ev tesisatından anlayanlar bakabilirse çok mutlu olurum.

şimdi internetimde sıkıntı var. telekom ekipleri gelip kontrol etmiş evde sıkıntı varmış(ne kadar doğru allah bilir)

şimdi evde iki tane çıkış var. biri salonda biri odada.. ben her zaman salondakini kullanıyordum 55mbit hız alıyordum.bağlantı problemleri çıkınca 10mbite kadar düştü.
bugün odadaki çıkışı denedim oradan da 25mbit hız alıyorum.
şimdi benim yoğunlaşmam gereken esas nokta neresidir? bu iki çıkış bana tamamen ayrı ayrı mı geliyor yoksa bir noktadan ikiye mi ayrılıyor hiç bilmiyorum.

binanın kutusuna baktım pek bişey göremedim. sadece bizim daireniin numarasının olduğu kablonun bir tanesi çıkmış. onu tornavidayla yerleştirdim. (biliyorum özel pense lazım mış)
buna rağmen internet özellikle salondan çok kötü geliyor.
şimdi ben sorunun nereden kaynaklandığını hiç bilmiyorum. nereye yoğunlaşmam gerektiğini de bilmiyorum. emin olmak amaçlı yapabildiğim tek şey salon ve odadaki internet prizlerini aradan çıkarıp dsl kablosunu lehimledim herhangi bir temassızlık olması ihitimaline karşı.
sorun aşağıdan kaynaklanıyorsa pense alıp sıfırdan mı sabitlemeliyim yoksa tornavida ile yapılmaz mı orası.. bir de kutuya girişler var. oraya hiç bakmadım...

yardım pls...
#help #yardım #internet

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Makineci @makineci

  size ait olan kısım, binadaki sizin kutudan(krone ve) evinizdeki kablolar.

  Binada 2 kutu vardır, dışarıdan gelen kutuya dokunmayın o ttnete ait.
  Eğer powerbank vs ile yapabilirseniz aşağıdaki ilk kutudan çıkan kablolar ile hızınızı deneyin, hızınız artmıyorsa sorun ttnet tarafındadır.
  Hızınız eskiye döndüyse sorun sizdedir.

  Benim apartmanda alttan cat6(en kaliteli kablo tipi) döşenmiş ama bir katta 4 daire olduğu için bana 4 çift internet geleceğine sadece 1 çift geliyor. Ve bu çiftler merdiven boşluğunda her daireye ayrılıyor.

  Yani benim kabloda bir sorun çıkarsa, kendim 20 metre cat6 alıp kendi kablomu apartmandan dolandırarak çekeceğim. Çünkü tesisatla oynamayı çoğu elektrikçi göze alamıyor.

  Bölgenizde fiber varsa, direk fibere geçin.. Devir fiber devri.

  o özel aletin adıda krone çakısı. Elektrikçi en düşük 50liraya geliyor.
  Kabloyu tutturup ileri itiyorsunuz kroneye çakıyor.

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  @benvaryaben benim kablolar hiç kutuda bir şeye çakılı değil direkt bağlamış telekom ekipleri 😀

  ben senin yerinde olsam alırdım cat6 kablo çekerim kendi hattımı bağlarım aynı renkleri ucuna baca mutlaka vardır içinden at kimsenin soba yakacağı yok bu devirde 😀