Arkadaşlar hem ingilizce hem kpss çalışmam gerek ancak gram motivasyonum yok.

Acayip sıkıldım ders çalışmaktan, işçi olarak çalışmaktan da bir o kadar sıkıldım ancak çok yorgun oluyorum.

Öneriniz var mı o çalışma masasına oturabilmem için, günde 2 saatte olsa çalışmam şart 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Erdem Özkır @erdemozkir

  Konsantrasyon müzikleri var youtube'da , 1 fincan kahve ile müzik eşliğinde mi çalışsan ?

 • Emir Akdemir @emir-akdemir

  İmkân varsa bir kursa yazılmak ya da düzgün bir arkadaşla çalışmak. Eğer para ve zaman sıkıntısı varsa ikinci seçenek çok iyi oluyor. Arkadaşımla oturuyoruz bir kafeye, normalde 2 saat tahammül edebileceğim derse 4-5 saat bakabiliyoruz birlikte. Birbirinizi tetiklemeniz lazım. İkiniz de kıvrılıp yatayım şuraya modunda olursanız hiçbir şey olmuyor 😀

 • jans @jans

  Kitabı alıp yazarak çalış kendi kendine konuş düşün kendinle tartış 😂 Böyle LYS ye 3 ay kala günde 10 saat çalışarak 20k sıralama elde ettim.

 • bobrekmafyasi @bobrekmafyasi

  Hocam valla bu durumun motive etmesi gerek ancak olmuyor, öyle bir bıkmışlık var ki içimde. Anlamıyorum gerçekten 🙁

 • arandur @arandur

  Kendi kendine ödül / ceza motivasyonu oluşturman lazım. Mesela oturup 2 saat çalışırsam kendimi şununla ödüllendireceğim, eğer 1 saat bile çalışmazsam o gün pc'de oyun oynamayacağım gibi. Sonra bu sistemi kararlı şekilde sürdürmen lazım.

 • CimAdam @cimadam

  Maaşlı çalışırsan ömür boyu taksit ödersin, tshirt al sat, don al sat daha iyi.

  • CimAdam @cimadam

   @hakan1987 Maaşlı çalışıp emekli olmadan ev alabilen varsa o iş olabilir ama kamu mamu, işçilik, satış matış bunlar gerçekten iş değil. Hayatı teslim etmek benim gözümde.

  • CimAdam @cimadam

   @six çalıştığım vakit karşılığını alamadığımı düşünürsek aç kalırım daha iyi. Kendimden taviz verecek kadar kalitesiz değilim... Herkes şikayetçi ama tavır alan yok, bekliyorlar ki düzeltsin birileri daha çok beklerler.

  • CimAdam @cimadam

   @six Senin baban yaşındayımdır muhtemelen, git yat da sabah 6:30 gibi sefil hayatına dönebil.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @cimadam şu yorumların üstüne merak ettim, çalışmıyorsanız nasıl geçiniyorsunuz? aileden zengin falan mısınız? sözlerinizin bir kısmına katılıyorum, maaşlı çalışırken kamu da olsa borçlanmadan bişeyler sahibi olmak zor. kendi işini kurabilmek kamuda çalışmak ve özel sektörde sürünmekten daha iyi en azından sonrası için. tavır alınmaması konusuna kesinlikle katılıyorum mesela ama insanlar 3 kuruş için de olsa mecbursa kendinden taviz verdi diye neden kalitesiz olsun? benim de böyle çalışmayan ve sisteme karşı olduğu için çalışmak istemeyen bir arkadaşım var. 3-5 ay çalışıp para biriktirip sonra bırakırdı, öyle yaşıyor. ara sıra çalışıyor yani öyle diyeyim. çalışmaya karşı ama 3 kuruşun da hesabını yapar, dolmuşa binmemek için yürür ve yanındakileri de yürütür mesela. 2 liranın hesabını yapar falan. ve çalışanlara da kalitesiz der, enayi falan der. bize enayi derken kendisinin 2 liranın falan sürekli hesabını yapması nasıl bir boyut bilemiyorum ama bu sebeple kendisinden bayağı bir uzaklaştık açıkçası.

