AMD RX590 kullanıp da AMD sürücülerinden memnun olan var mı? Kimisinde fan devri aşırı yükseliyor, kimisinde kart çok ısınıyor, kimisinde siyah ekran hatası veriyor, kimisinde Wattman çöküyor. Anlamadım gitti bu kartı. Bazı durumlarda uçak motoru gibi çalışıyor felan. Kronik problemler mi var acaba? İlk kullandığım sürüme geri döneceğim sanırım. #TeknoYardım

Bu arada tam olarak şurda anlatılan problemleri yaşıyorum; https://community.amd.com/thread/247154

Black screen and GPU fans go 100%, what is wrong? | Community

in the last few months i have had this problem where my pc screen goes black with no signal and the GPU fans go loud, this only happens when starting up
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  Benim 570'te de var o. AMD zaten driver işinde pek parlak değildi, şu son 6 ayda çıkan sürücülerin hepsi bozuk.

  • Hamdi @hamdi

   Kart bağımsız olarak her gün onlarca konu açılıyor forumlarda. Ne yapmaya çalışıyor bu AMD anlamıyorum.

   https://community.amd.com/community/support-forums/drivers-software

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @hamdi Anlayacak bir şey bile yok yani beyin yumuşlaması bu başka bir şey değil. Sırf fan durma özelliği undervolt yaparken çalışsın diye son sürümü kullanıyorum yoksa çalışıyorsa ellemeyeceksin.

  • Hamdi @hamdi

   @huseyinekrem ya ben undervolt yaptığımda sorun yaşıyorum hep. Undervolt yapabileceğim bir sürüm bulsam yeter.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @hamdi Frekansı 20-30 mhz kadar kısıp bir de öyle deneyin isterseniz. Bazen çözüm olabiliyor. 1fps belki etkiler sonucu.

  • Hamdi @hamdi

   @huseyinekrem komple hepsini mi? Son 5 voltaj değerini 50mV azaltıyorum, frekansları da bir tık düşürüyorum bakalım. Normalde wattman çöküyor her seferinde ama. Zero RPM kapatıp, fan eğrisini de ayarladım bu sefer. Bakalım ne değişecek. Bu arada bu güç limiti ne işe yarıyor tam olarak? Nasıl ayarlamak lazım?

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @hamdi Güç limitini elleme, o.c yaparken arttırman gerekiyor sadece. Her değeri göreceli olarak düşürmen lazım. Hani diyelim en son 1285mhz bende, onu 1200 yapıyorum, sonra 1150-1100-1050-1000-950 sonrası kendi değerleri olan 588 ve 300 olarak ayarlı. Onları ellememek lazım zaten zira iş yapmadığında girdiği düşük güç tüketim modu zaten baya düşük 😀

  • Batuhan @achfighter

   Yaklaşık 1 yıldır öyleydi bende.

  • reducto @reducto

   Sapphire Nitro+ RX570 kullanıyorum hiç böyle sorunlar yaşamadım. Her driver geldiğinde de güncelliyorum. Ortada bir sorun olduğu belli de "tüm amd kartlarda oluyor" durumu yok 🙂 Bir şeyler çakışıyor muhtemelen

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @protego Bende de pulse var, 19.12.3 kurulu mu sizde?

  • reducto @reducto

   @huseyinekrem Evet, her driver geldiğinde güncelliyorum bir sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @protego Bende görüntü kaydı için açılan panelin kısayolları falan çalışmıyor zaman zaman, sinir ediyor.

  • Hamdi @hamdi

   @protego benim korkumda bu ya zaten. Her kartta olmuyorsa demek ki bizim kartlarda donanımsal sıkıntı var. E ben bunu servise yollasam nasıl ikna edeceğim sorun olduğuna. Bir şekilde kullanmaya devam etmem lazım. Sonuçta düzenli olarak ortaya çıkan şeyler değil.

