#xiaomi #8K@30FPS

Xiaomi 8K@30 FPS video kayıt yapabilen 120 Hertz ekran tazeleme hızına sahip 5X optik zoom yapabilen bir cihaz çıkarma hazırlığında imiş.

120 hz Ekran ve 5X optik zoom tamam da 8K@30 FPS olayı nasıl olacak. Bu güçte bir işlemci yok ki A13 den başka. Muhtemelen HDR ve Eis kapalı, ancak tripod ile düzgün kayıt yapıla bilen ve süre sınırlı bir kayıt olacaktır ki sorun sadece işlemci gücü de değil. Bir de işin sıkıştırma boyutu var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Bence Xiaomi’nin tek derdi 8K video kaydını yapabilen llk telefonu çıkardım diyebilmek. Videonun kalitesini salladığını düşünmüyorum.

 • Umut Koçak @umtk

  Nubia Red Magic 3 / 3s gibi yalandan 8K çekerek yapabilir.

 • abuzerkadayif @abuzerkadayif

  android nativ olarak 8K desteklemediği sürece yalan,islemci ve bellek hizina girmiyorum bile

 • Orcun @orcun

  Daha evlerimize 4k yeni yeni gelmişken 8k biraz fantezi, optik zoom işi hala yetersiz bence 5x ne ya ? 50x yap ? samsung aletine bildiğin kalem yeri yapmış sokup çıkartıyon sende ona göre algılayıcı yap periskop gibi 50 katı büyütüp zoom yapsın nedir yani ? yok 7 nm yok 5 nm şunlar bunlar konuşuluyor ama elde tutulacak bir gelişme yok. Pil mesela tamam artık çoğu cihaz +10 saat ekran açık kalma süresi sunuyor ama 20 olsun ? 40 olsun ? 50 olsun ? bir hafta şarj etmeyeyim ? verimliliğe çalışılsın ? onları yapan yok. Varsa yoksa bende bilmemkaç mp kamera var benim ekranım şelale ekran kıvrımlı eğilip bükülüyor yok efendim bende 8 çekirdek cpu var, benim belleğim var ya 12 çikolata işte hafızam 1 tb vs. vs. pratikte bana ne katıyor sen onu de hele ? sanki 1 tb olunca aletin hızı artıyor vs. ya okey bol bol hafıza bol bol ram iyi de arkadaş pile aban ya ? mp'e değilde daha pratikte işe yarayacak şeylere odaklan ? AI diyorlar '' yabay zeka yabbah zeka '' hiçbir haltı yok. Neymiş efendim çiçek çekecem ekranda altta çiçek çekiyorsun diyor, bende malım zaten ne çektiğimi bilmiyorum. Böyle yabay zekaya ya bir yürüyün gidin ötede oynayın.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Note 4 çıkalı kaç sene olacak evimize yeni 4k tv aldık. onda da note 4 ile çektiğimizi izlemeye kalksa bin takla atıyoruz. 8k filan sadece keriz silkeler. 8k çekip editlerken kırpıcam diyene de gülerim. telefonu bırak pc bile editlerken bayılır.

  Aplle a öyle böyle diyoruz ama adamlar bişeyi yapacaksa tam yapıyor. ses yakınlaştırma olayına bittim adamların.

 • Coupe @coupe

  Çeker çekmesine de çektiğimizi nasıl izleyeceğiz? Ve telefonun depolaması onu nasıl alacak? 1 dakikalık videoda çekiminden sonra cihazda yer kalmazsa, ısıtıcı vazifesi görecek kadar ısınırsa veya pili biterse ne yapayım ben o 8K yı? Bu arada yanlış hatırlamıyorsam Exynos 9820 ve 9825 de bu kapasite var ama bu sıkıntılar ve 855li modeller ile arada çok fark olmasın diye kullandırmıyorlar.

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Exynos 9825'de 8K 30FPS encoding desteği var. Aslında uzun zamandır Exynos işlemcilerin duyurulan encoding özellikleri Snapdragonların ilerisinde. Muhtemelen eşitlemek için bu özellikleri kullanmıyor Samsung. Yada SoC'de başka darboğazlar olabilir tabi.

  https://www.samsung.com/semiconductor/minisite/exynos/products/mobileprocessor/exynos-9825/

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   Evet. 9810 da bile 4K@120 FPS desteği vardı. Ama nasıl 120FPS? Önemli olan o. 9810 4K 120 FPS kayıt yapabiliyorsa 9825 in 4K 60 FPS de EIS bile açamaması nedir? Sadece geniş açı kamerasının 4K 60 FPS kayıt yapabilmesi nedir.

   Yani Samsung SD855 Li versiyona karşı abartılı iyi olmaması için iPhone karşısında video kaydında rezil olmayı göze mi alıyor?

   Hiç sanmıyorum.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @ybahadir Rezil olduklarını düşünmüyor olabilirler 🙂 Geçenlerde de yazdım, ortalama kullanıcının böyle şeylerden haberi yok. Zaten Samsung'un kendi işlemcisi varken Amerika'da Qualcomm kullanması başlı başına tuhaf. Elindeki patentler sayesinde Qualcomm baya öttürüyor herhalde, kamera falan kafaya takmıyor olabilir Samsung.

   Ortalama kullanıcının böyle şeylerden haberi yok dedim ama hadi bunu kanıtlamak zor. iPhone kullanıcısı sırf kamerası, daha doğrusu videosu aynı veya daha iyi diye Samsung alır mı diye düşünmek gerek. Ben pek sanmam. Samsung'un ticari açıdan rakibi Huawei, o da videoda çok kötü idi. Mate 30 iyi galiba, belki şimdi Samsung da bir şey yapar.

  • Coupe @coupe

   @emrah-ozturk Amerika'da şebeke sıkıntıları ve Qualcomm'un yaptığı sıkıntılar dolayısıyla Exynos kullanmıyorlar.

  • YasinC @yasinc

   4K da eis açamamasının sebebi sadece işlemci olmayabilir. Ayrıca ambrella gibi firmalardan yardım almış olabilirler.

 • murat burç @muratburc

  Abi her telefon konusunda çok net bir şekildem Apple fanboyluğnuu belli ediyorsun. Yok a13 şöyle yok a13 böyle.
  Exynos 9820 ve 9825, kendi sayfalarında samsung tarafından 8k@30, ve 4k@150 fps desteğine sahip olarak lanse ediliyorlar.

  Rubia Red Magic 3 beta sürümünde 8K@15 FPS video kaydediyor Snapdragon 855 ile.

  Android işlemcileri gayet güçlü. Yazılım desteğini becerseler rahat rahat 8k 30 fps çekerler.

  2016 çıkışlı S7 4k 30 fps videoyu sınırsız çekiyor. Bundan sonra gelen cihazlara süre limiti koyulmasının tek nedeni Note 7 olayı.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   Apple ürünlerini sevdiğimi saklamıyorum zaten. Ama gerektiğinde Apple’ı mahkemeye verebilirim. Ürünlerini seviyor olmam gerçekleri görmeme engel değil.

   Olayın yazılımla filan alakası yok. Varsa da çok az. 4K@150 FPS kayıt desteği olan bir işlemci (ki bu destek A13 de bile yok) nasıl olur da 4K@60 FPS de EIS açamaz ya da HDR açamaz?

   Yazılımla kamerayı coşturan Google nasıl olur da SD 855 ile 4K@60 FPS kayıt yapamaz? EIS ve HDR kapalı iken bile...

   150 FPS kayıt desteği olan bir işlemci, 120 FPS bile kayıt yapamayan A13 den video işleme testlerinde nasıl 2-3 kat fark yer?