Az önce iPad Pro'nun güçlü yönlerinden birinin kullanımına şahit oldum. Dubai'de Starbucks'ta oturuyoruz. 4 tane Arap kız iPad Pro 12.9'u masanın ortasına koymuşlar, kahvelerini yudumlarken Yotube'dan müzik dinliyorlar. Cihazın sesi baya güçlü olduğu için gürültüye rağmen müzik kafenin her yerinden duyuluyor. Dandik bir tablet olsa bunu yapamazsın mesela.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Umut Koçak @umtk

  İnsanlık için pek iyi bir gelişim olmamış gibi duruyor ama 😀

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   İnsanlığın büyük bir kısmı iPad Pro'yu hak etmiyor zaten 🙂

  • Umut Koçak @umtk

   @emrah-ozturk hak etmiyordan çok hak edecek kadar para kazanamıyorlar. 😀

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @umtk Katılmıyorum. A12X bionic işlemcili bir iPad 11 Pro aynı veya benzer fiyata satılan ofis PC lerinden aşağı kalır bir yerde değil. Hele de Türkiye dışında. iPad OS 1-2 nesil sonra iPad'leri ofis bilgisayarlarının yerine ikame edecek hale gelir. Hatta şu anda fare klavye entegrasyonu tam olsa şu an bile kullanılır bir PC yerine. Ben alırım yani. Beni engelleyecek program eksikliği filan da yok. Sadece tam sürüm Autocad kaldı eksiğim olarak.

  • Umut Koçak @umtk

   @ybahadir sakin olalım bunlar lüks tüketim ürünleri dünyanın çoğunluğu ekonomik olarak iyi durumda değil.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @umtk iPad'ler tüketim ürünü olmaktan çıktılar artık. Tam klavye fare entegrasyonu olsa bugün alırım hiç düşünmeden.Günlük ofis ihtiyaçlarınızın hangisini karşılamaz örneğin? Office dokümanları? Mail? Multimedya? Çizim Programları? Fotoğraf video İşlemeleri? Hatta A+ olmasa da oyun. Hangisi?

   Siz bu Spyware Çin markaları ile fazla vakit geçirdiğinizden iPad'lerin geldiği noktanın farkında değilsiniz bence. @mesutcevik in bu konuda çok güzel bir videosu, Youtube'da da içerik üretimine dair binlerce video var. Biraz incelemelisiniz o videoları.

  • Umut Koçak @umtk

   @ybahadir dünyanın zengin kesimleri kabul edilen bölgeler hariç ulaşılabilir ürünler olduklarını söyleyemem.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @umtk Tüketim için lüks ürünler. Kabul ediyorum. Ama iş için gayet uygun fiyatlı cihazlar. Herhangi bir ofis bilgisayarından iyiler en azından.

  • Umut Koçak @umtk

   @ybahadir İkinci paragrafı sonradan eklemişsiniz fark etmemiştim. Şimdi yeni görüyorum. Bu üslubunuz hoş bir üslup değil. Bahsettiğimiz konuyla zerre alakası olmayan bir ekleme yapmışsınız. Bu da bana kullandığınız üslup hakkında olumsuz bir netice çıkarmamda yardımcı oldu.

  • Orcun @orcun

   @ybahadir Tüketim için aşırı lüks cihazlar ipad, en basiti sadece kılıfı klavyesi bilmemne tonla paraya satılıyor ve bu cihaza özel uygun olması lazım dışardan no name birşeyi alamıyorsunuz kafanıza göre elinizdekini takamıyorsunuz. Ofis ortamında çok basit birşeyi anlatacağım. Başımıza geldiği için yazıyorum. Elimizde ipad 2018 vardı, çıktı almamız gerekiyordu, çünkü dosya vs ipad içindeydi.

   Ben bu çıktıyı ofisteki hiçbir printer'dan alamadım neden ? çünkü airprint destekli printer yok alamadım. Lazer cihazlar hepsi tonla pahallı ve ağ'a manuel bağlanmış, aynı ağ üzerindeki 7 bilgisayar'a da ağ üzerinde kablolu bağlı ben her halde ipad os yani ios 13 ile artık aşmışlardır diye düşünüp aynı ağ'a kablosuz olarak bağladım niye sen printer'i görmüyorsun ? görmüyor airprint destekli cihaz olması lazım. Bende tabi elemana patrona hacı bu xerox mu ne sen bunu at bilmem kaç bin liralık yazıcı airprintlisini al diyeceğim olur mu ? olmaz.