  • reducto @reducto

   @hamdi Bence yazılımsal sorun. Mesela bi arkadaş vardı amd 5700 kart, diyor ki oyunun bir yerine geliyorum tam aynı yerde siyah ekran oluyor. Araştırıyor falan evet amd kart kullananlarda bu sorun oluyor. Bir oyunun hep aynı yerinde atıyorsa yazılımsal bir sorun oluşuyor demek ki. AMD'nin kart tasarımından bir sorun olsa yani donanımsal olsa herkeste olması lazım. Muhtemelen var yazılımsal bir çakışma ama neyle olduğunu bulamadılar daha

  • Hamdi @hamdi

   @protego siyah ekran sorunu yaşamadığım sürücüye döndüm tekrar, 19.9.3 sürümü. Yalnız bunda da fan sanki gürültülü çalışıyor gibi geliyor. Birde yük altındayken sabit fan sesi değilde böyle kesik kesik vın vın vın vın vın gibi ses çıkarıyor. Normal mi bu durum?

  • reducto @reducto

   @hamdi Valla normal mi bilmiyorum da bende hiç öyle şeyler yok onu diyeyim 🙂 Driver kurarken nasıl kuruyorsun? Ben direkt amdnin özel kurulumunu yapıyorum, hızlıyı kullanmıyorum. Gördüğüm kadarıyla ddu ile yapanlar sorun yaşıyormuş

  • Hamdi @hamdi

   @protego aaaa bi dk. Ben her seferinde DDU ile kaldırıp öyle kuruyorum. Ne alaka şimdi anlamadım 😀 Normalde en garanti kurulumun bu olması gerekmiyor mu?

  • reducto @reducto

   @hamdi Valla bilmiyorum ne kadar doğru, 2 kere bu söyleme denk geldim, söyleyeyim dedim 😀

  • reducto @reducto

   @hamdi Bi de şunu ekleyeyim, söyleye söyleye dilimde tüy bitti, şu kartlara overclock yapın ama undervolt yapmayın. Üreticilerin o voltajları öyle ayarlamalarının bir sebebi var, belki yüzlerce binlerce mühendis kaç yıllık bilgi birikimiyle ayarlıyorlar onları. Belki yüzlerce farklı test sisteminde belki binlerce farklı test yapılıyor. Sonra millet çıkıyor yok amd gereğinden fazla voltaj veriyor, bilmemne. Ya arkadaş senin amd'nin gereğinden fazla voltaj verdiğine dair bir argümanın nasıl olabilir? 😀 Yok sıcaklık 15 derece azalıyor ama sadece 1fps düşüyor vs. AMD 1fps için voltajı kökleyip sıcaklığı 15 derece artıracak kadar salak bir firma mı? O voltajı veriyorsa demek ki vardır bir gereği. Bırakın şu kartları kendi haline oynamayın voltajlarıyla 🙂

  • Hamdi @hamdi

   @protego DDU kullanmadan özel yükseltme yapmayı deneyeceğim 19.12.3'e bakalım. Ben zaten durduk yere oynamıyorum keyfi olarak. Isınma durumunda ve fan sesinde bir gariplik sezdim. Fan eğrisiyle oynuyorum sadece son günlerde. Ama hakikaten bir ara 25mV oynama bile 70 derecenin altına çekmeye yetmişti. Tabi wattman efendi çöktüğünden kullanamadık ama 🙂

  • reducto @reducto

   @hamdi O voltaj veriliyorsa bir sebebi vardır, elleşme 😀

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @protego Fabrikadan bilmem kaç milyon tane kart çıkıyor, hepsi de kalite olarak bir birinden farklı. Her birine ince ayar yapmak kart başına en profesyonel ortamda 2 saat ayırmak demek. Bu yüzden hepsinde sorunsuz çalışan ortak bir değer veriliyor. Sebebi bu, maliyet kurtarmıyor. Mesela MSI'ın bazı kartlarda eriyen, çöpe atsan atılmaz termal padler kullanmasıyla aynı sebep, orada da fabrika da bunu koydularsa bir bildiği vardır kısmı geçerli çünkü.
   Aylardır undervolt ile kullanan birisi olarak benim de inandığım, bulabildiğim tek mantıklı açıklama bu, uğraştıklarına değmiyor. 1200mhz ile 990mV'de teklemeden çalışan kart 1285mhz için 1150mV olarak ayarlanmış. Akıl kârı değil aradaki bu fark. Zira 1050mV ile de 1285mhz frekansına rahatlıkla çıkılıyor, stabil de çalışıyor. Benim kartımda böyle. Bir ara rehber yayınlamıştım konuyla ilgili ama sitede ne olduysa resimler gitti konudaki, ben de üşendim o kadar saat testlerle tekrar uğraşmaya.

