akılsız televizyonu azıcık akıllandırmak, en azından youtube izlemek için kayınçodan böyle bir şey aldım. mxq marka, 1gb ram, 8 gb rom'lu bir cihaz. normalde çalışırken yağ gibi ama zırt pırt kitleniyor, fişini çekip takmak gerekiyor. buna daha stabil bir rom atılabilir mi? nasıl oluyor bu işler? fabrika ayarlarına dönüyorum kar etmiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Joe @joe

  Rom atılabiliyor. Atvexperience sayfasına bak.
  Şu sayfada da nasıl yapılır videoları var. https://www.youtube.com/channel/UCe5fEqT6etLbeOhxUdjlBww
  Cihazınızın işlemcisi nedir bu arada.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Ucuzdur; vardır bir illeti! Pahalıdır, vardır bir hikmeti!

  Cuk oturdu sanırım bu duruma. :))

 • arandur @arandur

  Agah en temizi Mi Tv Box alıyorsun, keyfine bakıyorsun. Böyle 100-150 TL'lik cihazlarla çile çekmeye gerek yok.

  • Agah @agah

   şu anda zaten tv'ye mac mini bağlı onu kullanıyorum. ben bunu işe yarar hale getirmeye çalışıyorum. ne gömdünüz iki dakikada? 🙂 hakikaten 11bin liraya iphone alanların varmış bir bildiği 😀

  • arandur @arandur

   @agah bu ucuzları da kullandım, Raspberry Pi falan hepsini. Ama Mi Tv Box alınca rahat ettim. Tahminim Apple tv kutusu daha da iyidir. Ama elbette onda da apk kurulamaması sıkıntı yaratır.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @agah Kesinlikle öyle. Hiç bir ürün boş yere yüksek fiyatlı değildir. Öyle olsa satılmazdı. Satılabildiği fiyat bir ürünün gerçek ve doğru fiyatıdır zaten. iPhone 11 Pro neden 11.000 TL? Ya da 1.000$? Sırf üzerinde Apple yazıyor diye mi? Böyle bir şey mümkün değil.

  • Agah @agah

   @ybahadir gayet de mumkün, evet sırf üzerinde apple yazıyor diye o paraları verenler var. pahalı ürünü alınca ye kürküm ye oluyor bazı insanlar da o yüzden alıyor. ben 20 senedir apple ürünlerini profesyonel olarak kullanıyorum, çok gördüm bu tip şeyleri. şu anda da mac pro ile yazıyorum bunları, yani ulaşamadığı ciğeri pis deme gibi bir durum değil bu dediklerim.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @agah Her sene 200 milyonun üzerinde kişi Apple yazıyor diye mi veriyor o paraları? 5 bin değil, 10 bin değil, 10 milyon değil... 200 milyon!

  • turker @turker

   @ybahadir amerikan kapitalizimi dünyaya yayılmadna önce öyleyldi. 50 sene önce alman malı pahalıydı, iyidi çünkü. artık "marka değeri" diye birşey var. aynı çipleri kullanan binlerce android telefon var. neden hepsi tek fiyat değil ? evet, üzerinde apple yazıyor diye $1000 o alet. maliyeti 850$ olduğu için yada çok kaliteli olduğundna değil. Anahtar kelime senin yazında gizli zaten "öyle olsa satılmazdı". Satılabildiği için o fiyatta. Daha da pahalıya satılabilirse , o fiyata da yükselir.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @turker Markanın elbet etkisi vardır etikette. Ama asla o etiketin tamamı markadan gelmez. Böyle bir ticaret şekli yok. Ayrıca "Marka değeri" de havadan sudan bir şey değil. Marka değeri rakipleri ile aynı kalitede ürün üreterek elde edilmez. Kalite şarttır. Açın bakın sahibinden.com sitesine. Aynı yıl üretilen iPhone modeli ile bir başka markanın aynı yıl satışa çıkan bir modelinin satışta olan adetlerini karşılaştıralım. Dolaşımda olan aynı yaştaki model sayısı kalite hakkında fikir verir diye düşünüyorum;

   1 - iPhone 4 : 238 adet iken Galaxy S2 : 32 adet.
   2- iPhone 4S : 377 adet iken Galaxy S3 : 156 adet
   3- iPhone 5S : 2.476 adet iken Galaxy S4 : 402 adet (minisi, duosu tüm modelleri dahil)
   4- iPhone 6 : 6.056 adet iken Galaxy S5 + Note 4 (tüm modelleri ile) : 1081 adet
   5- iPhone 6S : 5.628 adet iken Galaxy S6 + Note 5 (tüm modelleri) : 1951 adet
   6- iPhone 7 : 6.649 adet iken : Galaxy S7 + Note 7 (tüm modelleri) : 1.057 adet
   7- iPhone X : 3.113 adet iken S8 + Note 8 Ailesi (tüm modelleri) : 2.068 adet

   Not: Türkiye'de Samsung premium pazarda hiç ikinci olmadı. Hep en çok satan oldu.