   Neyse bir şekilde ipad'i pc'e usb'den bağladık içindeki sövücem artık ama sövmekte istemiyorum anladınız siz o meret pdf'i dedik pc'e kabloyla atalım ? babayı atarsın niye ? olmaz itunes istiyor. Ya arkadaş taktım işte bilgisayara ya mal mısın ya allahın belası şey ana avrat sövdürtecek illa ki yok itunes isterem itunes isterem anca kamera ile çekilmiş görselleri attırıyor vs. dedik mail atalım ya ne olacak ? pdf'i ekletmiyordu saçma sapan başka bir sıkıntı yaşadık vs. en sonunda dedim olmuyor sen nereden indirdin söyle girelim pc'den halledeyim dedim de öyle hallettik. Ipad yada iphone veya ios diyelim kendi içinde kapalı bir sistem ve sadece kendi desteklediği şeylerle uyumlu geri kalan herşeyde uyumsuz.

   Bu nasıl her işi görebilen üretime yakın bir cihaz olabilir ki ? pc'e muhtaç bir cihazdan bahsediyoruz. Tüketim odaklı bile değil onda bile bana 50 tane sorun çıkartıyor. Geçende de yazdım gene yazayım, kuzenin cihazı 7 plus bende o dönem a50 vardı, kuzenin tahlil sonuçlarını medicalpark'In sisteminden 7 plus ile download edemedik. Sadece sonuçları gösteriyor ve indirtmiyor print edeceksende airprint destekli cihaz arıyordu. E bunu nasıl özel doktoruna atıcaz ? SS alıp atıyorsun okunmuyor sapıtıyor vs. yazdır diyorsun pdf ile kaydetmiyor. Ya dedim sen dur a50 ile chrome'dan girelim yazdır diyelim çünkü o sisteme girince sms atıyor falan garip birşey neyse, bende yazdır dedim pdf ile kaydedeyim'i seçtim cihaza kaydettim dedim sen telegram'ı vs. aç oradan sana atayım sende doktoruna öyle atarsın.

   Yani dünyanın en salak şeyi değil mi ? salaklık, yetmiyor bak başka bir olayı daha anlatayım. Arabanın mtv şu bu ceza ödemesi vardı. Dedik ipad ile ödeyelim bu iphone'dan denemiş olmamış yani haklı dedim iphone o olur ipadden deneyek, devletin sitesi ipad ile de olsa iphone'da olsa uyumsuz 3d secure şeysi gelmiyor ödeyemiyorsun. Dedim olabilir yani girelim bankacılıktan ödeyelim uygulamada yok ödetmiyor geçmiş mi neymiş görünmüyordu. Dedim tamam ya a50'den hallet olur bunda chrome masaüstünde denedik devletin sistemi sıfır sorun hallettik.

   Güvenlik kamerası görüntüleri var izleyecez ip camera onunda uygulaması yok diye izleyemedik bari bırak arayüze girek yahu ? yok girdirtmiyordu. Harici ses kartı takıcam ios desteklemiyorsa çalışmıyor. Usb bellek takıcam desteklemiyorsa çalışmıyor. Geçen oluyor baya ofis demişken aklıma geldi yazayım, muhasebe bürosu burada yapılan iş fiş gir ekle fatura ekle vs zenom diye bir sistemleri var takır takır işleri yapıyor düzenliyor vs .vs. hani elleri ayakları bu program, bu program üstüne ustalaşılmış çalışanda usta işleri aksamıyor. Pcler böyle akıyor yani binlerce fatura bilmemne işleniyor ekleniyor sonra devletin sistemine vs. vs. vs. ipad ile bunu nasıl yaparsın ? kendi destekli klavyesi ve faresi olsa bile bu uygulama çalışmıyor o yüzden de tamamen işlevsiz bir alet, şimdi ben bunlara hacı bırakın bu külüstürleri ipad alalım kompakt alet vs desem o ipad'i benim suratımda kırarlar. Ipad dediğim gibi sadece kendi destekli şeylerde ki onlarda çooook sınırlı destekli olan ve kalemiyle ıvır zıvırıyla anca hobi türevi ve kafasında üretim sunan bir aygıt, ötesi olmuyor. En basiti ben kendim yaparken başıma geldi ipad os yüklerken alet takıldı kaldı res attı vs e bir baktım ilerlemiyor kaldı onu mu bekleyecem ? dfu mod'a aldım versiyonu internettne pc'e indirdim, kablo ile pc'e ipad'i bağladım, pc üzerinden alete firmware'i attım. PC'e yada mac'e muhtaç olan bir aygıt malesef ve hala bunu aşamadılar.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @orcun ben tam oldu demedim zaten. 1-2 nesil sonra tam olacak dedim. Fare ve klavye desteği tam olsa benim ofis işlerimde bugün kullanmama engel olacak hiç bir şey yok dedim.

