Bir ay önce elimdeki 960GB James Donkey SSD'nin durduk yere kendisini kilitlediğini ve o an içinde ne varsa onun dışında bir değişiklik yapılamadığını aktarmıştım.
https://teknoseyir.com/durum/1177785
Ne dosya kopyalanıyor, ne formatlanıyordu. Şantiyeden dönünce bunların teknik servisliğini yapan Oksid Bilişim ile iletişime geçmeye çalıştım. Hem durumu anlatıp içindeki verilerin silinmediğini anlatacak hem de kargo için bilgi alacaktım. Ancak ne telefonlara bakıyorlar ne de sitelerindeki e-posta üzerinden cevap yazıyorlar. Bugün yine telefon ettim ve bu sefer farklı dahili numara üzerinden dolaylı yoldan servise ulaştım. İki kişiye sorunu anlatıp içindeki veriler önemli bu şekilde başkasına teslim edemem diyerek ne çözüm üreteceklerini görmek istedim. [email protected] adresine durumu anlatan bir e-posta atın dediler. Onu da atıyordum ki bir yandan da canım sıkıldığı için SSD'ye kendim işlem yapmaya başladım.

Amacım cihazı komple kullanılmaz hale getirip öyle göndermekti ama nihayetinde firmware yüklemesi sonrası alet düzeldi. İlk başta yanlış bir firmware yükleyeyim komple bozulsun içindekilere de erişilemesin maksadıyla uğraşmaya başlamıştım ancak denerken doğru bir firmware buldum ve ilk önce 600GB olarak çalıştı. Sonra bir üst versiyonu kurunca 960GB olarak sıfırlanmış şekilde çalışmaya başladı. Dikkatli şekilde güvenlik şeridini söktüm ve içindeki pin noktalarını birleştirip cihazı USB üzerinden bilgisayara bağladım. Doğru pin noktalarını birleştirirseniz ROM yükleme moduna geçiyor. Doğru bir firmware bulunca da olay sonlanmış oldu. Hatta madem hallettik bir de imzamı bırakayım dedim ve diskin JAMES DONKEY olan ismini kendi nickim yaptım. Bana ait bir SSD oldu artık 😀

Şimdi sıkı bir test maratonu başlıyor. Bakalım gerçekten düzelmiş mi...

#JamesDonkey #SSD

BeğenFavori PaylaşYorum yap