Geçtiğimiz günlerde emeklilik hakkında bir tartışma olmuştu ve sanırım onun üzerine iyi gidecek bir tweet. 🙂
https://twitter.com/alphanmanas/status/1191639921305493504?s=19

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Anıl @anil

  Şöyle yorum yapayım. Bel fıtığı tedavisinde o kadar iyiyiz ki Avrupa'dan tedavi için insanlar geliyor. Bir ülke neden ve nasıl bel fıtığı tedavisinde bu kadar ustalaşır ve Avrupa'dan hasta alacak konuma gelir onu da siz araştırın 😀

 • gordonfreeman @gordonfreeman

  Aynı klansmanda değiliz ingiltere ile.

 • Slim Shady @slim-shady

  Türkiye'nin 1 günlük gündemi,sorunları,İngiltere'nin 1 yılına bedel onu da yazsaydınız keşke.
  Kafayı yeditirler adama.

 • prometrik @prometrik

  Kaç yaşındasınız bilmiyorum ama bu konuda bir çok önemli etken var. Hani çalışanlar arasında çokça bilinen bir söz vardır. Çalışmada, üretkenlikte hatta bakınız emeklilik yaşında avrupa ülkeleri vb. örnek verilir. Maaş verilirken ise ortadoğu hatta afrika ülkeleri örnek verilir. Yani çok çalış, az para al felsefesi var hep.

  Örnekteki İngiltere'de genç nüfus oranı nedir? Enflasyon oranı nedir? Asgari ücret? Gayrisafi yurtiçi/yurtdışı hasıla? Kısaca yaşam kalitesi veya refah seviyesi nedir? İşte bunlar hep "faktörler".

  Gelelim bize. Verilen örneğe baksak sadece, ingiltere'de erkekler ortalama 13 yıl emekli olarak yaşıyor. Bizde emeklilik yaşı 65 ise, ortalama erkek yaşamı 75 yıl ise, ortalama 10 yıl emekli olarak yaşanıyor. Yani ingilizler, bizden %30 daha fazla emekli yaşamı sürebiliyor. Verdiği örneğin bile gerisindeyiz. Dahası size birşey söyleyeyim; o ortalama erkek yaşını yanlış olduğunu düşünüyorum. hatta neredeyse biliyorum. Nereden mi? Hastanelerde yazılım işinde çalışan yazılımcı arkadaşlarım var. Bana birinin söylediği ise, emeklilik yaşı artmadan önce hastanelerden ortalama yaşam süresi hesabının istendiği. Yanlış hatırlamıyorsam bir hastaneden (ki büyük bir hastane, veri kümesini örneklemek için yeterlidir diye düşünüyorum) çıkan sonuç 58. Belirlenen emeklilik yaşı ise 65.

  Bakın bu tespit burada da bitmiyor. Bizim emekliler de emekli olduktan sonra çalışıyorlar. İngilizlere benziyor değil mi? Hayır değil. Emekli maaşı ile geçinemedikleri için. İşte demiştim ya, refah seviyesi de önemli. İngiliz neden çalışıyor? Muhtemelen çalışmayı sevdiği ya da boş durmayı sevmediği için. Peki onların çalışma koşulları ile bizim ki bir mi acaba? Mesela haftalık çalışma süreleri? Çalışma koşulları? Ek hakları?

  Uzun lafın kısası. Bizim ülke koşullarımızda, bu kadar genç nüfus varken, kim ne yapsın 55-60 yaşındaki adamı? Üstüne işsizlik oranının artmasına sebebiyet verecek bu durum. Bir düşünün; 62 yaşında sokakta yerleri süpüren temizlik görevlisini. Çünkü manzara bu olacak. Saçı kır, kendi yaşlı, eli nasırlı, belki zor atıyor ama yer süpürüyor ağır ağır. Emekliliğe 3 yıl daha sayacak.

  Peki beyaz yaka diyeceğimiz akıl gücüyle çalışanlar daha mı farklı? Ne kadar dünyayı takip etse de zihni yılların yorgunluğu ile yavaşlayacak. Kapıda genç bir sürü beyin var. İşveren bir şekilde sepetlesem şunu diye bakacak. daha genç birini alıp 2 katı çalıştırabilir çünkü. Yapılmıştır ve yapılıyordur da. Bakalım zaman bizlere neler gösterecek. Asıl sorulacak soru ise çok daha derin. Herkes göremiyor ama biliyor elbet. Ha bu dediklerim içerisinde en rahatı yine devlet memurları. ben sektörün büyük bölümü olan özel sektör gözünden yazıyorum bunları. Orada da yorgunluk olacak elbet ama hiç değilse patron şunu bir çıkarsam diye düşünüp durmaz.

 • Mert @merphous

  İngilteredeki çalışma koşulları, tatiller, yaşam şartları, maaşlar, kültürel rahatlık bizde var mı da kendimizi mukayese ediyoruz? Başka ülkelerden iyi şeyleri değil hep kötü şeyleri alıyoruz anam. Bu kadar kör olmaya şaşırılır doğrusu.

 • bobrekmafyasi @bobrekmafyasi

  Memur olsam 90 ıma kadar maaş alırım da diğer işler çalışma gerektirdiğinden zor 😀 😀

 • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

  İş rutin değilse ve işe dair bir amacım varsa emekli olmak istemem. İşçi olarak çalışan birinin ise emekli olmayı istememesine(parasal sorunlar hariç) bir neden göremiyorum. İngilteredeki insanlar daha eğitimli ve muhtemelen sevdikleri bir iş yapıyor.

 • salihcln @salihcln

  Alphan bey sözüm ona "fütürist" liğini emeklilik ile konuşturmuş.

  Ne kadar yurt dışı deneyiminiz var bilmiyorum ama benim tanığım hiç bir yabancı 66'ya kadar çalışmak istemiyor. Sırf emekli maaşını alabilmek için çalışıyorlar. Her gün stres içindeler ya yaş öncesi işten çıkarılırsak ne yaparız diye. Çünkü belli bir yaştan sonra yeni işvereninin sorumlulukları çok arttığından kimse yaşça ilerleşmiş insanları istihdam etmek istemiyor.

  Üstüne bu insanlar genelde emeklilik sonrası emekli maaşları yetmediğinden part time olarak çalışıyor. Bunun tabi ki istisnaları var. Onlarda ise durum evde sıkılmamak için haftalık 10-20 saatlik part time işlere girip sosyalleşmek amacıyla çalışanlar oluşturuyor.

  Yazı sadece Ingilizce yazılmış diye atlamamak lazım. Yazının yazarı bile yok.

  The Guardian gibi gerçek bağımsız gazete yazarsa inanmaktan çekinmemeliyiz. Bunun dışında ki yapılan yorumlar Türkiye'de emeklilik yaşının ileriye çekilmesi çalışmalarına yardımcı olacak olan kamuoyunu oluşturmak öteye bence gidemez.

 • lterlemez @lterlemez

  Avrupa'nın büyük çoğunluğu 66'dan önce emekli olursa, çalışan bulamaz. CB boşu boşuna 3 çocuk demiyor (tabi, arkasını düşünmeden diyor ama keyfine söylemiyor; ayrıca tek nedeni de bu değil ama sonuçta diyor). Avrupa'nın medyan yaşı yüksek, o yüzden emeklilik yaşı da yüksek.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  İngilterede insanlar 25 yaşında hatta 30unda başlıyorlar neredeyse çalışmaya burada 18 hatta yarısı 16.