   Airprint desteği olmayan yazıcı kaldı mı? Hele de bilindik markalarda. 200 TL lik yazıcılarda bile var artık. Ayrıca kablo ile ağa neden bağlayamadığınızı anlayamadım. Çevirici mi yok? Sizinki epey eski anladığım kadarı ile.

   Her mesleğe ait her programın iOs, iPad Os veya OS X versiyonu elbette yok. Olmayabilir de. Spesifik bir konu bu. Meselan benim işim için olmazsa olmaz Autocad tam sürüm de yok.

   PC ye dosya atmak neden iTunes olmadan mümkün değil onu da anlamadım. iPad Os artık USB vs transferine izin veriyor. iPad den USB ye atıp oradan PC ye atılmıyor mu? https://www.apple.com/tr/newsroom/2019/06/the-new-ipados-powers-unique-experiences-designed-for-ipad/

   Dediğim gibi; çok spesifik konulardan bahsetmişsiniz.

  • Orcun @orcun

   @ybahadir İyide o dediğin aletler ev kullanımı için alet. Ne diyim ben bu adama günde 100-200 belki 400 sayfa çıktı alan adama diyecem hacı 200 liralık printer al onda al mı ? herif xerox'u mu hp'mi bulaşık makinesi kadar büyük aleti kullanıyor, bunu atıp 200 liralık şey mi alacak ? Cihaz kablo ile ethernetle yani ağ'a bağlı bu ağ'da wifi ile pclere bağlı ona uygun ek parçasını firmadan almışlar öyle notebook birtanede windows tabletleri var öyle çıktı alıyorlar sıkıntı yok ama ipad ile yada iphone olmuyor. Destekli birkaç tane app denedik güya wifi veya ağ'a bağlı printerları görüyor vs. ama görmedi yani olmuyor.

   Ama işte o yok bu yok şu yok ee nesi ofis ? ofiste boyna youtube videosu mu izlenecek ? ne yapılacak bu aletten o yok bu yok şu yok vs. vs. Benim ipad 2018'de olmuyor bu dediğin. Bende o pahallı type-c olan model yok. Eski tip lightning var onu da usb'e çeviricisi almam lazım. Tabi o çeviriciyi de aygıt destekleyecek mi ? no name vs ler problemli biliyorsun bir güncelleme ile kablosu şuyu buyu herşeyi gidebiliyor sonuçta, gerçi bak bunu unuttum ios desteği yada ipad os kestiği zaman takribi 4-5 yıl aletin çalışsa da ölüyor. Bak bunu atladık bankacılık uygulamaları çalışmıyor tarayıcıdan da girdirtmiyor vs. chrome bile şuan ios 12 istiyor, daha altı varsa çalışmam diyor indirtmiyor cihazına vs. https://apps.apple.com/tr/app/google-chrome/id535886823?l=tr Uyumluluk
   iOS 12.0 veya üst sürümünü gerektirir. iPhone, iPad ve iPod touch ile uyumludur. Yazık günah alttarafı bir tarayıcı yahu, ios 12 ne ya geçen senenin sistemi değil mi ? eski aletler çöp.

   Spesifik ama senin anlattığın şey de işte spesifik şeyler. Normal şeyler değil ki.

  • Agab @agab

   @orcun Dosyalar uygulaması ile PC'ye atılabilirdi ki.

  • Agab @agab

   @umtk https://www.youtube.com/watch?v=PIWf-arVVZE&feature=youtu.be&t=2418
   Artık PS, iPad'e gerçekten birkaç şey hariç "tam anlamıyla" geldi.
   Ee, ben çizim yapıyorsam neden kocaman dokunmatik ekranlı laptop taşıyayım yanımda.
   Şu an erkan ama maks. 3-4 sene sonra ben de laptop yerine ipad taşımaya başlarım herhalde. Şu an benim için tek eksiği Xcode eksiği

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @orcun Nuh Nebi’den kalma yazıcı o demek ki. Özellikle belli bir seviyenin üzerindeki yazıcılarda airprint desteği olmayanı bulmak büyük mesele şu an.

