#otoseyir

İlginç bir tasarımmış, ama madem bu kadar verimli niye kullanılmadı/kullanılmıyor?

https://www.youtube.com/watch?v=UF5j1DvC954

Opposed Piston Diesel Engines Are Crazy Efficient

Two-Stroke Opposed-Piston Diesel Engine By Achates Power EE Shirts! - http://bit.ly/2BHsiuo Recommended Books & Car Products - http://amzn.to/2BrekJm Subscri...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Halid @abdhbal

  İki zamanlı motorlarda emisyon değerleri berbat oluyor yağ yaktıkları için.

  • Equitatus @equitatus

   Yağ yaktıkları için mi yoksa yakıtın bir kısmını yakmadan dışarı attıkları için mi? Bu motorun çok verimli olduğu söyleniyor, çok verimli bir motor ise dışarıya daha az yanmamış yakıt atıyor olması gerekmez mi? Dolayısıyla daha az emisyon değeri olması gerekir.

  • Halid @abdhbal

   @equitatus Yakıtın yanmaması değil de yağ yakmasıyla biliniyor geneli. Ama bu dizaynda onu çözecek bir uygulama yapılmış olabilir çok detaylı incelemedim. Wankel motorlar da yağ yaktıkları için emisyon konusunda kötüdürler mesela artık üretilmiyorlar o nedenle.

 • Equitatus @equitatus

  Linkte motorun makalesi var, emisyon değerleri ve yakıt sarfiyatı yazılmış. Sonuç kısmında "2 zamanlı motorlar için olağanüstü, 4 zamanlı dizellerin de en iyisine yakın bir yakıt sarfiyatı var" denilmiş. Demek ki 4 zamanlı dizellerden daha iyi değil. O zaman nasıl mükemmel verimli oluyor? Çok verimli olduğu alan "brake thermal efficiency" imiş. Ama 4 zamanlı dizele göre nasıl bir fark var onu yazmışlar mı bulamadım. Zaten makale 2012'de yayınlanmış yaklaşık 8 yıldır başka bir gelişme olmadıysa demek ki 4 zamanlı kadar verimli değil ki kimse bununla uğraşmıyor.

  http://achatespower.com/wp-content/uploads/2015/04/modernizing_the_opposed-piston_two-stroke_diesel_engine_for_more_efficient_commercial_vehicle_applications.pdf

 • Orcun @orcun

  Tamamen üretim maliyetindendir. Sene 2020 olacak hala 1900 lerden kalma kampana fren sistemi kullanılıyor. Gelişti disk çıktı onun işte seramiği çıktı ama niye srtandart değiller ? fabrika çünkü yatırım yapıp ar-ge için parayı oraya harcamayıp tasarıma dış görünüşe harcıyor. O yüzden işte her 2-3 senede bir tasarımlar yenileniyor vs. ama içi aynı kalıyor, çünkü tasarımı çok daha kolay satıyorken ama içini öyle değil. Şu sistemi yapmak için kim bilir kaç milyar dolar ar-ge lazım, e firma o kadar parayı nasıl çıkartacak kısa zamanda ? var olan üretim hattını da bozmadan yapması için de birde + tekrar milyar dolar lazım. Adamlar bakıyor kaç yılda amorti edecek e biz kaç yılda para kazanacaz ? o yüzden mesela büyük otomobil üreticileri elektrikli araç üretmeye çok geç giriyorlar. Tesla gibi sadece o işi yapanlar sıfırdan girenler çoktan varlar pazarda ama VW seat audi mercedes fiat şu bu vs. vs. yoklar. Göstermelik deneme olayı var ama 10 15 20 bin dolarlık arabalar milyonlarca satıyorken adam daha o sisteme komple giremiyor.

 • suicide @suicide

  atladiginiz bir nokta var, verimin artmasi demek emisyonun iyilesecegi anlamina gelmiyor. hatirlarsaniz vw in dieselgate olayinda da motor hem az yaksin hem de emisyonu iyi ciksin diye katakulli yapilmisti.