Programlama yaparken hızlanmanın yolu nedir. Bazı seyler için gereğinden fazla vakit harcadığımız düşünüyorum. Üretkenliği artırmak için ne yapmak gerekli?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hamdi @hamdi

  Refactoring, code review. Bende benzer dertten muzdaribim. Problemin kaynağını da biliyorum aslında ama. Yapılan işin best practice lerini öğrenince herşey daha rahat ve hızlı oluyor. Bunun için de en başta yazdığım iki madde olmazsa olmaz. Fazla İngilizce kelime kullandım ama çevirince bir miktar anlamını kaybediyor gibi. İdare edin 🙂

 • Robin @robin

  Daha fazla proje yapabilirsin, örnek projeleri inceleyebilirsin baya beyin yakan veya ufuk açan örnek kodlara denk gelebilirsin, design pattern veya best practise lere bakabilirsin. Canlı yayında kod yazanları izleyebilirsin. Genel de daha önce karşılaştığın veya karşılaştığına yakın problemleri kolay çözersin ama hiç alakasız bir şeyi rahatça çözebilmen için kullandığın dile veya araçlara iyi hakim olman da gerekebilir örneğin email doğrulama yapacaksın metin işlemleriyle uğraştıysan yada metin parçalarken kullanılan fonksiyonlar hakkında az fikrin varsa rahat yaklaşırsın ama hiç denemediysen tek çare internette hazır kod aramak oluyor

 • alipektas @alipektas

  Valla pek uzmanı değilim ama benim yapıp da faydasını en çok gördüğüm şey şuydu:
  Sık sık kullanacağınız bir kod gurbunu, kullandığınız/yarattığınız ilk örnekten sonra ayrı bir yerde anonimleştirin, sadeleştirin ve daha sonra kolayca kullanabilecek şekilde taslak hâline getirip kodun amacına göre bir isimle kendi kütüphanenizde kaydedin. Bu şekilde aynı şeyleri tekrar tekrar yazmaktan bir nebze de olsa kurtuldum ben.

 • Murat Şentürk @senturkmurat1999

  Tecrübesiz biri olarak paylaşıyorum düşüncelerimi. Bir ara codingame de takılıyordum. Diğer kişileri ile yarışabiliyorsunuz. 3 kategori var. En kısa zaman, en az karakter, bir de girdi çıktıya bakarak ne istediğini anlayıp yazma. Pratik yaparak hız arttırılabilir gibi. Öte yandan başlamadan önce yol haritasını belirlemek, pseudo kod yazmak süreci hızlandırabilir. 10 parmak yazmayı öğrenmek de hız katacaktır.

 • lterlemez @lterlemez

  Bir algoritmanın en önemli özelliklerinden bir tanesi, benzer problemler için de çözüm üretebilmesidir. @alipektas'ın da dediği gibi sık kullanılan algoritmalarınızı özele değil genele yazın.

 • lterlemez @lterlemez

  Benzer işlemler için aynı algoritmayı tekrarlamayın. Örneğin dört işlem gibi, sadece toplama için değil, hepsi için yazın. Faktöriyel için ayrı, kombinasyon için ayrı, permütasyon için ayrı yazmayın, hepsi için bir tane yazın.

 • MrMetalHead @mrmetalhead

  Hepinize tesekkur ederim cevaplariniz icin. Tavsiylerinizi dikkate alacagim. 👍