımı filmin 4k'sı kolay kolay çıkmaz. Çok özel filmler ellerinde ham kayıtlar duruyorsa sonradan 4k da çıkartılabiliyor. IMDB sayfalarından kontrol et orjinalde hangi çözünürlüklerde çıktığını. Ona göre öğrenebilirsin.

 • olasandra @olasandra

  Sana doğru geliyorsa, doğrudur.
  Bana doğru bir davranış olarak gözüküyor şahsen.

 • Alim Bozkayalar @sqn

  Parasını ödediğiniz de ödemediğiniz de korsana girer. Teknik soru olarak kabul edip cevapladım, ahlaki kısmı sorulursa da cevaplanir.

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  burada bir sorun var ama sorun sizde değil. 2020 yılına geldik, korsan morsan bir şekilde 4k halini bulabiliyorsanız ücretli platformlarda da sunulabilir aslında 4k hali. neden sunulmuyor? parasını ödeyip 4k izlemek istemek hepimizin hakkı ama yok. artık kötü görüntü kalitesine kimin tahammülü kaldı? başka nedenler de yasal izlemeye engel oluyor olabilir, misal, 7 sezon olan ve son zamanlarda çok sevdiğim bir dizinin son 2 sezonu netflixte yoktu, üstelik netflix orijinal içeriğiydi bu. dizi sitelerinde, beinconnectte falan vardı. beinconnect saçma sapan sansür koymuştu, izlemedim bu nedenle oradan da. ben de görüntü kalitesine takılırım yani sizin gibi. gittim son sezonu torrentten indirip izledim. e şimdi ben ne anladım ücretli üyelikten? her ay 42 lira bayılayım 4k olsun diye, adam sezonu yüklememiş.

 • LCU @lcu

  bu da korsan fakat bence bizim gibi parası değersiz ülkelerde yapılabilecek iyi şeylerden birini yapıyorsunuz. Her izlediğimiz şeye para versek bu kadar şey izleyemezdik. Siz gidip hdfilmcehenneminden de izlemiyorsunuz (kalitesiz sitelerden yani), 4k indiriyorsunuz. Bir yönetmen emin olun sizin yaptığınızı tercih eder. O kadar emek harcandı bari düzgün korsan izlensin der. Yapımcılar paraya bakar tabii 🙂

  sonra kiralamak güzel ama onun da %30u google veya apple'a gidiyor onu da bilin. Fakat tabii beğenilen şeyin devamının gelmesi için yaptığınız çok güzel. Özellikle yerli filmlerde de yaparsınız umarım.

  imza: Bu yaz ilk uzun metrajını çekme planları yapan bir yönetmen 🙂

 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  Normalde suç işlemiş oluyorsun ama hadi seni görmezden gelelim 😀