Şu fan ayarını bir türlü kafama göre ayarlayamadım. fn+f5 yapıp fan modunu seçebiliyorsunuz normalde fakat bende düzgün çalışmıyor bu nedense. Ekranda "sessiz, turbo" vs. yazsa da değişmiyor fan hızı. Var mıdır çözümü? Bilgisayar yük altında değilken hatta arkada indirme yapsın diye açıp bırakıp gittim geldiğimde fanlar son hızda çalışıyordu. Cpu 30 derece arkadaş neden yüksek hızda çalıştırıyorsun?

*Armoury Create ve Service son sürüm yüklendi. Silip baştan kurdum hatta.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • MehmetRoer @mehmetroer

  Özellikle açıp bırakılıp gidilince dahili windows antivirüs devreye girip, test başlatıyor. Son hızda fan çalışmasının nedeni bu olabilir.

 • Eminentia @eminentia

  @agab Linkteki modeli almayı düşünüyorum.
  https://www.epey.com/laptop/asus-fx505du-bq024.html
  Birkaç sorum var size. Beklemede iken, video izlerken, chrome açıkken, oyunda iken sıcaklığı kaç oluyor ve bu durumlarda iken fan sesi ne kadar? Oynadığınız oyunlarda işlemci ve gpu kullanım yüzdeleri ne oluyor, işlemci mı darboğaz oluşturuyor yoksa ekran kartı mı? "Bu işlemci yetersiz" dediğiniz oldu mu?
  Bilgilendirebilirseniz sevinirim.

  • Agab @agab

   ilk görüşlerim olarak kesinlikle ısınma sorunu yok. Csgo oynarken 70 dereceyi geçmedi işlemci ve gpu. Fan son ses çalışırsa aşırı ses çıkıyor fakat bu sürekli bu ayarda çalışmıyor.
   İnternette gezinirken fan çalışmıyor. Eğer ısınırsa 3-5dk hafif açıyor fanı. 0 desibel yani genelde.

   Darboğaz için kendim test etmedim ama bir sorun görmedim kendim. İnternette ise %5 kadar darboğaz olduğu yazıyor.

   Aynı ekran kartı ile i7 9750h’da 70fps verirken bu işlemci ile 67fps veriyor. Oyundan oyuna değişmekle birlikte 3-7fps arası fark var işlemci yüzünden intele göre. Ama zaten bu değerler 90 üstünde ortaya çıktığı için sorun yok. Yani biri 90 iken diğeri 94-95 olsa ne? Zaten ekran 60hz. İntelli versiyon 4bin daha pahalı. Kesinlikle değmez.

   Sistem boş olduğunda gpu devre dışı kalıyor. İşlemcinin kendi ekran kartı r10 mu rx10 mu neydi o devreye giriyor. Boştayken yine fan çalışsın mı çalışmasın mı ayarlayabilyorsunuz.

   online oyun oynadım özellikle işlemciye yük binecek. asla yetersiz bu dediğim olmadı. birkaç saate r6 inecek onda da test ederim.

  • Agab @agab

   linkteki yerine 16ramli ve 512ssd+1tb versiyonu öneririm. ben 6800e aldım çünkü.

   bu arada bu yazdıklarım 16 ram içindi.

  • Agab @agab

   Şimdi r6 oynadım. Oldukça akıcıydı. Kaç fps olduğunu gösteren programı indirmedim fakat ultra ayarlarda 60fps üstü olduğu çok belliydi. İşlemci ile bir sorunu yok yani ekran kartının.

  • Eminentia @eminentia

   @agab Öncelikle yazdıklarınız için teşekkür ederim. Attığım linkin sadece 1 TB hafızası ve 8 gb belleği eksik. Bilgisayarı alınca ekstradan 8 gb ram alacağım, o da yaklaşık 200 TL. 512 GB hafızanın da bana yeteceğini düşünüyorum. Yıllardır 480 GB hafızalı PC kullanıyorum yetmediği olmadı.

  • Agab @agab

   @mahia-ucar 2x8 yaparsanız daha çok performans alırsınız o halde. Gariptir ki bu işlemcide dual channel ram yapınca oyunlarda bir anda 20-30fps artma oluyor. Youtube’da öyle test videoları var. Ama içini açarsanız garanti dışı kalabilir aklınızda bulunsun yine.

   Şimdiden hayırlı olsun, en yakışıklı f/p cihazını alıyorsunuz 😀

 • Yuded @yuded

  O tuşlar genelde işin göz boyama kısmı oluyor. Detayını bilmiyorum ama mantıken işlemci sıcaksa sen istediğin kadar silence moda al. Cihaz kendini soğutmak için uğraşacaktır.