#TS #Gizlilik

Sosyalde anonim kalmanın ya da benim gibi ismiyle,fotoğrafıyla var olmanın artıları-eksileri nedir?

Eskiden işe girerken firmalar bakıyor deniyordu hala var mı böyle bir durum ? Böyle olsa üniversite öğrencisi arkadaşlar anonim kalırken , kendi şirketini kurmuş abilerin ismiyle var olması gerekiyor ama durum pek öyle değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fatih @fatihy

  Adınız bir proje veya benzer bir şey ile ön plana çıkmıyor düz vatandaş iseniz neden kimliğinizi açık ediyorsunuz ki ?

  • Andaç Atasayar @andacatasayar

   @fatihy Anonim kaldığım mecralar var. Burada anonim kalmamı gerektirecek , bir yerde karşıma çıktığında çekineceğim ya da yıllar içinde fikrimin değişeceği bir muhabbet olmuyor. Olsa da en fazla İos-Android , konsol-pc konusu falan olur 🙂 Kimse de böyle birşey için beni yargılamaz düşüncesindeyim. Arkadaşların da belirttiği gibi daha samimi geliyor.

 • Yekta F. @electric

  Kaç senedir ismim soyadım belli güzel arkadaşlıklar edinmekten başka kötü bir duruma rastlamadım.

 • ahmeteraslan @ahmeteraslan

  anonim olanlara saygım var, fakat bana pek doğru gelmiyor. Samimiyet açısından özellikle

 • Höşelek @benvaryaben

  kimileri kimliğini dışa göstermeyi seviyor. bi itirazım yok. benim açımdan şahsiyetlerin ön planda olduğu bir ortamı sevmiyorum. işin içine yaş dil din ırk gibi her türlü kişisel faktörün girdiği bir ortamda düşünceler kısıtlanıyor gibi geliyor. mesela genç kesim facebooktan uzaklaştı çünkü araya akraba ilişkileri girdi ve insanlar rahat davranamadı. aslen hertürlü ortamda hertürlü özgürlüğü yaşayan kişileri de görüyorum ve takdir ediyorum ama ben yapamıyorum onu. o yüzden anonimim. (ya da ben öyle sanırıyorum) bi de şu var. kişisel verilerim internet ortamında ve dahası türkiyede hiç bir zaman güvende değil ve olmayacak..

  • Andaç Atasayar @andacatasayar

   @benvaryaben O da güzel bakış açısı. Din , dil , ırk konularında anonim olsanda pek özgürlük yok. Ekşi'de şaibeli entrylerin yazarları bulunup ceza verilebiliyor. Ama kendi aramızda fikirleri konuşmak için daha rafine bir ortam sağlıyor anonimlik.

