Kuantum bilgisayar fikri ilk kez 1982'de ortaya atıldı ama bu makinelerden birinin klasik bilgisayarda tamamlanması imkansız bir işlemi yapması, geçen yıla kadar sürdü.
Kuantum üstünlüğü diye bilinen bu kilometre taşını, "uzun süredir beklenen bilgi işlem paradigmasını müjdelemeyi" başaran Google araştırmacıları duyurdu. Bu başarı son derece kısıtlı bir yöntemle de olsa bu teknolojinin yeteneklerini ortaya koymuştu.
Araştırmacılar başarılarının ayrıntılarını hakemli bilim dergisi Nature'de paylaştı.
Kuantum bilgisayarların Daimler için üzerinde çalışacağı ilk zorluklardan biri, bataryaların kapasitesini ve şarj hızını geliştirmek olacak. IBM'in araştırmacıları bu iki unsuru "elektrikli araçların Aşil topuğu" diye niteliyor.
Yeni nesil lityum-sülfür piller, şu anda akıllı telefonlardan elektrikli arabalara kadar her alanda kullanılan lityum iyon pillerin kısıtlamalarına çözüm sunuyor. Teorik olarak, lityum-sülfür piller, lityum iyon pillere göre 5 kat daha fazla enerji saklama kapasitesine sahip.
https://www.independentturkish.com/node/115081/bilim/b%C3%BCy%C3%BCk-yar%C4%B1%C5%9Fa-ula%C5%9F%C4%B1m-sekt%C3%B6r%C3%BC-de-kat%C4%B1ld%C4%B1-havayolu-%C5%9Firketleri-ve-otomobil-%C3%BCreticileri

Büyük yarışa ulaşım sektörü de katıldı: Havayolu şirketleri ve...

Son derece güçlü kuantum bilgisayarlar, imalattan tıbbi araştırmalara her alanı dönüştürme potansiyeline sahip ancak şimdiye dek ticari kullanım alanı bulamadı. Ulaşım sektörünün...
BeğenFavori PaylaşYorum yap