#Çin, #ABD, #ticaretsavaşları;

Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) ara buluculuk makamı, Washington yönetiminin Çin ürünlerine anti-damping vergilerini kaldırmaması dolayısıyla, Pekin'in ABD ürünlerine 3,6 milyar dolar ilave gümrük vergileri uygulamasını onayladı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez @lterlemez

  DTÖ ara buluculuk makamı, Çin ve ABD arasında yaklaşık 6 yıldır devam eden mobilya, güneş paneli ve çelik gibi ürünlere karşı anti-damping vergileri anlaşmazlığına ilişkin kararını açıkladı.

  Kararda, Çin'in, Washington yönetiminin bu ülkeden ithal ettiği ürünlere anti-damping vergileri uygulamasını devam ettirmesinden ötürü, ABD ürünlerine 3,6 milyar dolarlık ilave gümrük vergileri uygulamasına onay verildiği kaydedildi.

  Çin, söz konusu vergiler için 2013’de DTÖ’ye başvurarak, 7 milyar dolarlık ABD ürününe ilave vergi istemişti. Fakat ABD, buna itiraz etmişti.

  Çin’in söz konusu ilave gümrük vergileri uygulaması için DTÖ ara buluculuk makamının, 22 Kasımdaki toplantısını beklemesi gerekiyor. Makamın, uygulamaya resmi olarak söz konusu toplantıda izin vermesi bekleniyor.

 • rhymestein @rhymestein

  Amerika ile gerçek bir ekonomik savaşa gitme gafletine düşmez umarım, Çin.

  • lterlemez @lterlemez

   Çoktan girdi, adamlar Amerika'nın 40 milyar dolarlık soyasını almamak için Huawei'yi bile feda etti. Savaşmayacak da ne yapacak?

  • rhymestein @rhymestein

   @lterlemez Amerikayla savaşılmaz, daha geçen kendileri diyorlardı 2050'ye kadar bizi Amerikayla kıyaslamayın diye. Kendine yazık eder. En basitindsn, Fed bir kararıyla tüm dünyanın ekonomisini aşağı veya yukarı götürebiliyorken hiç mantıklı değil savaşmaları. Trump, 2018'e kadar hızla büyüyen Çin'in nefesini kesti zaten o günden sonra uzlaşmacı taraf Çin olmuştu, gerek askeri gerek iktisadi gerek de nüfuz anlamında coniler hala çok önde.

  • lterlemez @lterlemez

   @rhymestein; Öyle ama Amerika'nın da yumuşak karnı var. Nakit döndürmesi lazım ve gittikçe zorlanmaya başladığı bir konu, yoksa Çin'e 40 milyar diye kastırmaz, Amerika dışındaki parasını kaptırmamak için kırk takla atmaz (MS, Google; özellikle Google gibi firmalar). Evet doları kontrol ediyor olabilir ama çok kasarsa, millet doları bırakmaya başladığında hapı da yutar.

  • lterlemez @lterlemez

   @rhymestein; Irak'a, neden ikinci defa girdiğini biliyoruz. Doları bırakıp avro ile satmaya başlayınca petrolünü, hop tepesine bindi.