Greta'nin soylediklerinin kendi yararina da oldugunu farkinda olmadan Greta hakkinda anlamsizca tepki gosteren birileri vardi buralarda. Simdi nerede, ne yapiyor diye meraklardalardi. Meraklarini giderelim.

"Greta Thunberg rejects Nordic Council environmental award"
https://www.bbc.co.uk/news/world-europe-50232491

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Batuhan @achfighter

  Buyrun benim. İyi güzel de kirliliğin çok büyük kısmını oluşturan Amerika ile Çin ne oldu hiç konuşulmuyor hayırdır?

  Norveç çevre bakanı da olsa benim ne işime yarayacak. Hele ilk önce kirletenlere laf çaksın.

 • Servet @enigmasi

  Greta'nın söylediklerine değil kendisine karşıyız 🙂

 • Yetkin @tozyet

  Boşşver bu internet zorbalarını. Onlar Steam'ine baksın.

 • hakara @hakara

  Doğayı korumak için benden yardım bekleyen greenpeace ne kadar inandırıcı geliyorsa bu kızda o kadar inandırıcı geliyor. neymiş japonyada balinaları katlediliyormuş bizde balina yok ya yedik hemen.

  • reducto @protego

   Greenpiece dünyada bir çok kez çevre katliamı yapan firmalara karşı davalar açmış ve bazılarında da kazanmış bir kuruluş. İnsanları örgütlemesiyle birçok çevre tahribatını da engellemiştir. Greenpiece'in bastırmasıyla Coca Cola çevreyi daha az kirleten plastik şişelere geçti hatta. Bunlara nasıl oluyor da "inanmıyorum" diyebiliyorsunuz ilginç gerçekten. Greenpiece'in yaptıklarını biraz araştırın da sonra inanmayın

  • ilker @gilker

   @protego konu greenpeace değil ama sütten çıkma ak kaşık değil bu tarz örgütlere çok kaptırmamak en iyisi bir çok defa denk geldim. Eğer bir kuruluşa üye olunacaksa TEMA yı tek geçerim gerisi boş.

  • reducto @protego

   @gilker TEMA'ya güvenip greenpiece'e güvenmeme nedenin nedir?

  • hakara @hakara

   @protego greenpeace i kaz dağına gidip üniformalarıyla protesto yaptığını görmedim hep uzaktan uzaktan ses ediyorlar.. samimi gelmiyor o grup artık bana.

  • ilker @gilker

   @protego kısaca özetliyim kendilerine kaynak getiren ülkelere değilde bizim gibi 3. dünya ve norveç gibi ülkelerde tribüne oynuyorlar.
   Para topluyorlar ve o paraların nereye gittiği hiç net değil. Üye olursun para toplarlar anlarım bir şey satıp para toplamaları da okey ama biri yolunuzu çevirip para isterse bunu bir düşünün.

 • Rasko @rasko

  Greta'nın yanında, yine onun yaşlarında bir çocuk daha vardı, farkettin mi? Çocuk okyanuslardaki mikro-plastikleri temizlemek için bir çözüm yolu bulmuş, patent başvurusu falan yapmış, o da konuşma yaptı, hiç izledin mi?
  Konu çevre kirliliği, ortada iki çocuk var, birisi ortaya bir çözüm koymuş, diğeri ağzından salyalar akarak boş boş sağa sola saldırıyor. Ettiği tek mantıklı cümle yok.
  Sonra medya, ortaya çözüm koyan çocuğu gözardı edip gretayı pohpohluyor "ne kadar da cesur" diye kahraman ilan ediyor, bize satmaya çalışıyor.
  Sen de bu duruma tepki gösterdiğimiz için bize aptal, cahil muamelesi yapıyorsun öyle mi?
  Aynen böyle devam et! Daha çok greta dikerler başına.

  • reducto @protego

   O ağzından salyalar akıyor dediğin ÇOCUK olmasa bu yıl ne iklim kimsenin gündeminde olurdu ne iklimle ilgili tek bir şey duyardın ne de iklim zirvesi bu önemi kazanırdı. Surat ifadelerini beğenmedin diye bu kadar hakaret etmeyi de anlamıyorum. Evet kız kalktı devlet yönetimlerine demediğini bırakmadı. Aslında bizim söylemek isteyip söyleyemediklerimizi söyledi. Sonra buna kalkıp "tek mantıklı cümle kurmadı" demek komik gerçekten. Elbette bu kadar açık şekilde dünyanın önünde bunları söylersen medyanın gündemine oturursun. Gayet normal bir şeyken bunu nasıl anormal bir şey olarak görebiliyorsunuz da medya pohpohu diyebiliyorsunuz? Bize satmaya çalışıyormuş nesini satacak arkadaş nesini satacak? Para mı istiyor bişey mi yapıyor şirket değil firma değil neyi satacakmış medya? Garipsiniz arkadaş

