Eve mantolama yapacağız. Ne tür bir şey önerirsiniz? Köpük+file+sıva öneren var mı? Karbon vs bir şeyler çıkmış.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Karbon yok işte bilmemneden bor madeniyle yaptık sıva gibi garip şeyler var. Bizim apartmana da bunlardan biri yapıldı. Neymiş efendim o köpüklü olanlarda düşüyormuş sağlam değilmiş vs. vs. öneren yönetcinin yancığı vardı onun ben evveliyatı şey yapayım. Daha yapılalı 2 sene oldu sıvalı sistem heryer çatlak içinde, binanın çatıya doğru olan kısımlardan sıvalar dökülmüş gece vs allahtan biri apartmana girerken kafaya inmemiş. Ha ısınma veya izolasyonda etkisi oldu mu dersen ? hiçbir etkisi olmadı. Gece ev buz gibi yazında yanıyordu. Dedik köpüklülerden adap gibi yapılırdı vs güzel firma bulduk önerildi falan pahallı diye yan çevirdiler. Güya apartmana mantolama yapıldı öylesine keşke boya yapılsaydı daha iyiydi millet enayi gibi daire başı 3,5-4 bin lira arası verdi.

 • berrram @berrram

  Oturulan yere, binanın kat sayısına, mantolamanın yanında ne için yapılacağına yani ses yalıtımı, yangın direnci vb etmenlere göre çok değişiyor, köpüklere göre bir miktar ağırlığı ve iş yükü fazla ama ben kesinlikle taş yünü tarafındayım . Bulunduğumuz yerde 20-30 tane binaya 9-10 kat mantolama yapıldı ki gözlemlediğim kadarı ile taşyünü yapanlar hem daha profesyonel hem de dış cephe olarak daha dayanıklı ve yanmaz özellikleri bile başlı başına seçmek için yeterli. Termal yalıtımı biraz daha az ama bence gözardı edilebilir.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Bina yüksek değilse (21,50 metreden düşükse) EPS veya XPS (strafor-köpük) mantolama, yüksek bina sınıfında ise Taş yünü mantolama yapmalısınız. Bununda sebebi EPS malzemesinin yangın yönetmeliğini karşılamamasıdır.Yine de yüksek katlı binalarda da EPS mantolama yapılabilir fakat kat aralarında yangın önleyici bölümler oluşturmalısınız. Bence en doğrusu Taş Yünü mantolamadır.

  Borlu, perlitli, zartlı zurtlu ısı yalıtım sıvaları külliyyen yalan. Sakın girmeyin o işe.

 • Batuhan @achfighter

  Karbonu bilmiyorum da bizim binaya köpük gibi plakalardan taktılar. Üzerine sıva çekip bir de boyadılar. Kışın ev daha çabuk ısınıyor. Doğalgaz faturasına direkt etki etti.

  Yazın da evin içi ısınana kadar serin. Temmuz'un ortalarına doğru artık fayda etmemeye başlıyor çünkü gece de gündüz de sıcak oluyor zaten.

 • Erdem Özkır @erdemozkir

  İstanbuldaysanız kardeşim bu işleri yapıyor teklif versin

 • Emmi @emmi

  paran varsa taşyünü yaptır normalin 2katına patlar ama doğal ve 4-5 kat daha fazla yalıtım sağlıyor yanmıyor üstelik diğerleri hemen tutuşuyor

 • UnicornKnight @unicornknight

  kullanacakları izolasyon malzemesinin yangın mukavemetine çok dikkat edin, özellikle bir dönem bu mantolama işleri ayyuğa çıktığı vakit istisnasız bu işi yapanların tamamının kullandıkları straforumsu malzeme bırakalım yangına mukavemeti bir tarafa doğruan hızlandırıcı etkisi olduğundan küçücük yangınları bile cehenneme çevirme potansiyeli taşımakta.