Yurt dışından alınan bir konsol için gümrükte hangi vergileri ödememiz gerekiyor?

#gümrük

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Memura bağlı, standardı malesef oturmadı. Amazon gibi vergiyi önceden kesip sonra çıkarsa ödeyen hizmetlerden almak daha mantıklı.

  • Strikewell @strikewell

   Peki ödenebilecek kaç vergi var? Özel tüketim, KDV ve gümrük vergisi dışında?

  • Orcun @orcun

   @strikewell Gümrüğe sunum ücreti ve damga vergisi de var. Ama dediğim gibi memurun insiyatifinde malesef, hani 500 dolarlık ürüne 50 lira vergi de çıkartabilir 5 bin lira da hiç belli olmuyor. Çünkü neden dersen bizim millet sömürdü, 500 dolarlık mala 30 dolar yazdırdı öyle yıllarca dolandırdı, satın aldığı şeye hediye dedi beleşe geçirtti, herkes çakal herkes dolandırıcı olmuşken işte acaip derecede memurun insiyatifi durumu var malesef, ha gidip konuşup eldeki satın aldığın belge fatura internetteki fiyatları vs vs gösterip anca o zaman ya tamam bu fiyata almış deyip memur fiyatı ona göre ayarlıyor. Gümrükte artık uğraşacaksın.

  • suicide @suicide

   @strikewell trt payi gibi biseyler de cikabilir 😀

 • Vinternatt @vinternatt

  İnternet üzerinden sipariş verirken amazon gibi yerlerde vergisi yazar genelde. Alıp getirmeyi veya getirtmeyi düşünüyorsanız kutusundan çıkardığınız taktirde hiç bir vergi ödemezsiniz.

 • TwoCenk @twocenk

  %20 gümrük + %20 ötv + gümrük sunum çıkabilir. Amazon gibi gümrük işlerini sizin yerinize yapan firmadan almıyorsanız faturanız mutlaka olsun.

 • deathline @deathline

  konsollarda gümrük(ülkesine göre %18-%20) ve ötv(%20) var, ayrıca sunum ücreti ve damga vergisi(cüzi rakamlar).Birde aldığın şey 1500 euro geçerse kdv çıkacaktır.Ayrıca 1500 euro geçince gümrük pakedi şahsi değil ticari sayarsa işin içine birde gümrük müşaviri girer, pakedi reddet daha iyi.
  Cidden almayı düşünüyorsanız en temizi amazonda satıcı veya gönderici amazon olan ürünler , amazon bizdeki n11 gibi başka ufak satıcılarda var onlar gümrük hesaplamadığı için insanlar ucuz zannedip oradan alıyor sonra gümrük ile uğraşman gerekebilir.Ki konsol düşünüyorsan kesin sıkıntı çıkar.
  Satıcı veya göndericisi amazon olursa herşeyi son ödeme aşamasında görürsün ve ödersin kafanada takmazsın o saatten sonra, paket sorunsuz gelir.
  amazon.de'ye bakmanı tavsiye ederim genelde konsolu oradan alıyorlar ucuza getirmek isteyenler, çünkü liste fiyatından yurtdışı olduğu için %19 kdv'yi düşüyorlar ama yerine %18 gümrük ve kargo ücreti ekleniyor 10-15 euro kadar bir fark oluyor almanya fiyatı ile, amazon.com genelde çoğu zaman türkiyeden bile pahalıya geliyor, burada bulamadığın üründe amazon.com kullanmak mantıklı.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  inş geri dönmez. En iyi ihtimalle ticari mal sayılıp gümrükçü ile anlaşıp çek derler.

 • XlasisMatthew @xlasismatthew

  Valla abim 2 ilk okul cantasina 190tl odediyse ki cantalarin fiyati 160tl idi, siz o konsola 1 konsol parasi daha oder alirsiniz gumrukten diye düşünüyorum.