Aliexpress benzeri bir siteyi neden ülkemizde kurup incik boncuk bile olsa çeşitli ürünleri dünya çapında satmıyoruz? Buna tek engel ucuz kargo fırsatı sunulmaması mıdır? Yoksa yeterince ucuz mu değiliz? Son krizde fakirleşmemizin ardından asgari ücrette dahi Çin'in altına düştüğümüz için makul maliyetlerin ortaya konulabileceğini düşünüyorum. Bence yerli arabadan daha verimli olabilecek bir hamle olur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  1. Evet kargo. Berbat bir kargo hizmetimiz var.
  2. Ucuz üretmiyoruz. Hatta üretemiyoruz.
  3. İthalata dayalı ihracat yapıyoruz.

  Yerli arabadan daha iyi bir girişim olur katılıyorum.

 • turker @turker

  devletin eli lazım. özel teşebbüs ile çok yol alamazsın. koca amazon bile daha yeni yeni kendi dağıtım şebekesiyle uğraşıyor amerika pazarında. lojistik, neredeyse en büyük gider kalemi elde üretilen işlerde.

 • cengiz @cengiz

  Doğru stratejiyle inanılmaz bir hamle olur.

 • Mkyb @mkyb

  Çin hükümeti üreticisini destekliyor. Sen yeterki üret satıp ülkeye para sok diyor. O yüzden yurtdışı kargo ücretsiz Çinde. Kaz gelecek yerden tavuk esirgemiyorlar.

 • Orcun @orcun

  Satmıyoruz çünkü kendimizi kazıklayıp vurgun yapmak dolandırmak varken neden dışarı satıp uğraşalım ?
  Aliexpress diyorsun dünyanın belki global olarak en büyük alışveriş sitesi, adamlar kendileri sıfırdan üretiyor ve satıyor. Maliyetleri çok düşük, kargo vs gibi işlerde de hem hızlı sayılırlar hem de neredeyse ücretsiz bedava sayılır. Yerli araba neden yok diyeyim. Üretip 10 birime satan adama şartla şurtla vergi şuyla buyla hiçbirşey yapmadan 20 birim daha alıp o arabayı 30 birime sattırıyorsun. Niye üretimi ile uğraşasın ki ? yattığın yerden para akıyor. Salak gibi fabrikasını kur, ar-ge yatırımı yap, yetmeyecek üstüne devlet eli ile satacaksın ama e bu kadar vergi koyamazsın ? koyunca da fiat egea'dan daha pahallıya mı satacaksın ? rekabet nasıl edeceksin ? tofaş ile denediler işte devamı gelmediyse sebebi bu yüzden vergiden daha çok kazanıyorlarken neden üretilsin ? bitti.

 • Türker Sezer @dirigeant

  Yurtdisina satis yapmak konusunda odullu ihracatci* @gamsizm 'nin aci tecrubelerini dinlemelisiniz.

  *: https://www.instagram.com/p/BZjpgRyF-v8/

 • Shinsekuruza @shinsekuruza

  Diğer kısımları bilmiyorum da, ne satacağımızı merak ediyorum. Yani akla hayale gelmeyecek her çeşit ürün adamlarda öyle veya böyle var kendisi üretiyor. Biz ne üretiyoruz ki öyle bir arz-talep oluşsun. Özenip bezenip dükkan açtın, açılışa herkesi davet ettin, büyük umutlar bağladın, tüm prosedürleri hallettin pratikte önünde hiçbir engel kalmadı; hadi bakalım rafa ne koyacaksın ne var elinde? 🙂 O kıvama gelmek zor. Sadece belli başlı şeylerde uzmanlaşalım desem o da yok ki? Olan da kendi sektöründe kendine yetiyordur fazlası köşe başına 50 çiğ köfteci açmak gibi olur herkes yapamaz. Hani öyle girişimcilerden, fabrikalardan veya seçme ürünlerden bahsetmiyorum, zaten açılan açılıyor dışarıya. Hadi diyelim devlet tüm imkanlarıyla seferber oldu, her türlü desteği veriyor; yine öyle aman aman değişim olacağını zannetmiyorum. Hem bilgi birikim hem kültürel anlamda genele yayılacak öyle bir potansiyel ve sürdürülebilir iş modeli göremiyorum. Her zaman bir bahane olacak. Tüketim için mükemmel bir pazar orası ayrı. Bu döngünün kırılması için başta hayata bakılan pencerenin ve onunla birlikte ortamın değiştirilmesi gerekiyor. En az 1 nesil geçmeli ki önce zihin hazır olsun.

 • abuzerkadayif @abuzerkadayif

  Paypalın yasak olduğu bir ülkede hayal

 • Rasko @rasko

  Ne üretiyoruz ki ne satacağız?

 • internetbaba @internetbaba

  Satmak için illa bir site kurmaya gerek yok. Hazır Alibaba gibi bir site varken onun üzerinden de satılabilir. Ama bu ürünün kargolanması, gümük işlemleri, bunun ödemesi, vergisi vs. Çok yüksek hacimle satmayacaksan çok uğraşman lazım. Zaten o zaman bir espirisi kalmıyor.

 • lterlemez @lterlemez

  Devlet, ranta bağlamadan iş yapmaz. Doğru düzgün vergi toplayamıyor, toplayamadığı gibi, bir de indirim/af falan getiriyor. E, bu indirimin/affın bir yerlerden karşılanması lazım. Geriye bir tek vatandaş kalıyor. Bu yetmezmiş gibi vatandaş bir de aynı satıcıyı, kazanç anlamında destekleyecek. Ölme eşekim ölme. Bunu, bir de yurt dışı için yapacak. O kargolar, kim bilir kaç liraya gidecek/gitmeyecek dönecek, bir nedenle.