 • Orcun @orcun

  İsmimle varım da fotoğraf vs koymam. Hani o kadarda açık yürekli değilim. Zaten yazdığım yorumları bilenler biliyor, pek yani öyle yumuşatıp dalmıyorum. Harala hürele geçiyoruz, kötü yanı şu hedef yapıyor. Adam mesela buradan böyle tanımış vs. beni sanıyorki hayatında hiç küfretmeyen birisi böyle bilerek etmiyor vs. normalde zaten felaket ederim, ya bunun yüzünden başka platformlarda küfür etmişim diye neler oldu neler oradan üstüme çullandılar vs. 😀 Burada küfür yasak etmiyorum ama o ayrı başkası ayrı birşey. Bunca yıldır gözlemlediğim kadarı ile bir nickname işte gizli profil vs. olanların çoğu o olaya güvenip takılıyor. Forum kültürü olsun başka mecralar olsun böyle, çocuk veya adam neyse o nick'e güvenip yardırıyor daha cesaretli oluyor, bende mesela o yüzden bilerek ismimle aldım. Hani ben tamam 16 17 yıldır belki yazıyorum ama bizimde geçmişimiz parlak değil. Sen benim ne trollükler yaptığımı kimlere nasıl ana avrat saydırdığımı bilsen ohooo, hemde varya ne küfürler ama işte bunları bende bildiğim için başından ts ortamı güzel ortam diye ismimle geldim yoksa söyliyeyim yani alelade bir nick alır geçerdim. Beni de kimse Orçun diye değil de Yumuklu Sucurta olarak bilirdi veya başka bir nick vs. 😀 Hani o yüzden burada öyle nick olayına girmek istemedim. Girenler var ayrı konu herkesin keyfi birşey diyemeyiz ama ben hep dikkat ediyorum, adamın nick acaip diyor ki ben işte askeri görevliyim vs. yada doktor falan ya tamam nick olsun da aga aldığın o nick ile ben sana nasıl saygı duyayım ? birde böyle kitle var burada ben anlayamıyorum. Bekliyor benden mesleğine saygı duymamı vs ya olabilir doğru vs. ama ya arkadaş bir nick'e bak ya girdiğin kostümün şekline bak yani ? avatarında bugs bunny var nikin havuç vs. ya arkadaş biraz dikkat eder insan değil mi ? ha birde yani salla belki yalan söylüyorsun nasıl doğrulayacağız ? o yüzden ben profili ismi cismi olan resim olsa da olur olmasa da ama olursa dahada bir ekstra güven saygı duyuyorum bu yüzden.

 • Erdem Özkır @erdemozkir

  Ben hiçbirşeyimi saklamam açıkçası

 • boheme @digitalanimal

  yazdığın şeylere göre değişir

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  Yerine göre TS sosyal isim soyisim FB isim soyisim ve FB iştiraki sosyal medya uygulamaları isim soyisim Twitter mahlas çeşitli otomobil ve motosiklet forumları mahlas

 • 3dfx @3dfx

  googleda pat diye cikiyorsun. öyle oyun falan yaziyorsan kimseyi ilgilendirmeyebilir (yada tam tersi ilgilendirebilir, hayatini oyunla gecirmis vs derler) ama isin acikcasi linkedin disinda görünmek istemiyorum.

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  CIA peşlerinde...:=))) #CemYılmaz

  Yıllar önce Resmi değiştireyim dedim, sosyalde isyan oldu...:=))) Muhasebecilere karşı olumlu bir imaj oluşmasına yardımcı oluyor muşum... Ben neymişim dedim yaw...

 • Murat Şentürk @senturkmurat1999

  Google ile üyelik oluşturmuştum. Ondan ismim böyle oldu, ben belirlemedim. Değiştirme gibi bir girişimim de olmadı sonradan. Ama foto koysam mı dedim bir dönem, sonra o da kalsın dedim. Ama mesela burada @orcun adına fake hesap açılmıştı diye hatırlıyorum. Fotosu falan aynı, adı orçun şeklindeydi galiba. Yine @tongyabguhan34 'ın önceden paylaştığı fotoğrafını bir başkası burada paylaşmıştı.

 • Shinsekuruza @shinsekuruza

  Ben yerine göre kullanırım. Mesela TS'de istemem. Çünkü gerek yok buradaki adam beni bilse ne olur bilmese ne olur amaç sadece konuşmaksa bir nick işte 316, geforce, c2duo, p3 biriyle seslen gitsin. İlla anonim olsun diye değil, kafaya takan arar bulur zaten o kadar zor değil. Ama tanımadığım kişilere niye direkt kendimi göstereyim ki arkadaşım değil dostum değil. Günlük yaşamda nasıl insanları en yakın, orta, uzak diye sınıflandırıp iletişimimizi öyle kuruyorsak aynısını neden Internet üzerinde yapmayalım? Yani gidip de en dış çemberde kalan birisine bilgilerini vermezsin yüzeysel konuşur işini görürsün. Şu var, burası güzel bir ortam olduğundan resme özendim kendim bir karakter çizdim ve düzgün bir nick aldım. 😀 Uyduruk yerlere profil resmi bile koymam veya güzel nicki heba etmem.