#KTÜ Ktü'lü TScilerle tartışalım 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • BraVe @brave

  Ben de KTÜ makine mühendisliği mezunuyum. Tabi benim zamanımda daha iyiydi kalitesi. Şimdi ne durumda olduğu ortada. Benim aşağılık kompleksim yok yazılanın aksine. Bilgi birikimi olarak da belli bir seviyede olduğumu düşünüyorum. Tabi öğrenciden öğrenciye değişir bu durum. Nice mühendis sıfatlı kişiler tanıyorum daha atalet momentini hesaplamayı bilmiyor.

  • Andaç Atasayar @andacatasayar

   @brave TS'de görmedim öyle birşey. Tabi ki öğrenciden öğrenciye değişiyor durum. Kimi 8 senelik zaman zarfında ortalama bir yerde bölümü bitirip masterını yapar , dil öğrenir , programların hepsine hakim olur kimi Odtü'ye gider hazırlıktan kalır , 3.sene bölümü bırakır 30 yaşında anca mezun olur. Dil yok, yutdışı görmemiş ama ben bilmem ne teknik mezunuyum 🙂

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   Makine Mühendisliği bölümü de iyiydi KTÜ'nün. Oranın da akademik kadrosu çok genişti. Yanlış hatırlamıyor isem bizim zamanımızda 1997-2001 Türkiye'nin en modern bilgisayar laboratuvarlarından birine sahipti. Hatta öyle bir PC vardı ki; Yapı statiği hocamız aynı zamanda Artvin'de yapılan deriner barajının statik danışmanı idi. Hesaplamalarını Makine Mühendisliğinde yer alan güçlü bir bilgisayara yaptırırdı. Sonuçların çıkması yine haftalar alırdı ama eskiden İstanbul'a gönderdiği hesapları o laboratuvar açıldıktan sonra göndermemeye başlamıştı. Kendisi anlatmıştı bunu.

  • Andaç Atasayar @andacatasayar

   @ybahadir Makine ve İnşaat piyasada biliniyor. Şu Teknoloji fakültesini Of'a niye yaptılar ki 🙂 Yazılım Müh. sayılı devlet üniversitesi var zaten. Ya da Elektronik haberleşme. Bunlar Mühendislik Fakültesinde olmalıydı. Hocam cevap yazarken @brave diye etiketlemeyince bildirim gitmiyor. TS'nin önemli bir sorunu bence 🙂

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @andacatasayar Bilgisayar ve Elektrik Elektronik Mühendislikleri zaten ana kampüste idi benim zamanımda. Binaları da Makine Mühendisliği Binasının yanında idi. Of'a mı taşınmışlar?

  • BraVe @brave

   @andacatasayar Benim haberim oluyor sen merak etme. 😎

  • BraVe @brave

   @ybahadir Yazılım müh. ve elektronik haberleşme bölümlerinden bahsediyor.

  • Andaç Atasayar @andacatasayar

   @ybahadir Yok Elektrik - elektronik yine aynı yerinde. Elektronik ve Haberleşme , Yazılım Müh. ve İnşaat Müh. var teknoloji fakültesinde. Of'taki İnşaat ile Trabzondaki İnşaat farklı sanırım. Çoğu üniversitede bu karışıklık var. Sakarya da mesela her bölümün bir de teknoloji fakültesi versiyonu var. Ben Tekirdağ'da mimarlık okuyorum. Yazılım Müh.'e merkezi yatay geçiş yapacaktım. Gittim Yazılım Of'ta dediler 🙂 Of'a gittim. 1.80 ortalama , kilit sistemi vs. caydırdılar beni 🙂

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Ben de 2001 KTÜ İnşaat Mühendisliği Mezunuyum. 4 senede bitirdim. Eğitimi ile ilgili bir şikayetim olmadı. Hatta benim okuduğum dönemde İnşaat Bölümünde 17 tane profesör 30 a yakın doçent kadrosu ile ODTÜ ve İTÜ den sonra Türkiye'de üçüncü sırada idi. Ayrıca regülatör ve baraj testlerinin, dalga simülasyonlarının yapılabildiği Hidrolik Laboratuvarına sahip tek İnşaat Mühendisliği fakültesi idi.

  Bugünkü durumunu bilmiyorum açıkçası ama akademik kadro olarak yine rahat ilk 10 da vardır. Biliyorsunuz günümüzde bölüm başkanları yardımcı doçent olan üniversiteler var.

  Elbette kalkıp KTÜ yü ODTÜ, İTÜ, Yıldız vs ile kıyaslayacak değilim ama şurası kesin; verdiği eğitimin kalitesi istediği puanın çok üzerindedir. En azından İnşaat Mühendisliği için buna kefil olurum.

 • Oğuz @vitalyscherbo

  Jeoloji Mühendisliği bölümünde araştırma görevlisiyim. İTÜ'den, ODTÜ'den, Hacettepe'den birçok hocamla-meslektaşımla tanışma ve çalışma fırsatım oldu. 7 yılda gözlemlediğim şey şu ki üniversite bir etiketten ibaret. İş öğrencide/ kişide bitiyor. Okulun dünyanın en geniş kütüphanesine de sahip olsa, o kütüphanenin kapısından içeri girmediğin sürece sıfırsın. Çok bilgili hocaların olabilir ama onlarla ilişkin sadece dersten ibaretse yine sıfırsın. Çok kötü yönetilen ve saygınlığını kaybetmiş bir üniversite olduğunu kabul ediyorum ama öğrencilerin çoğunun kendi gerizekalılıklarını üniversiteye yıkmaya çalıştığı da bir gerçek ve bu gerçeği görmezden gelmek onlara daha kolay geliyor.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   En nihayetinde okulu yücelten öğrencidir. Kesinlikle hem fikirim. Ama öğrenciye malzeme de vermek gerekir. Sen o kütüphaneyi yapmazsan, o laboratuvarı kurmazsan, yetkin akademik kadroyu oluşturmazsan öğrenci ağzı ile kuş tutsa ne fayda? Madalyonun diğer yüzü de bu.

  • BraVe @brave

   Orhan Aydın hocanın rektör olması için çok uğraştık. Ama tıp fakültesinin tutumu yüzünden üniversite bu durumda. Üniversitede olan olayları anlatsam sayfalar sürer. En basitinden kadın pedi skandalı. Herkesin kulağına gitmiştir.

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @brave Rektör dediğiniz üniversite-YÖK arasında üniversitenin temsilcisi olmalıdır. Maalesef şu anki rektör resmen bize karşı YÖK'ün temsilciğiliğini yapıyor. Ne dedilerse harfiyen uyguladı, akademisyen-memur-işçi herkesi küstürdü.

 • Emre @xyz

  Bilgisayar Mühendisliği bölümünde 1. Sınıf öğrencisiyim. Lisansa yeni başladığım için mezunların ve diğer üniversitelerde bulunanların bölümdeki arkadaşların durumlarını pek bilmiyorum. Belki bölümün ÖSYM puanına yakın diğer üniversitelerde okuyan benden üst sınıflardaki arkadaşlarımın anlatmasına göre donanımsal dersler açısından KTÜ'nün daha iyi olduğunu size söyleyebilirim.

  Lakin, konum ve şehir imkanı bakımından öğrencilerin tercih konusunda handikap yaşadığını düşünüyorum.