Sorulması gereken onlarca soru var. Neden oradayız? Nasıl bu noktaya geldik? Olmalı mı? Olmamalı mı? gibi.

Aynı soruları ben de hep sordum kendime ama artık geri dönüş yok. Bu saatten sonra infiale sebep olarak her sorgulama orduya zarardır.

Bu saatten sonra vatandaşa düşen tek şey sorgusuz, sualsiz Mehmetçiğe destek vermektir.

Barış Pınarı Harekatında canlarını ortaya koyan Mehmetçiğe güven tamdır. Hareketin güzel geçmesi ve sonrasında da masa başında da hakların savunulması tıpkı harekat kadar önemlidir. Güzel sonuçlar almak dileğiyle. Ayağınıza taş değmesin aslanlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Master @master

  Sorulacak soru neden bu zamana kadar orada değildik olmalı. Yoksa bu saatten sonra operasyonun gerekliliğini sorgulayan açsın soy kütüğünü kontrol ettirsin.

  • Yekta F. @electric

   Ben bu sorgulamanın daha da başındayım. Esad'ın gücünü kaybetmesi için hükümetimiz çaba harcamasydı en doğru yol oydu. Artık çok geç canlarımız giderek düzelteceğiz kendi hatamızı ama düzelteceğiz...

  • Master @master

   @electric Kısaca özet geçeyim. Rusya gelene kadar Türkiye Nato ile hareket etti. Sonradan Rusya Esad'ı destekleyip Esad kendini garantiye alınca Amerika Deaş diyerek YPG yi yanına aldı ve şu anki durum oluştu...

  • Yekta F. @electric

   @master Türkiye Nato ile hareket etti açıklama değil sorunun kendisidir.

   Türkiye en başında Esad ile hareket etmeliydi. Umarım anlamışsındır.

  • Master @master

   @electric Türkiye bir Nato ülkesi ve Amerika'ya göbekten bağlı. Kabul edip etmemeniz ya da Amerika'yı sevip sevmemeniz hiç önemli değil.

  • Yekta F. @electric

   @master Nato'nun ve ABD'nin istediği Suriye'yi bölüp sınırımızda terör devleti kurmaktı hatırlamanda bence yarar var.

  • Master @master

   @electric işte en başta o olay o şekilde değildi. Esad gidici gibi görünüyordu. ABD fsa ya destek veriyordu falan. (Eğit-donat) Tek sorun deaş idi bizim için.

  • Yekta F. @electric

   @master Esad en başından beri gidici görünmüyordu. Keşke koskoca devlet gelip bana sorsaydı.

   Irak operasyonunu bile eline yüzüne bulaştırmış ABD bizimkilere gidecek diye inandırdı, dünyadaki aklı selim çoğu kişi gitmeyeceğini biliyordu hele de arkasında Rusya ve Çin varken 🙂

  • Master @master

   @electric İşte kilit nokta yine Rusya'ya çıkıyor. Pek parlak olmayan ekonomisiyle Ruslar eğer banane blyad dese Esad'ı kimse kurtaramazdı.

  • Yekta F. @electric

   @master Ketçap, Mayonezi bırakır Rusya gidip Suriye'yi bırakmaz. Bu siyasi analizler nereden çıkıyor anlamadım.

  • Master @master

   @electric demek ki bizde var ama, Rusya'da bizim Suriye'de ne işimiz var diyenlerden yokmuş.

  • Alper Kutlu @alper-kutlu

   @master Amerikaya göbekten bağlıyız diye mi şuan ters düşüyoruz öyle değil işte göbekten bağlı bile olsan kırmızı çizgin olmalıydı kürt devleti kurmak istiyor adamlar israil için oralarda müttefik lazım rusya olmasaydı giderdi demek nedir? paralel evrendemiyiz böyle strateji mi planlanır :DDD amerikan devleti olmasa bizde amerika kıtasını fethedebilirdik demek gibi :S bi arada sınırı israilli şirkete kiralıcaktık o zamanda aynı şeyler olucaktı ırakdaki kürt devletide bizim sayemizde oldu şimdi olanda aynı şekilde bu hükümet ile strateji düşünmeniz düşünmelerini beklemeniz hata arkanıza yaslanın belli zamana kadar bekleyin başka bi çaresi yok tek adama biz getirdik şimdi tek adam karar veriyor bize konuşmak düşmez

  • Master @master

   @alper-kutlu olaylar olup tarih 9 Ekim 2019 a gelene kadar şöyle bir süzüp sonra konuşmak kolay, her olayın kendi zamanında değerlendirilmesi lazım. Şu an bile harekat tamamen ABD ile anlaşmalı. 8-9 yıl önceki kabiliyetlerimiz ile şu anki kabiliyetlerimiz bir değil. Bıçak kemiğe o zaman dayanmıyordu ama şu an dayanıyor.