  • Rasko @rasko

   @protego Greta'nın saydığı ülkelerin karbon salınımı, toplam salınımın %5'ini bile oluşturmuyor(*). Kız, bu ülkelere "çocukluğumu çaldınız " diyor. Bunun neresinde mantık?
   Şimdi "anlaşmada yoklar" deme, anlaşmada olmayan ülkelerin salınımına ses etmiyor ozaman bu greta, onlar istediği gibi at koşturabilir yani, öyle mi?
   Ayrıca, kızın surat ifadeleriyle, dış görünüşüyle ilgili herhangi bir yorum yapmadım! "Ağzından salyalar akarak" ifadesi dış görünüşle ilgili değildir. Çevreyi gündeme sokmasının herhangi bir önemi yok, olaydan bir süre sonra kimsenin umrunda olmayacak boş bir çıkış yaptı sadece.
   Zaten çevre sorununu, içi boş, temelsiz laflarla gündeme getirmek, çevreye yapabileceğin en büyük kötülük olur. Bence neyi desteklediğini otur tekrar düşün.
   (*) https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_carbon_dioxide_emissions

  • reducto @protego

   @rasko Ne yani kız hem Amerika'yı hem Çin'i mi koruyor? 🙂 Bunun neresinde mantık? Herkes tutturmuş Amerika Çin diye Amerika'yla Çin'i "koruyup" eline ne geçecek kızın biri de kalkıp açıklamıyor. Çevre sorununu "içi boş" laflarla gündeme getirmek neden çevreye en büyük kötülük oluyormuş acaba merak ettim? Resmen kızın çevreye kötülük yaptığını ima ediyorsun hakkaten garip kafa nasıl bir kötülük yapmış olabilir?

  • Rasko @rasko

   @protego Kimse "Çin'i koruyor" demiyor, "Çin'i neden söylemiyor?" diyor insanlar. Gayet haklı bir serzeniş.
   Ayrıca çevre kirliliği karşıtı bir kişi böyle boş konuşur ve popüler olursa, halkın genelindeki "çevreci" algısı bu yönde oluşur, diğer cevreciler ciddiye alınmaz. Greta saçma sözleriyle bütün dünyada alay konusu oldu, bundan sonra herhangi bir çevreci popüler olursa, doğru şeyler söylese bile kuvvetle muhtemel alay konusu olacak, insanlar "greta v2" diye dalga geçecek. Bu konunun sulandırılmaması bu açıdan önemliydi. "Çevreye en büyük zarar" dediğim bu. Tabii bunun sorumlusu Greta değil, ne söyleyeceğini bile bile onu oraya çıkartıp konuşturanda asıl suç.

  • reducto @protego

   @rasko Tüm dünya dalga geçiyor dediğin çocuk resmi ödüller alıyor. Ayrıca ne konuyu sulandırması? Ortada konu mu kalmıştı sulandıracak? Dünya'da ilk defa çevre konusı bu denli gündeme geldi ve Greta'nın ardından Avrupa'nın birçok ülkesinde geniş çaplı gösteriler oldu. 20 eylül'de boş konuşuyor dediğiniz Gretanın çağrısıyla 150 ülkede gösteriler düzenlendi. Fransa tamamen karıştı, lise ve kolej öğrencileri okula gitmeyerek meydanlarda protesto ettiler. Alman hükümeti yeni iklim paketi yasa tasarısı açıkladı. Niyeyse bunları görmüyorsunuz. Greta'yla dalga geçenler tüm dünyanın dalga geçtiğini sanıyorlar. Kendi dar bakış açınızın dışından haberiniz yok. Greta'yı görmüşsünüz ama dünyada ne oluyor fikriniz yok. Bir çağrısıyla 150 ülkede gösteriler düzenlenmesini sağlayan kız için dünya dalga geçiyor demek nasıl bir dar görüşlülüktür anlamak imkansız. Asıl boş konuşmak bu. Bakın bakalım "dünya" dalga mı geçmiş https://www.amerikaninsesi.com/a/kuresel-iklim-grevine-almanyada-yuz-binler-katildi/5091929.html

  • Rasko @rasko

   @protego Dunyadan haberim var ama senin gecmisten haberin yok. Uluslararasi cevre protestolari ilk Greta ile basladi saniyorsun ustune bana dar goruslu diyorsun. People's Climate March gibi olaylardan haberin olmamis belli ki. Daha gecenlerde Yagmur ormanlardaki yangin sebebiyle butun dunyada brezilya konsolosluklari onunde eylem yapildi. Ancak cevrecilerle bu kadar tsak gecildigi olmamisti.

 • reducto @protego

  Herkes ne kadar kin kusmuş arkadaş ne nefretiniz varmış bu kıza karşı

 • Fatihmi @fatihdis

  büyük düşünmeyi bir bıraksak çok rahat edecez aslında