   Tekrar ediyorum çok yaygın olmayan bazı mesleklere özel programlar olmayabilir. Autocad (En azından masaüstü sürümü) yok düşün. Ben demiyorum ki eksiksizdir iPad. Ama böyle özel programlarda eksiği olmayan için ofis kullanımında hiç bir sorun yok şu an diyorum. Mesela gazeteciler, tasarımcılar, çizerler, yazarlar, vlog, blog işleri ile uğraşanlar, Tam sürüm Autocad ve tam fare desteği olsa mühendisler, mimarlar, kullandığı program iPad OS da olan muhasebeciler, finans sektöründe olanlar vs. . Gayet de üretmek için kullanırlar hatta hali hazırda kullanıyorlar.

   Güncelleme konusunda Apple’a giydirildiğini de gördüm ya ölsem de gam yemem artık 😀

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @emrah-ozturk
   Hak etmeyenler icin yapildi zaten 🙂

  • Orcun @orcun

   @agab Saçma sapan sıkıntılarla uğraştık olmuyordu. Ha birde bunları uğraşıp uğraşıp çözüm olmuyor ya tim beyin ağzına o ipad'i yanlamasına sokasın geliyor. 🙂 @ybahadir Yazıcı dediğin alet işte buzdolabından hallice birşey, kocaman makine yahu ona göre lazer tonerleri ıvır zıvırı tonla vardı. Adama yani onu at babuş git sen yenisini al dersen onla seni döverler zaten. 😀 https://www.office.xerox.com/tr-tr/cok-islevl-yazicilar/workcentre-6515 yenileri var böyle destekliyor ama o dediğin gibi 200 liralık sınıfta alet değil bunlar. Adamlar günde dediğim gibi sana 200 300 sayfa ve daha fazla çıktı alıyorlar. Ha bak bu attığım var yok değil ama bunlar 15 20 30 bin liraya kadar gidiyor. Ha birde adamlar o kadar toneri ıvırı zıvırı kenarımı atacak ? zor iş. Ha bu dediğim hadiseyi bu arada hiçbir android windows cihazda yaşamazsın. Sonuçta ağ üzerinde internete bağlı bir aygıt android tablet telefon görüyor yani, apple'In yani biraz diretmesi.

   Ama işte o zaman başından pc miş gibi lanse edilmesin bu aygıt. Çünkü pc değil neticede dedim ya versiyon atıcaksın ve pc'e muhtaçsın yani öyle bir aygıt bunlar ha tabi ki tasarımcısı işte hobi olarak işini göreni yok mu ? var çok var ama o işinde piri gidiyor 30 küsür inçlik tabletle takılıyor çizim tableti 50 çeşit uçları vs var o kadar profesyonel adama göre de gene ipad olmuyor. Baya oluyor burada birisi yazmıştı sormuştu yeni nesil ipad pro kullanıyor full parlaklıkta alet cayır cayır yanıyor diyordu çizim yaparken sıkıntı oluyor vs. soğutmalı kılıf işte çözüm ne olabilir vs diye bakıyorduk.

   Güncelleme vermesini ben eleştirmiyorum ki sadece diyorum bak basit bir chrome tarayıcıdan ibaret minimum ios 12 istiyor geçe sene çıkmış sistemi istiyor. Chrome yani dikkatinizi çekerim. Yeni çıkan bir oyun uygulama vs değil sadece internet tarayıcısı.

 • Nakahella @nakah

  Başkalarını rahatsız etmelerine neden müsade ediliyor peki?

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Tablet dünyasında tek gerçek var. O da iPad.

 • UnicornKnight @unicornknight

  meali: arap iPad'i bol bulmuş, ortak kullanım alanında insanları rahatsız etmeyi hak görmüş.

 • gordonfreeman @gordonfreeman

  ipad pro 11 neysede bi büyük kasadan ciddi manada kalite ve güç anlamında çok iyi ses çıkıyor.

 • Coupe @coupe

  4 hoparlör ve o kadar büyük bir gövde ile o sesin çıkması normal.

 • Orcun @orcun

  Apple o konuda iyidir, hatta macbooklardan bile acaip ses çıkıyor. Delik vs nerde diyorsun klavye altına saklıyorlardı vs acaip sistem temiz ve gür sesi vardı.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Bu yorum her tarafından cehalet ve ön yargı akıyor.

 • Agab @agab

  Bu postta neden kavga çıkmış ki 😀 Sadece iPad'in hoparlörü konuşulması gerekiyordu oysa.

 • LOOP @loop

  Dijital illüstrasyonla uğraşmayan(zira onlar para kazanıyor iş aleti oluyor bir nevi) için bu alet lükstür. Hoparlör diyorsanız 100 liralık harici bir bluetoot hoparlörle aynı seviyeyi yakalar çok ses düşünen biri..

 • dusunuyorama @dusunuyorama

  Dünya için büyük gelişme sağ olun