Benzinli araç ve dizel araç rölantide mi ısıtılmalı yoksa yüksek devir yapmadan hareket halinde mi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Batuhan @achfighter

  Hareket halinde kendisi ısınır. Sadece ilk çalıştırmada yarım dakika kadar beklesen yeter. Hem motor yağlansın, hem de sen kemerini takıp aynaları, koltuğu kontrol etmiş olursun.

 • Halid @abdhbal

  Yüksek devir yapmadan hareket halinde.

 • Furkan Emir @furkanemir

  Benzinli soğuk motor max 3300 3500rpm dizelde 2300 2400 ama rölantide ısıtılmaz ve gündelik kullanımda stop etmeden önce 1 2 dk beklemeye gerek yok

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Hava sıcaklığı ve kullanılan yağa göre değişir.

  Benzinli araçlarda hava aşırı soğuk değilse marşa basılıp hareket edilir. Ancak siz eksi derecelerde ve yağınız da kalitesiz/eski ise biraz çalışsın öyle hareket edin. Öyle ezbere çalıştır yürü diye bişey yok.

 • Orcun @orcun

  Araba ne olursa olsun dizel benzin farketmez. Önce çalıştırıp rölantide bir 1 2 dk arası beklemek lazım. O arada motor kendini yağlayacak silindir pistonlara yağ gidecek vs. düzene girecek ısınacak ve devirdaim yapacak bu işlemler sonra vitesi takar gidersin. Ama bunlar yapmadan dur gaza basam ahahaha öyle ısıtam dersen yersin motorunu önce bir yağı şuyu buyu alışsın güzelce ısınsın, sonra bunu hep yaparsan araba rölanti tutmaz kaçar sapıtır çok yakar vs yağını hiç edersin vs. vs. vs. sonra bir bakmışsın motor kucakta dans ediyor.

  • Orcun @orcun

   @suicide Hangi araç ? sanayi ustasıyla yakın zamanda ahbap olursun ya direkt maş aldı cart diye basma işine girersen hele araba yokuştaysa yandın.

  • Orcun @orcun

   @suicide Ben eski kafa devam ediyorum sanayide ustama gelen dsg problemli vwleri gördükçe yağ pompası yok işte silindir kapak zımbırtısı çatlayanları görünce üzülüyorum. Misal benim polo içinde arkaya diyor ki 36 psi basacan vs. 36 basarsam araba taş gibi oluyor kazık gibi arkası resmen top gibi sekiyor 33 basıyorum mesela hiçbir sorun yok. Ama kitapçık vs 36 basacan diyor.

  • Batuhan @achfighter

   @suicide Basın gidin derken emniyet kemerini takacan, aynayı kontrol edecen adam bunların standart olduğu ülkeden geliyor zaten. Onlara göre basıp gitmek bu.

   Bizde arabaya atladığı gibi kemeri takmadan hemen gaza basanlar gibi yaparsan motoru bir süre sonra eline alırsın.

  • Orcun @orcun

   @suicide Ben dediğim gibi eski kafayım, ısıtmadan düzgün yağlamasını beklemeden hareket etmiyorum, etmenizi de önermem. Hani zaten ısınmayan motor düzgün performans vermiyor ki ? yokuşta niye durduk yere stop etsin alet ? öyle kaçkere stop etti kışın ortasında vs hiç öyle risklere gerek yok. Bu arada kitapçığa baktım böyle de bir uyarı koymuşlar.

  • Orcun @orcun

   @suicide Yokuşta nasıl gidecen dostum ? bekle işte yahu ısınsın niye uzattın bu kadar anlayamıyorum sen o zaman öyle kullan ne diyeyim. 1 milyar km'de sür yani o zaman. 🙂

  • Furkan Emir @furkanemir

   @orcun yağlama Dediğiniz olay motorun rölantide 900dd olduğnu düşünürsek piston saniyede 15 tur yapıyor 2 saniye dahi çalışsa tüm motor elemanlarına yağ ulaşır hiç merak etmeyin. Motor rölantide yeterli yağ basıncısını üretemez asıl yağlayamama sebebi budur yükte olacak ki yağ özelliğini karşılasın.

