#akış #TeknoYardım

Çalıştığım okuldaki bilgisayar laboratuvarında şöyle bir sorun yaşıyorum. Saç baş yoldurdu. Bilgisyarda qualcomm atheros marka Wi-Fi adaptörü var. Ağı sorunsuz görüyor. Bağlanıyor da. Fakat -10-15 dakika içinde sınırlı bağlantıya düşüyor. Yanıla yapınca da aşağıda görselini verdiğim şekilde sorun çözülüyor ama bir süre sonra yine sınırlı bağlantıya dönüyor nete girmiyor. Tekrar tanıla yapmak gerekiyor. USB den çalışan bi Wi-Fi adaptör ile denedim bunu yapmadı. Kendi bilgisayarım Wi-Fi ye bağlı onda da sorun olmuyor.

Sınıfta cisco marka AP var. Elimde bulunan bir airties modemi genişletici olarak kullanarak bunun üzerinden PC leri bağlayayım dedim belki ap ile Qualcomm uyumlu değildir düşüncesiyle ama cisco bilgisayarlara 192.168.63. ... şeklinde ip veriyor ve ağ geçidi olarak da 192.168.32.1 i kullanıyor. Malesef air ties ile PC lere böyle ip veremiyor doğal olarak verdirme yöntemi varsa da ben bilmiyorum. İşin içinden çıkamadım. Eski ağ olduğu için ip alan cihazlar okulda çalışıyor yeni sistem olsaydı zaten engellemelerden dolayı çalışmayacaktı. Neyse var mı çözüm öneriniz ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Servet @enigmasi

  bizde de buna benzer sorun yaşanıyordu dizüstünde, modem değişince düzeldi sanırsam

 • Mustafa Kaya @azil48

  yok 1 gün değil zaten bugün tam gün görevliydim bir de salı günü tam gün görevliyim diğer günler kendi okulumda derse giriyorum. @suicide faz 1 de kullanmak istediğim yerlede swicth sorunu olmadı bende.

  • suicide @suicide

   hocam switch atolyede mi denediniz yoksa idari odalarda mi?

  • Mustafa Kaya @azil48

   @suicide hocam swict normalde yasak 🙂 öğretmneler odasında yazıcıyı ağ üzerinden kullanmak için yaptım sorun olmadı. ama dediğim gibi bu aslında yasak siz de biliyorsunuzdur belki. faz 2 de kesinlikle olmaz ama. btr sınıflarında olur sadece. faz 1 in de belki belli kısımlarında olurdur belki.btr çalıştığım okulun alt yapısı baya eski.ilk kurulanlar diye biliyorum.

  • suicide @suicide

   @azil48 faz1 lerde de sadece lab larda calisiyordu benim zamanimda o yuzden sordum hocam. Belki cok sikayet aldiysa kaldirmis olabilirler o siniri, yonetim anlaminda cok genis imkanlari var aslinda okullardaki akilli router larin. Hem de adamlar oturduklari yerden baska bir sehirden yapiyorlar bu isi.

 • Mustafa Kaya @azil48

  @suicide hocam tüm tahtaların erişebileceği bir hdd nas yapmak istesem nasıl olur. öğretmen kısa yoldan verilerini oraya attığında tüm tahtalar erişebilir olacak. şu an netsupport üzerinden tahtaların tamamına uzaktan erişebiliyorum fakat uzaktan boyutu yüksek dosya göndermek uzun zaman alıyor. bunun yerine basit bir nas sunucu projesi yapmak istesem ( elimde eski kasalar var birkaç hdd var. ) var mı bi öneriniz teklifiniz? teşekkürler hocam.

  bir de merak ettiğim Wake-On-LAN olayı faz 1 de olur mu? tahta kapalı oluyor ta sınıfa gidip açmak yerine ağ üzerinden komutla yapmak mümkün mü? eskiden bu tarz şeyler okumuştum ama denemedim hiç.

  • suicide @suicide

   Hocam tahtalarin ip blogu ayri malum, diger bloklardan acilan paylasimi gorebiliyorlar mi hatirlamiyorum acikcasi. Eger goruyorlarsa bahsettiginiz gibi eski bir pc bu ise adanabilir. Son 3 senedir fatih le ugrasmiyorum acikcasi o yuzden biraz eskimis unutulmus olabilir bilgilerim 🙂

   wake on lan ayari faz1 tahtalarin biosunda var fakat ben basarili olamamistim, niyesini hatirlamiyorum 🙂

  • Mustafa Kaya @azil48

   @suicide ben de ilk defa aktif olarak Fatih ile ilgileniyorum . Önceden öylesine bakıyordum kendi okuluma şimdi görev olarak başka okula destek oluyorum. Tahta blogunun ip sine bu olay yapılır da bunu sıfır masraf ile nasıl yaparım onu bulmam lazım. Eski bir kasaya 2 tane hdd koyup Windows Disk paylaşımı şeklinde yapmak saçma sanırım. İşlerimi bitirince wake on lan a bakarım bi öylesine.

  • suicide @suicide

   @azil48 Sacma degil hocam en kolay ve belesi 🙂

  • Mustafa Kaya @azil48

   @suicide

   https://www.zulfumehmet.com/ucretsiz-nas-kurulumu/

   Bu aklıma yattı ama aslında en güzeli qnap nas almak evde var çok rahat. Ama birkaç bin TL yi okula verdirmek imkansız. Neyse canım sıkılır yapacak iş bulamazsam denerim. Bir aylık işim var gibi sıkı tempo sonra boş zamanım olur sanırım