#wifi #kablosuzadaptör
Merhabalar arkadaşlar. Masaüstü bilgisayarımı normalde ethernet ile modeme bağlıyorum ancak artık kablosuz bağlantıya geçmek zorundayım. Kablonet kullanıyorum. Modemim şu(cbw 383Z4):

http://netmaster.com.tr/urun/9

Modemde wifi N var ancak ac yok. Ama zorun yaşarsam veya ileride lazım olursa ac router alıp takmayı düşünebilirim.

İnternetim 50mbps indirme ve 5 mbps yükleme olarak çalışıyor(yeni geçtim 🙂 ). Şimdi benim isteğim kopma olmadan ve minimum ping süresi ile en iyi indirmeyi sağlayacak bir kablosuz adaptör. Online oyun arada oynasamda ping konusu çok da sorun değil aslında. Bir kaç model araştırdım ancak hiçbirine kesin emin olamadım. Beğediğim bazı güzel modlelerde kopma sorunları yaşayanlar olduğunu gördüm yorumlarda. O yüzden seçim yapmakta zorlandım.

Mesafe biraz var ancak ev içerisinde ve araya bir duvar girebilir. Belki usb uzatma kullanıp araya duvar gelmemesini sağlayabilirim. Diğer bir ihtimal olarak ise bir kablosuz tekrarlayıcı(wifi repeater) almayı düşünüyorum. Gerekirse onun için şunu seçtim:

https://www.hepsiburada.com/xiaomi-wifi-2-sinyal-yukseltici-2-nesil-yakinlastirici-300-mbps-p-HBV00000ABS4N

Şimdi benim baktığım kablosuz adaptörler:

https://www.hepsiburada.com/tenda-u1-wifi-n-300mbps-3-dbi-antenli-usb-adaptor-pm-HB000001TBZX

https://www.hepsiburada.com/tp-link-tl-wn722n-150-mbps-n-kablosuz-yuksek-kazanimli-4dbi-degistirilebilir-antenli-wps-usb-adaptor-p-BD97008

https://www.hepsiburada.com/tp-link-archer-t2u-600-mbps-wireless-dual-band-ac-usb-2-0-kablosuz-adapter-p-BD801593

Dahili antende anten değişmemesi, çekim alanı ve kopma ihtimali daha yüksek diye düşünüyorum. Ancak usb 3.0 bağlantı olsun ve geleceğe yatırım olarak ac desteklesin dediğimde ise fiyatı uygun modeller hep dahili antenli. 100tl gibi bir fiyatta dahili antenli diğer özellikleri tam istediğim gibi bir dark adaptör buldum ama yorumlarda kopma yaşadığını söyleyen çok kişi olduğundan vazgeçtim. Tp link ise bazı modellerine çok güzel yorumlar varken bazı modellerinde kopma olduğu söyleniyor. tenda ise marka olarak övülüyor ama seçtiğim model için çok yorum bulamadım.

Sizin kullandığınız veya tavsiye edebileceğiniz modeller var mı? 100 tl kablosuz adaptör için düşünüyorum. Ancak ac, usb 3.0 gibi özellikler için 150tl ye çıkabilirim.

İyi günler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Synth @synth

  Xiaomi'yi alıcı olarak kullanamazsınız, repeater olarak çalışıyor sadece. Yani yakaladığı sinyali USB üzerinden PC'ye aktaramıyor.

  Bu USB'li alıcılar genelde pek iyi çözümler olmuyor. Arada engel varsa, sağlıksız sinyal yakalıyorlarsa sıkıntı çıkarıyorlar. En azından benim şimdiye kadar yaşadığım tecrübe bu şekilde oldu. Bence başarı oranı en yüksek senaryo, PCI'dan anakarta takılan çift antenli bir WiFi kartı alıp RCA uzatma kablolarıyla anteni düzgün bir yere çekmek. Örnek vermek gerekirse, benim masaüstü bilgisayarım yerde ve duvara bitişik şekilde. Anteni doğrudan karta taktığımda duvar dibinde kaldığı için sinyali yakalayamıyor ama uzatma kablosuyla anteni monitörün yanına taktım, bu şekilde sağlıklı çalışıyor. Anten yönü çok etkiliyor bence deneyimi, uzatma kablosuyla farkı şekillerde deneyebilirsiniz bu sayede.

  Ama eğer imkan varsa Powerline denemelisiniz, daha iyi bir çözüm bence

  • prometrik @prometrik

   Mi yi zaten tekrarlayıcı olarak düşünüyorum. Ağ sinyalini genişletmek amaçlı kullanabilirim. Kablosuz adaptörü eğer usb özellikli alırsam usb uzatma ile masa üzerine çekebilirim. Ama pci ile ona uğraşacağımı sanmıyorum. Orada çekim gücünü mi repeater ile çözebileceğimi düşünüyorum.

   Benim asıl sorunum kullandığım internet hızından yaralanabilmek ve kopma yaşamamak. Bazı adaptörler kopuyor ve söküp takamdan veya pc yi yeniden başlatmadan düzelmiyormuş. Böyle şeyler yaşamayı kimse istemez. Bazısında sürücü(driver) bile etkiliyormuş. Üreticinin driver sürümü ile sıkıntısını aşanlar olmuş. O yüzden daha çok kullanan veya belirli bir model ile tecrübesi olan var mı diye merak ediyorum. PCİ aklımda ama nedense pek yanaşasım gelmiyor. Usb kolayca dizüstü vb. ile kullanılabiliyor. Bir de PCI kartın hiç sorun yaşamayacağından emin olamıyorum.