2 gündür ufak ufak denemeler yapıyorum. Anca bitti sayılır. Denediklerimi yazayım.

- Çamaşır suyunda 10 dk kadar beklettim, kıvamlı olan yoğun çamaşır suyu da dahil ekstra sıcak su da ekledim. Sonuç olumsuz hiçbir şekilde beyazlatmadı.

- Saf ipa dediğimiz alkolde de beklettim ekstra sürttüm vs ama hiçbir şekilde işe yaramıyor.

- Mutfak yağ çözücü banyo için kireç şu bu çözen sıvırlarda da ekstra beklettim bunları tabi birde sıcak su içinde yapıyorum ki daha güzel işlesin ama işe yaramadı.

- Sıvı deterjan veya toz deterjanı da sıcak su da sulandırıp gene beklettim sürttüm ama hiçbir işe yaramıyor.

- Karbonat + limon + beyaz sirke, elma üzüm sirkesi dahil bunların kombinasyonları da dahil gene hiçbir işe yaramadı.

- Sentetik veya selülozik tiner olayı vardı. Düz tinerin içine atsaydım yapısını bozacaktı o yüzden atmadım ama ufak bölgesel uygulayıp sürttüm ancak gene de bir işe yaramıyor.

- Aklıma aseton geldi onla birde az sürttüm ama plastiğin yapısını değiştirip iyice matlaştırdı ancak sarılık gitmedi.

- Contact cleaner ile de denemiştim ama gene işe yaramıyor.

- Elimde birde balata temizleyici spreyden vardı onu da denedim olmuyor.

En son çare elimde dokunmatik ekranları yapıştırmak için aldığım UV ışıklı kutu ve Hidrojen peroksit vardı onu deneyecektim. Malum youtube olsun bu restore işi ile uğraşanlar olsun sararan plastiklerde baya baya sıfırlıyor öyle etkisi var. Bende ona güvenip denedim. Hidrojen peroksit içinde şeffaf kaba alıp onu da uv kutusunun içine koyup 1 saat kadar beklettim. Ancak sonuç gene hüsran beyazlamıyordu. Genelde bu işi yapanlar uv ışık değilde güneş ışığını öneriyordu. Bende apartmanın çatısına hazır hava da güneşliyken sabahtan hidrojen peroksitli suyun içinde duran kılıfı koydum. Yaklaşık 7 8 saatten fazla direkt güneşi gördü, ancak gene de hiçbir beyazlama emaresi dahi yoktu.

O yüzden biliyorum 3 liralık 5 liralık kılıfa bu kadar uğraşılır mı ? salak mısın hacı ? denileceğini ama maksat burada denemekti. Yoksa hani o kadar uğraşa malzemeye yazık günah. 😀 Youtube'da böyle kılıf beyazlatma videoları var ama hiçbir işe yaramıyor. Diş macunu falanda denedim bu arada, en son üstüne işedim öyle de bıraktım gene olmuyor gene olmuyor. Ne yapalım artık ? mazot bile döktüm yani inada binince bu iş gene yemedi. 😀 Sarılaşıyorsa kılıf fırlatın atın gitsin. 😀

Dün falan akışta soruluyordu, işte sararan kılıfa ne yapacaz nasıl...

Dün falan akışta soruluyordu, işte sararan kılıfa ne yapacaz nasıl beyazlar vs. vs. videolar paylaşılıyordu falan. Bende bugün denemelik 2 yıldır aktif
BeğenFavori PaylaşYorum yap