Epic'in sevimli patronu Tim Sweeney, DICE'taki konuşmasında lootbox'ların yanında oyun geliştiricilerin politikadan ve politik içeriklerden de uzaklaşmaları gerektiğini söylemiş. Hatta politikanın hangi fast food restoranına gittiğimizi bile belirlediğini söylemiş. Lootbox'lar tamam. Ama diğeri... Politikayı hamburger seviyesine indirgeyen muhteşem Kuzey Amerikalı entelektüel seviyesini geçtim, zaten kimin Papers Please, This War of Mine, Frostpunk, BioShock, Metal Gear, Deus Ex gibi oyunlara ihtiyacı var ki? Bebek giydirme oyunları ve Fortnite herkese yeter.

Bir insanın politik oyunlar oynamaması pekala haklı bir tercih olabilir. Ama dev bir oyun geliştiricinin patronu oyunların politik içerikten uzaklaşması gerek diyorsa, buna söylenebilecek tek şey, kusura bakmazsanız, bsg olur. İplerinin Çin'in elinde olduğunu keşke bu kadar belli etmeseymiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Jorji Costava (eskiden Cartman @jcostava

  Adama sormazlar mı Metro Exodus'u niye Epic özel yapmak için o kadar para verdin diye

 • M. Selim @mselm

  Benim için özel yeri olan oyunlara baktığımda hep yaptırdığı politik seçimlerle beni zorlamış olduklarını görüyorum. Dragon Age ve Pillars of Eternity'nin evrenini çok sevmemin sebebi de içerdikleri politik durumlar. Video oyunlarının içini boşlatıp pür tüketim ürününe dönüştürmek istediklerini bu kadar açıktan söylemese bari. En iyisi kendisine Disco Elysium oynatalım 😉

 • mrsocrates @mrsocrates

  Bizde de pınar boykotu var. Politika, hangi hamburgerciden yiyeceğini belirleyebilir.

  Genel olarak, geliştiricilere iyi para kazanmak istiyorsan etliye sütlüye dokunmayın demiş. E haklı.

  Hadi ülkemizde bir grup Erdoğan’ı eleştiren oyun yapsın. Bunu en çok ben isterim ama bu iş eninde sonunda ticaret. Herkes para kazanmak için yapıyor bu işi. “Sermayenin dini, millite olmaz.”

  Sizin oynayıp çok övdüğünüz tayvanlı korku oyunu salakça bir politik detay yüzünden hiç oldu. İyi mi oldu?

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Devotion'ın başına gelen şey, oyunun kendisiyle ya da anlatmak istedikleriyle tamamen alakasız bir durum. Hikayeyi zaten biliyoruz. Ahmakça bir amatörlük- ki Devotion da bu durumdan bağımsız olarak zaten gayet politik, hatta teolojik temalara sahip bir yapımdı ve bu yönüyle de özellikle Çin'de birkaç gün içerisinde inanılmaz popüler olmayı başardı.

   Politika elbette hangi hamburgerciden yiyeceğini belirleyebilir. Ama oyunlarda politik içeriği bu böyle bir örnekle anlatmaya çalışmak Tim Sweeney seviyesindeki bir insan için çok üzücü.

   Politik oyun yapmak, illa bir lideri, ülkeyi veya siyasetçiyi doğrudan eleştirmek anlamına da gelmiyor. Oyunlar, tıpkı kitaplar ve filmler gibi bir anlatı medyumuysa; bu medyumun içeriği akla gelecek her şey olabilir. Bana kalırsa bunun sınırını belirlemeye çalışmak kimsenin görevi olmamalı. Özellikle de oyun yapmak konusunda kendisini pek de ispat edememiş bir insanın (Tim Sweeney'i kastediyorum) görevi hiç olmamalı.

   Gerekirse bir oyun BioShock gibi ağzına kadar liberteryanizm dolu da olabilir ya da Sniper: Ghost Warrior 2 gibi Bosna'da işlenen savaş suçlarını da bütün çıplaklığıyla; Tim Sweeney gibi entelektüel anlamda vasat bir Amerikalıyı şoke edecek, hatta rahatsız edebilecek, bir detay seviyesiyle anlatabilir.