  • Hamdi @hamdi

   @protego dün tavsiyen üzerine 19.9.3'den direk yazılım üzerinden DDU kullanmadan 19.12.3 sürümüne güncelledim özel yükleme ile. Dünden beri ne siyah ekran problemi, ne de yüksek fan devri problemi yaşıyorum. Yük altında kart normal değerler olan 75-76 dereceyi geçmedi ve fan devri maksimum 1600 rpm'de kaldı. Öncesinde 80 dereceyi gördüğümü ve fan devrinin 2 bin devirleri geçtiğini görmüştüm. Umarım bu şekilde devam eder. Henüz kesin konuşmak için çok erken.

  • reducto @reducto

   @hamdi Umarım sorunun çözülmüştür 🙂 Çözüldüyse anlarız ki demek ki gerçekten de kart üreticileri biliyor işi 🙂

  • Hamdi @hamdi

   @protego yalnız bir yanlış anlaşılma var. Ben keyfi olarak müdahale etmiyordum hiçbir ayara. Sorun yaşadığım için undervolt vs. yapmayı deniyordum. Yaşadığım sorunlarda durup dururken siyah ekran verip, monitöre görüntü gelmemesi, aşırı ısınma ve yüksek fan devri gereksiz yere. Umarım çözülmüştür.

  • reducto @reducto

   @hamdi Yok zaten ddu için söyledim 🙂 Bu arada sorun yaşamaya devam edersen bi de birazcık voltaj artırmayı dene belki voltaj yetersiz geliyordur o da bir ihtimal 😀

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Alana kadar bahsetmiyorlar. Aldığında fark ediyorsun. Nvidia almak daha mantıklı...

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Hiç şikayet etme, uyardık ta kimse dinlemedi. RX-580 OC alıp geçmeli hayatta. Fazla turbo can çıkarır. AMD'nin hırsı sonucu doğan gudubetler. Diğerleri Vega56, Vega64, Radeon7, vb. Verimsiz ısı tabancaları.

  • Hamdi @hamdi

   Valla abi haklısın. Bi ara konuşmuştuk ama almadan önce mi konuştuk sonra mı hatırlayamadım 🙂 Benim herhangi bir şikayetim yoktu. Ta ki sürücüyü güncelleyene kadar. Protego'nun tavsiyesi ile DDU kullanmadan kurulum yaptım, dünden beri sorun yaşamıyorum. Isınma ve fan durumu da normale döndü. Siyah ekran problemi de vermezse benden iyisi yok 🙂 Ama AMD hakikaten tam dayaklık. Azcık undervolt yapınca bile baya rahatlıyor kartlar ama işte wattman çökmese...

  • Hamdi @hamdi

   Bu arada aldığım dönemde Nvidia kartlara bakmıştım öncelik olarak. Aynı fiyatlara 1060 3GB modelleri satılıyordu. Öyle olunca biraz düşünüyor insan. E 1070 veya 1660ti vs de alamayınca pek fazla alternatif kalmıyor.

  • ALPOLIC_FR @alpolic_fr

   @hamdi 2016 Eylül ayından beri gtx 1060 6gb kullanıyorum hala taş gibi. Pek nadir oyunlarda biraz fazla ayar kısma yapıyorum o kadar, iki sene daha gideri var.

  • Hamdi @hamdi

   @alpolic_fr aldığım dönemde 3GB modeli vardı aynı fiyata. Ben Sapphire Nitro+ RX590 modelini 1400 liraya almıştım. O dönemde düzgün bir 1060 bile yoktu bu fiyatlara. Şuan nasıldır bilmiyorum ama. 4-5 ay önce aldım ben sistemi.

 • Hamdi @hamdi

  @protego üç gündür sorunsuz kullanıyorum. Ne fan sesi oluyor, ne aşırı ısınma. Siyah ekran hatası da almıyorum. Plasebo etkisi felan mı anlamadım 😀 Yalnız şöyle bir gariplik var. Normalde 75-76 derecelere çıkan kart şuan 66-70 arasında kalıyor ama oyunlarda daha önce yaşamadığım FPS drop sorunu yaşamaya başladım. Hiçbir ayarını da dokunmadım halbuki. Kurduktan sonra fabrika ayarlarına sıfırlayıp bıraktım. Sadece Freesync vs. önerilen ayarlar açık.