Herkese selam arkadaşlar sizce bu fan yönleri doğru mu bende önde 2 tane ve arkada 1 tane fan takılı öndekilerin birini üstteki yere takmayı düşünüyorum ama yönüne karar veremedim sizce egsoz olarak mı takayım yoksa içeriye doğru üfleyecek şekilde mi?
(İşlemci fanım da kule tipi değil resmini aşağı koyarım.) Önerilerinizi bekliyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • UnicornKnight @unicornknight

  yanıt basit fizikte gizli: ısınan hava n'oluyordu? yükseliyordu.

  şu halde görseldeki şematik doğru.

  öndekilerden birini üste takacaksanız yine görselde de yer aldığı üzere yukarı/dışarı üfleyecek şekilde takmanız gerekli.

 • flanqus @flanqus

  Anladım peki öndeki iki fandan birini bahsettiğim yere dediğiniz şekilde taksam daha mı iyi olur?

 • Furkan Emir @furkanemir

  Ön alttaki fanı sökün üste egzoz olarak takın

 • CimAdam @cimadam

  Fanların kenarlarında havayı nasıl tahliye ettiğini gösteren oklar olması lazım, baktınız mı?

 • reducto @protego

  Bu tamamen sisteme bağlı. Öndeki fanlar ekran kartına işlemciye kadar havayı götürebiliyor mu? Bunlar önemli. Yeterince hava gitmiyorsa üstteki fanı içeri doğru üfleyecek şekilde koyabilirsin. Evet ısınan hava yükselir ancak kasa gibi minnacık bir şeyin içinde, gpu ve cpu fanlarıyla zaten yönü bozulmuş hava akımındaki sıcak havanın dosdoğru yukarı çıkacağını düşünmenin anlamı yok. Ayrıca kasada negatif basınç oluşturmamak lazım. Yani içeri üfleyen fanların egzoz fanlarından daha fazla olması lazım ki negatif basınç oluşmasın. Benim kendi kasamda yaptığım düzenlemede üstteki fanın içeri doğru dönük olduğunda özellikle cpu soğutucusunun daha az sesli çalıştığını gördüm. Direkt ona üflüyor çünkü. Sen de bu testi yap, iki türlü de tak bakalım neler oluyor. Ha dersen ki çok bi etkisi olur mu sanmıyorum ama bende olduğu gibi seste azalma da yaşayabilirsin

 • Koray Er @korayer

  Öndeki fanı sökerseniz içeriye hava üfleyen bir fan kalıyor sistemde - alttaki giriş fanı güç kaynağı için muhtemelen - buna karşın 2 çıkış fanı oluyor. Eğer fanlarınızın hepsi de aynı performansa sahipse hdd, ssd, ram, anakart ve ekran kartına yeterince serin hava uğrayamayacağı için bu düzenin size yarardan çok zarar getireceğini düşünüyorum.

 • TwoCenk @twocenk

  En iyi testlerden birisi şu video da; https://youtu.be/8OmkmluAYAQ?t=710 Attığım nokta direk değerlerin olduğu grafik, baştan izlemek daha iyi olabilir.

 • Seco @seco

  Öndekiler içeri, arkadakiler dışarı olsun. Eğer fanları eşit düşünürsek önde 2 tane arkada 1 varsa pozitif basınç yaratırsınız, içeri daha çok hava girer ama tozlanma daha çok olur. Arkada 2 önde 1 varsa negatif basınç yaratırsınız, sisteminiz yine soğur ama önceki duruma göre sıcaklık biraz daha yüksek olabilir, tozlanma daha az olur. Bu dediklerim tamamiyle ideal koşullar içindi :D:D Çünkü bugün bir kasa alıyoruz, içindeki fanlar farklı olabiliyor. Ön tarafta harddiskler, kablolar veya fanların önünde filtre olabiliyor. Sis makinesiyle hava akışını kontrol etmek lazım 😀