Bilgisayar açılma işlemi sırasında Windows-10 logosunun olduğu bölümde donup kalıyor. Ortalama 3-4 açılışta bir oluyor ve restart yapınca düzeliyor. Daha önce böyle bir sorunum yoktu. Son bir yılda değişen şey ekran kartı ve sürücüleri oldu. DDU ile driverı kaldırıp son AMD sürücüsünü kurdum ama çözüm olmadı. Sistem ASUS PRIME Z270, 7700k, RX 580, EVO 860 şeklinde. Çözüm için tahmin/tavsiyesi olan var mı? #Windows10 #TeknoYardım #AMD

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • UnicornKnight @unicornknight

  önyükleme problemi gibi bir intiba bıraktı. ekran kartından değil HDD/SSD ve/veya RAM kaynaklı olması muhtemel, kontrol etmeniz gereken bileşenler bunlardır.

  • tnr @tnr

   Kontroldan kastınızı nedir? Fiziksel kontrol mü yoksa bir yazılım ile test mi?

  • UnicornKnight @unicornknight

   @tnr her ikisi de. öncelikle HDD'leri ve SSD'leri bunların sağlıklarını kontrol eden yazılımlarla (S.M.A.R.T ve diğer unsurlar) kontrol etmeli, akabinde RAM'ler için olan RAM test unsurları kullanılmalı. yine de bir şey bulunanaması ancak sorunun devam ediyor olması halinde de bu parçalar tek tek muadilleri ile değiştirilerek sorunun tekrarlayıp tekrarlamayacağı gözlemlenmeli.

  • prometrik @prometrik

   @tnr Memtest ile bellekleri kontrol ederek başlayın. Ama ben sürücü sorunu olduğunu düşünüyorum. Kurduğunuz sürücü son sürüm olsa da belkide son sürümde sorun vardır. Biraz sürücü konusunda yorum ararsanız iyi olaiblir. Bu arada güç kaynağınız nedir?

   Ek: Bu sorunla ilk ne zaman karşılaştınız? Dün bana da oldu benzeri. Windows güncellemesinden şüpheleniyorum.

  • tnr @tnr

   @prometrik Sanırım 2-3 ay önce başladı. PC yi çok sık açmadığım ve gpu driverı sorunlu diğerek umursamadım ama bir türlü düzelmedi. Anakarttan XMP anahtarını açıp ram frekansını yükselttim. Bununla alakası olabilir mi?

  • prometrik @prometrik

   @tnr xmp profilleri standart geliyor. Bir sorun olmasını beklemem. Ama siz manuel olarak frekans veya CL yani gecikme süresini değiştirdiyseniz veya voltajı bu durumlar oluşabilir. Yine de böyle bir işlem yaptığınızı düşünmüyorum. sanırım XMP profili kullanıyorsunuz. Peki anakart marka modeline göre belleklerin uyumluluğunu kontrol ettiniz mi? İntel işlemci görüdğüm kadarıyla pek sorun yaşamıyor bellek uyumluluğunda ama kontrol etmekte fayda var.

 • Vefa @buff

  Bendede o logo gidiyor siyah ekranda kalıyo 3 4 restartta bir bi 2 3 dakika bekletip düzeliyo ve sanırım bu sorunu yaşayanlar var bayağı. Windowsla alakalı bir durum gibi görünüyo

 • reducto @protego

  Kendi deneyimlerimden ve internette okuduklarımdan gördüm ki artık DDU AMD ile düzgün çalışmıyor. DDU kullanan bir çok kişi abuk sorunlar yaşıyor. AMD sürücüsünü kurarken özel kurulum diyip temiz kurulum yapmak daha sağlıklı.

  Bu çözüm olmazsa Microsoftun sitesinden windows indirin ama belleğe yazdırmayın, direkt bilgisayara indirsin. exe'ye basıp kurun, kurarken tüm ayarlarımı sakla diyin. Masaüstü arkaplanı bile değişmeyecek. bu yöntem genelde windows sorunlarını çözüyor

 • Makineci @makineci

  ekran kartının ramleri sıkıntı olunca aynı sorunu yaşadık r7 370 ile. Ama bizde hiç masaüstü gelmiyordu.

 • anıl @anil_

  DDU yerine AMD Clean Utility'i deneyin isterseniz bi' de:

  https://www.amd.com/en/support/kb/faq/gpu-601

  Ekran kartının eski bir sürücüsünü yüklemeyi de deneyebilirsiniz. Windows 10 güncel mi? Windows 10'un yeni sürümüyle ilgili sıkıntılar da olabiliyor.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Hocam çok ilginç bir şey diyeceğim ama işe yarama ihtimali var bende de aynı problem oluyor bazen öyle hallediyorum. Bilgisayarın elekteiğini tamamen kesip 10-20 saniye bekleyin hatta mümkünse bir seferlik çalışırken kesin amaç kondansatörlerin bobinlerin vs tamamen boşalması eğer notebooksa pili çıkartmanız lazım pil çıkmıyorsa bilemiyorum

 • Emir Akdemir @emir-akdemir

  Çok uyuz bir şey ama çare format gibi gözüküyor.

 • tnr @tnr

  Windows' u 1909 sürümüne güncelleyince sorun çözüldü.
  Ekran kartının sob driverının eski windows sürümüyle ile bir uyumsuzluğu sebebiyle olduğunu düşünüyorum.