  • YasinC @yasinc

   @master Kim dedi dayanmadığını merak ettim?

  • Master @master

   @yasinc Yani Suriye'ye 8-9 yıl önce mi girmemiz gerekiyordu?

  • Alper Kutlu @alper-kutlu

   @master Konunun içine limon sıkmışsın bugun tarihini atmalar filan ahahah sen benim o zaman nasıl düşündüğümü biliyomusunda şimdi böyle konuşmak kolay diyorsn? ya biraz beyni olan yandaş olmayan strateji uzmanlarını yada gazetecileri okur dinlersen sende duyarsın dalga mı geçiyosun benimle?

  • Master @master

   @alper-kutlu harekat resmi olarak bugün başladı tabi eğer haberiniz varsa. Dalga geçmeye çalışan da sizsiniz. Üslubunuzu bu şekilde sürdürmeye niyetliyseniz erkenden engelleyin gitsin.

  • Alper Kutlu @alper-kutlu

   @master Keşke ülke ikiye ayrılsa senin gibi insanlar farklı yerde kalsa siz suriyeye girelim amerikaya girelim oraya buraya girelim derdiniz ama bilgiye saygınız yok rusya sonradan piyasaya çıkmış gibi rusya olmasaydı suriye düşerdi filan demeler ee düştü diyelim ne olucaktı? olucak şeyi söylüyeyim şuan libya 3-4 parça ırak 3 parça suriyede böyle olucaktı sen yada başımızdakiler türkiye kontrolünde olucak bi parçası sanıyodunuz 😀 bal tutan parmağını yalar diyodunuz yedirirler mi sana? libyada görmedik mi? ya yaşanmış olaylardan bile ders almıyosanız ben size ne diyim bide uslubum kötüymüş ya gencecik insanlarımız ölücek orada asıl sorumlular buna göz yumanlar senin gibi başımıdaki karar vericiler filan hiç gram sorumluluğunuzda yok ak paksınız size kızılmaz uslup çok güzel olmalı doğru haklısın

  • Master @master

   @alper-kutlu yani bize o yedirmeyenlere karşı Esad ile omuz omuza savaşmalıydık Suriye'yi kimselere yedirmemeliydik, böldürmemeliydik. 👍 Şimdi de biz Esad la oturup anlaşsak herşey süper olacak. Abd de Rusya da pılını pırtını toplayıp gidecek, mülteciler mutlu mesut evlerine dönecek. 👏

  • Alper Kutlu @alper-kutlu

   @master Esad ile birlikte savaşmalıydık demiyorum esadın yanında olmalıydık şöyle ki orada bulunan insanlara gelin buraya maaş başlıcaz dedik orada savaşan sıkıntılı tipler türkiyeye girdi tedavi oldu geri savaşmaya gitti türkiyeden vurup vurup geri geldiler bariz bi şekilde koruduk kolladık tır davasını biliyomusun? chp milletvekillerinin kamplara alınmadığını içeride bu savaşan tiplerin olduğunu biliyo musun? ben önceden yapılması gerekenleri konuşuyorum şuanı konuşucak olursak kürt devleti kurulmaması için elimizden geleni yapmamız gerek önce esad ile oturup anlaşmamız gerekir herşey süper olur mu şuandan daha iyi olucağı kesin öle hemen herşey süper mi olucak der gibi konuşuyosun şimdi askerlerimiz içeri giriyor herşey süper mi olucak derim bende? öle olmuyor işte kısa süreli iş değil bu ecevit gibi dik durmak gerek bunlarla olmaz o iş o yüzden sen ben ne demişiz boş lütfen ben artık konuyu kapatıyorum sen başkasıyla devam etmek istersen buyur et karnıma ağrı girdi

  • YasinC @yasinc

   @master 2014 de ışid kobaniye saldirirken tv da her dakika son durum olarak veriliyordu. Aynı şekilde sitelerde de. Kobani düşmesin diye dua ettik. Yetmedi Pkk/pyd/sdf ye yardım ettik.

   2013-14 de müdahale edilip pkk rahatlık ile bölgeden kazınır. Mülteci sorunu yaşanmasının önüne geçilirdi. Neyse kandırıldık ülkece yapacak bir şey yok. Bu operasyonların ne olduğu 10 yıl sonra belli olur.

 • D.Tspnr @tibaldo

  Hangi soru? Suriyeli sayısı 4 Milyona doğru gidiyor artı orada terör grupları bölgeyi kontrol altında tutuyor ve bağımsızlık şarkıları söylüyor. Hem teröristlerden kurtulmak hemde suriyeli insanların ülkelerine dönmesi amaç.

