TOGG: TÜM GERÇEKLER! | Görüşlerim

02:30 Tüm Bildiklerimiz (Teknik Özellik vs.) 12:20 İddialar 16:04 Düşüncelerim - Tasarım 16:38 - Teşvikler/Vergiler 18:24 21:26 Sorular - Fiyatı Ne Olur? 21:...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Nezaketen iyimser konuşmuş. min 600 bin lira o araba. yıllık mtv de geçmişler olsun diyorum 😀

  • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

   O konuda aklıma şöyle bir konu geldi. Devletler kendi markasına özel vergi indirimi yapamıyor. Fakat yerli otomobilin sağladığı belli şartlara özel vergi indirimi yapılabilir. "Elektrikli x menzil üstü, seviye x otonom araçlardan vergisi x'tir" gibi. Sadece elektrikli suv olarak belirleseler bile dünya genelinde çok fazla rakip otomobil yok.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @trbasoglu1996 dediklerini zaten yapamazlar da elektrikli suv dediğinde kapı gibi model x var. jaguar i pace var. daha çıkacak modeller var. araba min 600 lira geçmiş olsun.

  • Coupe @coupe

   O kadar olmaz ipace o para bu araç daha küçük ve daha az özeellikli.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @coupe Neye dayanarak olmaz diyorsun ? Özellik olarak i pace den fazlası var. bir diğer konu suv olan araç ipace ebadında belki daha büyük. ortada dönen c-suv lafları akıl alır gibi değil. Araçta otonom sürüş , IoT , holografik HUD gibi özellikler konuşuluyor. Ve bizim hayalperestler 150 200 binlerden bahsediyor. Gerçekten insan hayret ediyor.

  • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

   @ilkercom Araba fiyatı ve hedef konusunda genele göre farklı düşünüyorum. Üreteceğimiz araba her şeyden önce kaliteli, albenisi olan bir araç olmalı. Türkiye'de sırf yerli olduğu için satabilir fakat ben "bu araba daha güzel, özellikleri daha iyi, daha güvenli o yüzden bunu tercih ediyorum." dedirtmesini ve o şekilde satmasını istiyorum. Biz bile kendi ürünümüzü aynı kalitede yabancı üründen daha ucuz olursa almayı düşünüyorsak bunu ihraç edemeyiz. Arabalardan pek de anlamam fakat bu araba 600bin ediyorsa 600bine satılsın. Yurt dışında 9, Türkiye'de 1 satılsın. Sadece Türkiye'de satılan bir araba yerine global bir marka çıkarmamız benim tercihim olur. Daha çok gurur duyarım.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @trbasoglu1996 Ben araba ucuz olsun veya olmalı demiyorum. Piyasaya öyle bir "GAZ" verildi ki bazı ahmaklar 150 bin olursa alırız kafasına girdiler. Beni dumura uğratan şeyler aslında bu kafasız tayfa.

   Biraz siyasi maksatlı biraz da reklam maksatlı bir balon yaratıldı. Ortada bir üretim vs bir şey yok henüz ancak millet mehter marşları ile avusturya kapılarına dayandı.

   Bence de iyi bir araç yapılmalı ve yurt dışına satılmalı. Ancak unutulan bişey var. Karşında mercedes ve BMW gibi firmalara diz çöktüren TESLA var. direk rakip olarak o seçilmiş. Adamların 7 bin dolara ürettiği pili senin 10 bin dolara bile üretmen zor şu anda. Hali hazırda milyonlarca KM yol testi yapmış otonom sürüş testleri var.

   Benim öngörüm şu şekilde. Araç 2023 yılında piyasaya kısıtlı miktarda sürülecek. Fiyatı 50 bin doların üzerinde olacak. Bu kısıtlı üretim kamu kuruluşları , Krem kaymak tabaka ve bazı yalaka takımı tarafından kapılacak. 2024 senesinde maddi durumu çok iyi vatandaşlarımız rağbet gösterecek. orta direk ve memur takımı ancak 2026 sonrasını bekler.