  • Orcun @orcun

   @furkanemir E iyide arabayı öyle soğuk kaldırınca stop ediyor diyorum, sıcakken etmiyor ? niye etmiyor ? ısınmamış motor işte düzgün performans veremiyor.

  • Furkan Emir @furkanemir

   @orcun Kızdırma bujilerini ve enjektörlerini kontrol ettir derim, stop etmesi normal değil

  • Orcun @orcun

   @suicide Şu TS'de anlayamıyorum yani, ya arkadaşım bu benim fikrim. Sana uyar uymaz istersen arabayı veya neyse kaput açık çalıştır bana ne ? bana cevap yazarsan iş değişiyor işte altta yaz herkes fikrini belirtmiş. Ben bu şekilde kucağına alanları sanayide yıllarca çalışıp gördüğüm için kendi deneyimlerimi yazdım. Ha senin kendi tecrüben öyledir bilemem kimi adam var mesela soğutma sıvısı yerine su koyuyor, sadece su yani ben diyor böyle takılıyorum ucuz antifriz e gerek yok nasılsa - derecelere düşmüyor diyor vs. o da kendi tecrübesi demek. @furkanemir Motorda sıkıntı yok. Bunu bu arada önceki pejo aracımdada yaşadım, ondan evvelki toyota ile de ondan önceki honda ile de yaşadım. Yokuşta araba park halinde işte 1 dk en fazla 2 dk düzgün çalışsın, adam gibi yağ her noktaya ulaşsın düzgünce motor ısınsın o zaman yağ gibi gidiyor zaten, cart diye gazı verip niye hemen kaldırmaya uğraşayım ? tabakhaneye birşey yetiştirmiyorum.

  • suicide @suicide

   @orcun celallenecek bir sey yoktu ama canin sag olsun.

  • Furkan Emir @furkanemir

   @suicide daha doğrusu demek istediğim o değildi yemek yerken yazınca karıştı orayı sileyimde yanlış bilgilendirme olmasın

 • SeMMiH @semmih

  Turbolu araçlarda her zaman 30 sn hem başında hem sonunda beklemek gerekiyor.(turbonun ömrü için)
  Şahsen diğer arabaların hepsinde kışın 1 dk kadar rölantide çalıştırıp düşük devirle hareket ediyorum. Bunu işin ehli birisinin youtube videosunda öğrenmiştim.

 • patpat @pathologic

  İlk çalıştırmada tüm motora yağın dolaşması bir iki saniye bile sürmez. Çok aşırı soğuk değilse çok beklemeye gerek yok.

 • R.D. @rdr

  Aracımın resmi kitapçığında aracı rölantide ısıtmak için beklemeyin yazıyor. Aracı hareket ettirip yüksek devirlere çıkmadan hareket halinde ısıtın diyor.

 • Gump @runforrest

  Bizim araç rolanti devirini yüksek tutuyor ilk çalıştırmada, o devir 1.000 in altına inmeden kımıldamam acil bir durum yoksa. Aşağı yukarı 1 dk sonunda da iniyor, arkadaşların dediği gibi biraz beklemekte yarar var fakat 5 dk vs ye de gerek yok. Motorun yağlanması varsa turbonun yağllanması vs. rolanti devrinde yük yokken daha sağlıklı olur kanaatimce.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Hocam hangisi hoşunuza gidiyosa öyle yapın. İkisinin de birbirine üstünlüğü yok. Sadece ilk çalıltırınca en az 30 sn gaz vermeyin motor iyice bi yağlansın. Düşük devirde harekete geçmek daha hızlı ısınmasını sağlar kışın daha az üşürsünüz. Bir yararı veya zararı yok bence.

  Şahsi düşüncem acele işim yoksa motoru çalıştırırım o ısınırken yavaş yavaş camdaki buğuyu karı vs. silerim biraz ısınınca da ağır ağır çıkarım yola.