Hakikaten rezalet. Tamam zaten amaç adli merciilerdi, dünyayı yok etme projelerini saklamaktı vs. değildi günlük kullanımda hiçbir zaman, ama bu baya baya bana bir daha hiç güvenmeyin der gibi olmuş. 😀

Samsung Parmak İzi Kilit Atlatması Nasıl Oluyor?

'Ekran içi parmak izi okumalı Samsung telefonların, jel kılıf ile parmak izi kilidi atlatılıyor' iddialarını derinlemesine inceledim. Olay o kadar eline kılı...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ozeba @ozeba

  Videonun tamamını izlemediniz sanırım

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Pek mesele edilecek bir şey değil. Silikon ekran koruyucu diye bir şey varmış, bildiğimiz silikon kılıfların ön tarafa takılanı gibi. Parmak izini onunla tanıtırsanız başkası açabiliyor. Başkası elinde ekran koruyucu ile gelip telefonu açamıyor yani. İnsan o kalın ekran koruyucuyu niye kullanır bilmiyorum, kullanım keyfinin içine eder. Samsung'da beceriksizlikler bitmez ama burada çok da haksızlık etmemek lazım.

  • Gump @runforrest

   Üst düzey ürünlerde ince düşünülmesi gerekir. O kılıfı (bence de kullanılması gereksiz ve kaba) bir şekilde karşı taraf ikna edilerek kullandırtıp istenilen veriyi elde edebilmek bence büyük bir sorun. İnsanlar nihayetinde parmak izine iyi kötü güveniyordu.

  • Orcun @orcun

   Bende ilk başta normal diyelim tanıttın parmağını vs. kılıf taktın o kılıf yüzünden herkesin parmağı ile açılıyor sanıyordum. Ama meğer dediğiniz gibiymiş muhabbet. Arada sonuçta neredeyse 1 2 mm'lik silikon var, e onla parmağını tanıtırsan e bir zahmet başkası bastığında da açsın kılıfı tarıyor aslında ha gene saçma mı ? saçma o da ayrı konu.

  • Batuhan @achfighter

   Mi A3'te öyle bile değil. Ekranda temperli cam vardı. Onu kaldırdım. Parmak izlerini yeniden tanımladım. Parmak izleri tanımlı olmayanlar da açabiliyor.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @runforrest Yani yine sorun var tabi ama başta çok daha büyük bir sorun gibi idi. Eline dandik kılıf geçiren adam her S10 ve Note10'u açar gibi anlaşılıyordu. Sizinle bu kadar uğraşacak kişi bir şekilde telefonu açar zaten. Mevcut en güvenli biometrik sistem olan FaceID'nin bile komik bir açığı var öyle bakarsanız. Mesela bir kafede oturuyorsunuz ve birisi çaktırmadan telefonu masadan aldı. Sonra da beyefendi bakar mısınız diye seslendi, siz de gayri ihtiyari baktınız, o anda telefonu yüzünüze tutsa kilit açıldı işte. Ve her iPhone'da işe yarar, cins bir kılıf gibi sıradışı bir durum gerekmez. PIN veya şifre her zaman asıl güvenli yöntemdir, geri kalan kolaylıkların bir açığı hep var.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @achfighter O çok fenaymış, parmak izini aşırı hızlı tanıyan cihazlara çok da güvenmemek lazım, hele ekran altı parmak izi okuyucu süper çalışıyorsa kıllanmak gerek.

  • prometrik @prometrik

   Normal şartlarda zaten ekrana takılan koruyucu jelatin veya camda sensörlerin üzerine gelen kısım hep açık olur. Ancak bu ekrandan parmak izi okuma sensöründe ekranın ortasında olduğu için orayı boş bırakmak saçma olur. Ha zaten verilen örnek jel koruyucu diye bir şeymiş. Ben de bilmiyordum tanışmış olduk. Gerekli bir şey mi derseniz bence gereksiz. Ama ekran koruyucu jeletin veya cam ile de aynı sorun oluyorsa o sıkıntı işte. Çoğu kişi koruyucu cam kullanıyor çünkü.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Bence gereksiz abartılan bir olay. Silikon koruyucu denen şey (hayatımda hiç görmedim) ile tanıtınca olan bir olay. Halihazırda tanıttığınız parmak izinizi birileri gelip açamıyor yani.

 • Fırat Duran @firat_duran

  Ben 2 kişide note 10 plus gördüm. Jelatin kılıf vardı ve Ekrandaki parmak izi yeri yuvarlak kesilmişti. Ama kötü duruyordu.
  Normal yani. Sonuçta 3d tarıyor ama jelatin var arada ve çok ta iyi okuyamıyor.

 • sarpuli @sarpuli

  Videoyu izlemedim izlemem de, dirsekçinin 10 model üstü olan elemana para kazandırmak istemem... Sorun en başından belliydi ve buna sorun demek çamur atmaktan başka bir şey değil. Silikon ekran korucu vs eğer satın alıp, yerde bulduğun telefona takınca açılıyor ise ki videoyu çeken eleman önce öyle iddia ediyordu, felaket ama durumun bununla alakası yok. @runforrest sizinde kılıfı başkasına kullandırmaya ikna etme mantığı bana çok anlamsız geldi. Dediğiniz gibi yaklaşırsak faceid veya klasik parmak izi okuyucularda pek farklı değil...