BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yekta F. @electric

  Ya Apple bi sildir git ya 😀 AB süper hamle yaptı aynen devam abicim. Seve seve Apple bile Type C portuna geçsin.

  • Orcun @orcun

   Daha dur ya Yekta lightning kablosuyla milleti emmek varken ne diye type-c koysun ya ? iphone 5 ile geldi hala aynı şey devam ediyor. Bu yeni 11 ler bile usb 3.0 desteklemiyormuş vs. rezillik mesela ama dert eden yok nasılsa daya gitsin.

  • Yekta F. @electric

   @orcun Yanlış anlamanı istemem ama Apple'ın kendi elindeki Lightning portlarını kullanıyorum demesi milyonda bir etkilemez maddi durumunu. Hakeza Apple Typce C standartını geliştiren ekibin en önemli üyelerine sahip firma. Apple'ın derdi o değil emin ol. Apple bazı şeyleri bazı zamanlara saklamayı sever. Zamanı gelince göreceğiz 🙂

  • Orcun @orcun

   @electric Yok ya apple onu dert etmez zaten, bir bakarsın lightning 2 derler 100 watt'a kadar şarj destekliyor bu kablo şöyle iyi böyle iyi type c'den daha iyi vs. vs. pazarlamayı güzel yaparlar. Ya aslında asıl sorun aksesuar piyasası, type-c diyorlar iyi güzel de daha type-c için bir standart yok. Android tarafı zaten bataklık kolunu soksan hoop gittin helvanı yerler, ee apple tarafı pc için konuşursak güzel thunderbolt destekli harika vs ama pc tarafı gene bok gibi, tablete falan koyuyor type-c işini ufaktan ama gene pc ve android tarafı dipsiz kuyu yani, ya aletin 3.5 mm kulaklık jack'ı yok üretici diyor ki type-c çevirici yada öyle kulaklık tak kullan bir çevirici alıyorsun çalışmıyor, neymiş efendim samsung farklıymış bilmemne farklıymış, ya böyle saçmalık olabilir mi ? onun da markaya uyanını bulacaksın. Apple'da böyle dertler yok. Çinde kuruş'a kablo var çevirici var alayı da çalışıyor.

 • 3.14 @159

  sanki hızlı şarjı, kablosuz şarjı ilk kendileri getirmiş gibi, göt cebine koyduğu şarj aletini uzatıp "müşterilerimize yeni şarj aleti veremeyecek miyiz" edebiyatı yapmışlar.

  https://youtu.be/11PMw0ck-1o?t=87

 • Papa Emeritus @pope

  Apple normalde söz konusu USB standartları olunca öncü olan şirketlerdendir ama iPhone ve aksesuarlarda ki Lightning inadını ben de anlayamıyorum. USB’ye verdikleri önem düşünülürse iPhone X ile birlikte geçmiş olmalarını beklerdim.

  Gelelim Apple’ın USB’de ki önemine. USB’yi ilk olarak yaygınlaştıran şirket Apple iMac G3’le. Yeni nesilde ise Apple USB-C’nin oluşumu için Intel ve JAE’den sonra en çok mühendis ayıran şirket. https://www.docdroid.net/uf3z/typec.pdf . Macbook 12” dünyada piyasaya çıkan ilk USB-C’li notebook’lardan biri. Üstelik Thunderbolt’un Intel ile birlikte yaratıcısı olan şirket. Thunderbolt’un da USB Type-C’ye ne kadar ilham verdiği biliniyor.

  Avrupa’nın sevmediğim tarafı ise ancak regülasyon çıkartır fakat hiç katkı vermez. Avrupa konuşmak yerine biraz destek verseydi belki Type-C daha erken çıkar ve Apple Lightning kullanmak zorunda kalmazdı 😀