   Şimdi bu istatistikler bakış açısına göre iki sonuç verebilir;

   1- Samsung öyle kaliteli, öyle şahane ürünler yapmış ki kimse satmak istemiyor.
   2- Apple ürünlerine öyle kaliteli üretiyor ve öyle bir yazılım desteği sağlıyor ki bilmem kaç yıl önceki modelleri bile halen alınıp satılabiliyor. Hala değerli olabiliyor.

   Kendisini kandırmak isteyen birinci seçeneği tercih edebilir, saygım sonsuz. Ancak benim fikrime göre Apple'in hem malzeme üretim kalitesi hem de yazılım destek kalitesi en büyük rakibinden en az 3 gömlek daha yukarıda. Hele müşteri memnuniyeti konusunda zaten 15 yıldır zirvede. İşte bunlar marka değerini, marka algısını oluşturan şeyler. Dolayısıyla bu marka algısı etikete bedavaya yansımıyor.

  • turker @turker

   @ybahadir elma ile armutları karşılaştırmaya gerek yok. mevuzyu apple vs. diğerleri diye algılamıyorum ben. siz apple sever olarak o açıdan bakıyor olabilirsiniz tabi.

   $1000 karşılığında aldığınız paket sizin için tamamsa zaten sorun yok ve hatta bu ürününü daha fazla ederi var demektir sizin için ve firma bunu er yada geç zorlar zaten. Her firma da bunun peşinde. Mevzu üründen kopup gidiyor, size ne kadara pazarlanabilire geliyor. Orada kim ne kadar değer ve ilüzyon yaratabilirse artık.

   Mevzuyu telefon bağlamından koparmak için şu örneği de verebilirim. Ram fiyatları saçma sapan bir durumda. SSD disk, taşınabilir bellek ve hatta cpu fiyatları ile kıyaslayınca o ürün, ne olursa olsun parasını haketmeyen bir ürün haline geliyor benim için. Telefonlar da öyle, marka ve modelden bağımsız.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @turker Apple örneğini @agah verdiği için verdim. Benzer örnek Mercedes ile Reno arasında da verilebilir. Ya da Beymen ile Defacto arasında da. Hiç bir şey boşuna daha ucuz ya da daha pahalı değildir. Benim mevzum bu. Markası Apple, Mercedes, Beymen vs diye kimse aynı ürüne daha fazla para ödemez. Parasının hesabını bilmeyenleri istatistiğe dahil etmiyorum elbette. Parasının değerini bilenlerden bahsediyorum.

   Ram fiyatlarında olay tamamen farklı. Orada pis kokular var.

 • lterlemez @lterlemez

  Bellekten, bağlantı hızından, çözme algoritmalarından kaynaklanıyor olabilir.

 • ad33p @ad33p

  Tam modeli ile şuraya bir bak istersen, sanırım Mqx (pro)-4k modeli fotodoki ise, ona göre bazı romlar vs bulabilirsin bu sitede
  https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/rockchip-based-tv-players/rk3229-devices

 • turker @turker

  ürün büyük ihtimalle arızalı. mümkünse değiştirin yada iade edin.

  • Agah @agah

   parayla satın aldığım bir şey değil zaten. kayınbiraderin evinde duruyordu, o da kaç senedir kullanmış artık yenisini alacak, ben azıcık uğraşayım diye aldım. yaparsam ne ala, olmazsa da olmaz.

 • Samed AYDIN @picasso16

  1 gb ramli modeli geç 2 ler bile berbat hocam. İşlemcisi falan dandik takılması çok normal. Aliexpress de bakın ucuza ama iyi özillekli versiyonlardan seçin. İncelemesini yapan mesin Türk çanak antenci de vardır. İzler alırsınız