Youtube yorumlarıyla ünlü firmadan bir adet monitör alıp iade etmek istemiştim. Yok teknik servis vs. diyince direkt THH başvurusu yaptım. Firma savunmasında, bilgisayar ekranalına bu sarf malzemesidir diyip, mesafeli satış sözleşmelesinin 15. maddesi 1. fıkra e bendini öne sürmüş. THH de bu savunmayı kabul edip red vermiş. Daha önce bununla ilgili paylaşımım oldu, profilimden bakabilirsiniz.

Şimdi karara itiraz için firmayı mahkemeye verdim. Direkt karara itiraz şeklinde bir başvuru olmuyormuş, ürünün 4/1 bedeli kadar da dava açma bedeli ödedim.(Ürün bedeline göre hesaplanmıyor.) Dosya tahmini bitiş süresi 490 gün olarak gözükmesi ise ayrı bir problem.

Sarf malzemesi savunması büyük ihtimalle firmaların veya bu firma özelinde geliştirilmiş bir çakallık olduğunu düşünüyorum, sonuçta kaybedecek bir şeyleri yok ya tutarsa diye yapıyor olma ihtimalleri yüksek.

Sonuç olarak herhangi bir THH başvurusunda bu sarf malzemesi olayı aklınızda olsun, açıklamalarınızda ürünün dayanıklı tüketim malzemesi olduğunu belirtmenizde fayda var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap