Güzel video olmuş. @leventp nin özellikle eski ürünleri incelerken gözlerinin içi parlıyor. Keyiften dört köşe oluyor adam. İnanılmaz güzel bir enerji yayıyor. İşte inceleme dediğin ya da video dediğin böyle olmalı. @gamsizm bile o enerjiden pozitif etkileniyor, suratı mahkeme duvarı gibi olmuyor.

Yalnız anlamadığım bir şey var. @leventp in Apple ile alıp veremediği nedir? @gamsizm : "Macbook'dan unibody Macboo Pro'ya geçtim" dediğinde @leventp nin :"Hala akıllanmamışsın" tepkisi geçmişinde çok acayip bir Apple deneyimi yaşadığına işaret ediyor. O hikayeyi merak etmiyor değilim.

:)))

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ozturka @ozturka

  Apple = para. Kapalı bir ekosistemin olması, upgrade imkanının mevcut olmaması, sadece alırken bi kaç yüksek özellik için fahiş fiyat istenmesi gayet yeterli sebepler. Kullanıcı özgür değil. Üretim kalitesine laf yok tabi.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   Ama IBM diyor ki uzun dönem (4 yıl) kullanımda Mac bilgisayarlar Windows bilgisayarlara göre; bilgisayar başına 543$ a kadar tasarruf ettiriyormuş?

  • ozturka @ozturka

   @ybahadir Tamam da bu tasarruf nerden yapılmış ? Yazılım mı donanım mı ? Alırken windows bilgisayara göre ne kadar fazla para ödenmiş ? Macos gibi kullanılan windows da problem çıkarmıyor zaten. IBM diyorsa doğru dur o zaman diyip mac mi alalım ? Ram takamadığım ssd yükselemediğim 17 bin tl verdiğim laptop benim için işe yaramaz. İstediği kadar kasa kalitesi sağlam olsun.

  • turker @turker

   @ybahadir biz IBM değiliz.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @ozturka Bakım maliyetlerinden. Sorun çıkarma sıklığında falan.
   Detayı şurada;

   https://www.jamf.com/blog/debate-over-ibm-confirms-that-macs-are-535-less-expensive-than-pcs/

   "Macos gibi kullanılan windows da problem çıkarmıyor zaten."

   Üstüme iyilik sağlık. 😀
   Öyle bir şey yok da; hadi diyelim ki olabilme ihtimali var. Registry kaydı tutan bir işletim sistemi nasıl MacOS ile aynı stabilitede aynı sorunsuzlukta çalışabilir? Böyle bir şey fizik yasalarına aykırı.

  • ozturka @ozturka

   @ybahadir Windows default ayarları macos gibi katı değil. Her adımda şifre soran, 2. kez onaylamayı bekleyen bir işletim sistemi haline getirebiliyorsunuz windows 7 den beri, aynı macos gibi. Virüs malware bunları dışarıda tutuyorum çünkü bu kadar yaygın ve kolay kullanılan bir işletim sisteminde gayet normal, hele de yüklenen programların korsan kullanım oranını düşünürsek. 500$ kar yapacak diye 2 kat para vermeyi göz önüne alıyorsa firma kendi seçimi 🙂 Windows un nasıl kullanılacağını öğretse daha mantıklı olur bence.

  • lterlemez @lterlemez

   @ybahadir; IBM demesi normal çünkü tek tip iş yapıyor. Bizler gibi bir kullanıcı değil, Apple bu tip kullanıcıları el üstünde tutuyor. Onlar tek bir ihtiyaca karşılık satın alma yaparken, bizler birden çok ihtiyaca yönelik satın alma yapıyoruz. Satın alma ister donanım olsun ister yazılım.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @ozturka
   Editlediğim yazımda da belirttim. Registry kaydı tutan bir işletim sistemi bu kaydı tutmayan işletim sistemi ile aynı stabilitede aynı sorunsuzlukta çalışamaz. aksi fizik yasalarına aykırıdır. Window 10 önceki Windows sürümlerine göre çok daha iyi durumdadır ona itirazım yok ama MacOS ile kıyas olmaz.

   Bu arada bilgisayar başına 543$ tasarrufa ürünün satın alma maliyeti dahil. Verdiğim linki inceleyin.

  • ozturka @ozturka

   @ybahadir Olay sadece registry kaydı mı yoksa macos un hiç şişmediğinden mi bahsediyorsunuz ? Yoksa şişiyor da kullanıcıya çaktırmıyor mu ? Tamamen sinsi bir firma apple, her konuda. Bunu bir çok yerde fanatik olarak bilinen "iphonedo" bile söyledi. Sinsilik hem donanımda hem yazılımda mevcut. Zaten bir çok olay önceden düşünüldüğü için kullanıcıların hoşuna gidiyor. Stabilite donanım kalitesiyle doğru orantılıdır.

   https://www.youtube.com/watch?v=k-b9XODA7oU

 • Recai @recai

  @ybahadir @ozturka
  sahsi fikrim her iki isletim sisteminde de fazladan bir araci devreye sokmadan kullanici sifrelerini sifirlamak 2 dakika aliyor.

 • Serdar Semercioğlu @serdarth

  Sevmiyor, ben de sevmiyorum. Ama benim özellikle sevmediğim iOS. MacOS'a gıcığım (fakirlikten olabilir) ama sevmiyor değilim, belki LP de benzer durumdadır.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   Sevmediği kesin de; asıl sorun "Hala akıllanmamışsın" demesinde. @gamsizm a sorsan "Ben cihazımı kullanırken sürpriz istemiyorum. Macbook ve MacOs da bu konuda en iyisi" der. Başka bir şey olsa gerek.

  • Serdar Semercioğlu @serdarth

   Çok net parametrelerle ya da travmatik olarak sevmediğini sanmıyorum, bir çoğunda tiye aldığını düşünüyorum dozu kimilerine yüksek geliyor bazen, Apple hayranı olsam içerleyebilirdim mesela. @gamsizm da hissesinin olmaıdğı firmanın taşlanmasından alınıp gocunacak biri değil zaten.