   Para kazanmak isteyen oyun geliştiricileri, oyunlarda politik içerik konusunda Tim Sweeney gibi bir adamı dinlemektense, GTA ve Red Dead Redemption gibi tüm zamanların en çok satan işlerinin altına imza atmış Dan Houser'a baksınlar.

   Kısacası; ne yazık ki Tim Sweeney o kadar haksız ki- uzun süredir zaten hep haksız olan bir insan için bile bu kadar haksız olmak bence biraz fazla.

  • mrsocrates @mrsocrates

   @ugury politikadan uzak durmaktan bahsederken günlük siyasi organları eleştirmeden uzak durun diye anladım. Yoksa 30 sene önce wolfenstein’da nazi vuruyordu oyun severler.

   Bu arada unreal tournament, gears of war ve fortnite markalarını yaratan epic games kurucu ceosu tim sweeney’den bahsediyoruz de mi? “ Özellikle de oyun yapmak konusunda kendisini pek de ispat edememiş bir insanın (Tim Sweeney'i kastediyorum)”

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @mrsocrates Evet. Bu oyunların yaratıcısı veya tasarımcısı kendisi değil. Cliff Blezsinzki, James Schmalz, Steve Polge gibi isimler. Bir oyun tasarlamisligi var mi meçhul. Tim Sweeney'i daha çok oyun motorundan tanıyoruz. Bir de birkaç yılda bir söylediklerinin 180 derece tersini söylemesinden.

   Günlük siyasi organların eleştirisi de oyunların teması olabilir pekala. Death Stranding bunun en yakın.zamanda çıkmış örneği. GTA'lardan, göreceli olarak eski dönemde geçse de hem günümüz politik iklimine, hem Amerikan reel politigine, hem de popüler politik fikirlere ve ideolojilere yer yer taraf tutarak yaklaşan Red Dead Redemption veya LA Noire gibi Rockstar oyunlarından bahsetmiyorum bile. Bir siyaset bilimci olarak oyunlarda politik içerik konusunda çok daha uzun ve kapsamli analizler de yapmak isterim, ama mobil olmak biraz zorluk çıkarıyor şu an. :/

  • mrsocrates @mrsocrates

   @ugury oyunlarının creative sürecinde rolü ne kadar bilmiyorum ama bu adam mühendis, yazılımcı ve 30 yıldır sektörün doğrudan içinde. Oyun bile oynamayan ensesi kalın sermaye sahiplerinden değil yani. Kapitalist tabi o ayrı.

   Gta, rdr, cod, bf, bioshock vb evet hepsi siyaset içeriyor ve hepsi çok başarılı oyun serileri.

   Diğer tarafta ise lol, fortnite, pubg, clash of clans, candy crush vb bunlar ise siyaset içermiyor ve çok daha fazla kazandırıyor.

   Tim Sweeney para kazanmak istiyorsanız politika ile kendinize düşman kazanmayın, şeker gibi oyun yapın çoluk çocuk oynasın ve annesinin kredi kartını size emanet etsin diye düşünüyor bence. Lootboxdan da uzak durun diyor çünkü bu bir kumar ve bu oyunları çocuklar oynuyor.

   Ben böyle anladım. Evet, bu tarz içi boş oyunların sayısının artmasını istemem ama activision, ea gibi tiranlarla kıyaslayınca epikin modeli sağlıksız diyemem.

 • Oktay @okt

  Biz bunlarla büyüdük. Boş yapma Tim

 • Oğuz @vitalyscherbo

  Activision-Blizzard, Platinum Games, Riot Games, Epic... Bunlara yine razıyım. Hatta Bethesda'yı, Ubisoft'u falan da alsınlar. Oyunlarıyla hayatımızı güzelleştiren, bir şeyleri sorgulatan yapımcılara dokunmasınlar yeter ki.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  "politikadan" kasıt, sevimli terörist kızı canlandırdığımız, orta doğunun huzur dolu, cennet topraklarında geçen tarzda oyunlar olmasın?