Biraz etik tartışalım.
Diyelim ki paralel bir evrende doğdunuz. Bulunduğunuz dünya da bütün insanlar bir çeşit virüse maruz kalmış. Bu virüs insanlara bir tür uyuşturucu madde salgılatıyor. Uyuşturucu maddeden dolayı insanlar bu virüsü seviyor hatta sahip olmayanlar bunu bilerek kendilerine enjekte ediyorlar. İrade dediğimiz mekanizma burada pek çalışmıyor. Sizde çok iyi bir biyoloji mezunusuz. Çok kısa bir sürede etkili bir antivirüs geliştirdiniz. Bu antivirüs te bir virüs gibi davranıyor. sadece bir kişiye bulaştırdığınızda bütün dünya ya yayılacak ve o virüsü yok edecek. Hastalık iyileştiğinde antivirüsün kendini imha etme özelliği var yani insanlara zarar vermiyecek.
Sorum şu: insanların kendi isteğiyle sahip olmak istediği bu hastalığı iyileştirmek için harekete geçer misiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  İlk virüs sağlığa zararlı ise bu tartışma konusu bile olmaz. Zararsızsa o zaman tartışılabilir.

 • reducto @protego

  Yasal bir yaklaşım getirmek istiyorum 😀 İnsanlar, kendi istekleri ile dahi anayasal haklarından/kişilik haklarından vazgeçemezler. Devlet vatandaşlarının bu haklarını onlar adına korumakla yükümlüdür. Bu durumda antivirüsü istemeyen insanlara enjekte edemezsiniz. Ancak ortada irade yoksa, devlet vatandaşlarını kendi iradeleri dışında verdikleri kararlardan da korumakla yükümlüdür. Bu durumda antivirüs verilmesi gerekir.

  • ozeba @ozeba

   Bu mantıkla devlet uyuşturucu kullanımını kati bir şekilde yasaklayıp, kullananı satanı sattıranı herkesi 20 30 yıl hapse mahkum edebilir mi? Keske öyle bir şey olsa.

  • reducto @protego

   @ozeba Öyle bir şey yapılamaz. Örnekte insanların kendi iradelerinin olmadığı durumlardan bahsediyoruz. Uyuşturucu satmak veya kullanmak irade ile olur. Elbette bu bir bağımlılıktır ancak irade ortadan tamamen kaldırılmış değildir. Böyle olsa alkol ve sigara kullananlar da buna dahil olurdu.

   Öteki yandan, bu tip şeyleri yasaklamak kimsenin bir işine yaramaz. Bir şeyi sonuna kadar kısıtlarsan, iş yeraltına iner. Yer altına inerse aynı bizde olduğu gibi bonzai türevi öldürücü merdivenaltı şeyler ortaya çıkar, aynı zamanda mafyası türer. Şu an Amerika'nın bir çok eyaletinde, Avustralya'da, Kanada'da, Avrupa'nın bir çok ülkesinde marihuana gibi otların serbest bırakılmasının ve yasal olarak satılmasının sebebi de budur. Çünkü böyle yaparsan, kontrol altında tutabilirsin. Aksi halde yeraltına indiği an kontrolünün altından çıkmış olur. Türkiye'yi düşün mesela, alkollere fahiş zamlar yapıldı ne oldu? Sahte içkiler ortaya çıktı, ölümler başladı. Tamamen yasaklasa daha beteri olur. Uyuşturucu da aynı. Belli bir esneklik göstermezsen karşılaşacağın sonuç daha kötü olur. Yapılması gereken eğitim vermektir, bir şeyi yasaklamak değil, ne olduğunu anlatmaktır. Türkiye'de maalesef her konuda direkt yasak olmasına alıştık. Eğitim vermek ve insanları bilinçlendirmek yerine yasaklamak daha kolay çünkü. Televizyonda uyuşturucu kelimesini bile sansürlüyorlar. E peki Breaking Bad'i izleidn uyuşturucuya mı başladın? 🙂 Amerika'da uyuşturucuyu bir kez kullanmış herkese 30 yıl hapis verseler, ülkenin üçte ikisini hapse atmak zorunda kalırlar. Buradaki asıl sorun "uyuşturucu" kelimesine bizde yüklenen anlam. Öyle bir tabu haline getirdiler ki, kelimesini söylemekten bile korkar olduk. İnsanlar sanıyorlar ki tüm uyuşturucular = bonzai = tv'de yerlerde yuvarlananlar = ölüm. Marihuana'yı bonzaiyle falan eş tutanları gördükçe delleniyorum. Burada uyuşturucuyu övdüğüm falan yok yanlış anlaşılmasın. Ancak her şeyi olan gerçekliğiyle anlatmak gerekir.

 • Makineci @makineci

  Ben vermezdim, bırak gebersin kopekler...

 • Erdinç B. @erdincb

  Öyle bir antivirüs ürettiysen kendini durduramazsın mutlaka yayarsın. İraden yetmez böyle bir gücü saklamaya.

 • Cem KOÇ @cemkoc

  Bütün insanlar o virüse bağımlı ise etik olan bana göre hiçbir şey yapmamamktır. İnsan aşık da oluyor. Bu insandaki bir yanılgı da olabilir kimi zaman. Dışarıdan bir canlı için bu anormal de görülebilir ama o topluluk için bu normalse konu kapanmıştır.

  Sonraki nesilleri seyretmek lazım zevkine. Paralel olarak iki evreni de gözlem gücünüz varsa izleyin notlar tutun. Çok daha fazla yararlı olur eldeki veriler. İnsan veya evren kusursuz değil. Hatalarıyla var olduğu için kabul edildiği nokta normaldir bana göre.

 • /\ @verax

  Virüse sahip olmayanlar bunu bilerek kendilerine enjekte ediyorlarsa neden müdahale edeyim ki? Niye seçilmiş kişi rolü oynayayım. 😀 Anlamadığım konu herkes bu virüse bir şekilde maruz kalıyorsa günlük işler nasıl yürüyor? Bu insanlar zombi mi oluyor? O paralel evrendeki dünya nasıl bir yer? Merak ettim. Burada da insanlar sigara ve içki içiyor ama hayatlarından memnunlar. Virüsün uyuşturmaktan başka nasıl bir zararlı etkisi var? Bunlar dışında çoğu şey insan beynini uyuşturur en basitinden fikir ve ideolojler bile.

 • Metehan Özbek @mthnzbk

  Türkiye hariç yayarım. Garibanlar gün görmedi, bari böyle mutlu olsunlar.

 • Coupe @coupe

  Yayarım. Değişiklik iyidir.

 • Eminentia @eminentia

  "İrade dediğimiz mekanizma burada pek çalışmıyor." diyorsunuz. Kimsenin iradesinin olmadığı bir toplumu düşünemiyorum, korkunç. Yayarım elbette.