  • CimAdam @cimadam

   @ggzmkst1 Zengin değilim ama karnımız doyuyor, kendi düşüncelerim bunlar katılırsınız veya katılmazsınız bir şey diyemem. Herkes hakettiği hayatı yaşıyor ben sadece bunu kabullendim. kendimi tam ifade edememişim üslubum da biraz sert olmuş katılıyorum, insan müsvettelerine laf anlatmaya çalışmayı uzun süre bıraktığım için gerilmişim biraz. Sizin gibi makul olsa keşke insanlar da oturup laflayabilsek. İş için değil sadece ikili ilişkiler de böyle kendinizi ezdirirseniz bir yere varamazsınız. Yürümek de iyidir ayrıca :))

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @cimadam karın bedavaya doymuyor ama sizin de bildiğiniz gibi. ha insan karnını çok daha az bir gelir elde ederek doyurabilir. sadece karnım doysun yeter düşüncesiyle kısa zaman harcayarak kazanılacak paralar var. bir dönem bunu ben de yaptım, iş aramaktan helak olmuştum ve umudumu kesip sadece günde bir saat falan harcayarak çok düşük miktarlarda paralar elde ettim, makale yazarlığı yaptım falan. koca günümü satmıyordum ama karşılığında aldığım para düşüktü. sadece çok temel ihtiyaçlarımı karşılardım, ailemden istememe gerek kalmadan. fakat baktım ki hayat böyle geçmiyor ve ne olursa olsun bir mesleğim olsun istiyorum, iş hayatına girdim. kapitalist düzene ben de kızgın olduğum için işimi sadece para kazanmak olarak görmemeye çalışıyorum. buna kendini avutmak diyebilirsiniz, ben bakış açısı diyorum. evet günde 8 saat harcamak çok ciddi bir zaman ve bu emeğin karşılığı elbette ki daha fazla, bana verilenden. ama baktım ki ben bişeyler öğreniyorum, kendime ve başkalarına yararlı oluyorum, kafamı da dağıtıyorum ve çalışmayı da seviyorum, mesela... kendimi satmak olarak görmemeye başladım. gelecek hedeflerimde kendi işimi kurmak ve en azından sadece kendi işimin kölesi olmak var. para kazanacaksak kölelik şart ama hangisinde köle olmak daha mantıklı onu arıyorum. bazı detaylar var mesela zamanında benim çok hakkımı yiyen ve paramın üzerine yatan eski yöneticim aylar sonra, bilgi kırıntısı için beni arıyor, bana ulaşmaya çalışıyordu. o telefonu açtım ve ona istediğini verecek gibi yapıp vermedim 😀 beni zamanında, senin performansın düşük diyerek kapı önüne koyan ve hakkımı da vermeyen insanın bir cümle bilgime muhtaç halini görmek bana çalışmanın sadece para kazanmak için olmadığını hatırlatmıştı mesela. neyse kendimden bahsederken çok uzattım konuyu kusura bakmayın. durumu yazan arkadaşımız hem para kazanmak ve özel sektöre en azından şimdilik katlanmak zorunda, bir yandan geleceği için de kpss çalışmak zorunda. bu ülke vatandaşının bu duruma düşmesi, işsizlik, bakın işsizlik derken kapitalizm falan hiçbir şeyi sorgulamadan her şeyi kabul edip çalışmak isteyen, mecbur olan insanları kastediyorum... bu konuda suç vatandaşta çünkü seçimleri kalitesiz. seçimleri kalitesiz derken ne kastettiğimi anlayan anlar. son zamanlarda çok fazla şey keşfettim, kendimle ilgili daha fazla farkındalık elde ettim ve çalışmak kesinlikle sadece para kazanmak değil benim için. bu açıdan bakmadığım için köle olma konusunu da fazla kafama takmıyorum. arkadaşımı düşünüyorum, onun gibi yaşamaktansa köle olmayı tercih etmişim diyorum o halde. o da köle olmak yerine öyle olmayı tercih ediyor. bakış açılarımız farklı olduğu için birbirimizi garipsiyoruz.

  • CimAdam @cimadam

   @ggzmkst1 Bir çok şeye ben de katılıyorum, yolunuz açık olsun.

 • bobrekmafyasi @bobrekmafyasi

  Hocam oraya gidecek zamanım da yok işin kötü tarafı 😀 Sabah 7 de evden çıkıyorum aksam 9 gibi anca evde oluyorum 🙁