 • Mursili @mursili

  İnsanların neyi ne kadar düşünmesi gerektiğine karar verdiğiniz için sağ olun. Birileri düşüncelerimizin hudutlarını çizsin diye kaygılı bir bekleyiş içindeydik. Vatandaşın görevini de tayin etmenizi, hele hele bunu dini ve siyasi konuların tartışılmasının yasak olduğu bir mecrada yapmanızı da ayrıca takdir ettik.

  • Yekta F. @electric

   Burada yazdıklarım beni ve yalnızca beni bağlar. Sosyal medya paylaşımının amacı da budur. Katılan beğenir destekler, katılmayan desteklemez. Siyasi bir paylaşım değil bu. Ülke çok büyük harekata başladı. Bence acıtasyonu bırakın.

   Beğenmemişsiniz yazdıklarımı saygım sonsuz ama üslubuna dikkat etmeni rica ederim.

  • Mursili @mursili

   @electric Diğer kişilerin düşüncelerini belirleyen ve kısıtlayan bir üslubu sergilerken dikkatli oldunuz mu? Kültürel bir harekatı paylaştığınız için mi siyasi bir içerik değil? Acıtasyon diye bir sözcük bilmiyorum; ancak ajitasyon diye bir sözcük biliyorum ve "duygu sömürüsü" yapan veya "düşüncelere ket vurarak mevzuyu kışkırtan" taraf kim yazdığınızı tekrar okuyun derim. Benim de yorumunuzda sadece sizin düşüncelerinizi aktaran içeriğe sonsuz saygım var. Ancak bir başkası şöyle düşünsün, şunu yapsın diye yorum yapmanıza saygı duyduğumu söyleyemem.

  • Yekta F. @electric

   @mursili Yok herhalde gene anlatamadım kendimi ya da anlamak istemiyorsun.

   Öncelikle baskasının alakasız bir konudaki hatasını yüzüne vurarak haklı çıkmaya çalışmayın. Gerçekten hoş değil yaptığınız.

   Bir ikinci olarak burada ben kendi adımla hesap açıp, kendi adımla paylaşım yapıyorsam her paylaşımımın üstüne "kendi fikrimdir alınmayın." Yazmama gerek yok diye düşünüyorum.

   Sizin katılmadığınız bir şey söylemiş olabilirim ama bu benim fikrimdir. Bir adım atıldıktan sonra o adım sorgulanmaz hele hele bunun ucunda ÖLÜM varsa ve kazanmak için en önemli şey moralse. Buna katılmıyor musunuz? Başımın üstünde yeriniz var ben böyle düşünüyorum.

 • Enes @b-enes

  Hangisi çözüm oldu ?
  30 yıldır pkk ya yapılan operasyonlar mı ? kıbrıs barış harekatı mı ? hiç biri.
  Zeytin dalı fırat kalkanı barış pınarı çözüm olacak mı? hayır.
  yapılmalı mı evet yapılmalı.
  ama kesin çözümler üstüne de çalışılmalı.

 • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

  Aslanlar gibi girmesini istemiyorum karşıyım bu operasyona desene lafı gevelemeden bahaneler bulmadan.

  • Yekta F. @electric

   Bölgedeki tüm unsurlar temizlenip buyur seçilmiş kişi Esad ülken burada deyip "beraber" rayına oturtulacaksa işler kesinlikle karşı değilim yapılması gerekliydi.

   Harekattan daha önemlisi başarılı olduktan sonra ülkemizin yapacağı hamlelerdir. Gaz vermek için söylemiyorum bu ordu tereyağından kıl çeker gibi ezer geçer.

   Umarım kaygılarımı anlamışsındır ki hiç haksız kaygılar değil. Böyle büyük harekatta kaygılanmayan zaten insan değildir.

 • muhalif @muhalif

  Esad'la kavga etmek yerine birlikte hareket etseydik suriye'de iç savaş olmazdı.4 milyon suriyelinin de maddi manevi yükünü çekmezdik.Başta yanlış yaptık.

 • YasinC @yasinc

  https://www.nytimes.com/2019/10/07/us/politics/trump-turkey-syria.html

  "Bugün Başkan Donald Trump, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüştü. Türkiye, Suriye'nin kuzeyine uzun zamandır planladığı operasyonu yakın zamanda başlatacak. ABD Silahlı Kuvvetleri bu operasyona dahil olmayacak ve ABD güçleri bölgedeki IŞİD "halifeliğini" yendiği için bahsi geçen bölgede yer almayacak.

  ABD, tutuklanan IŞİD'lilerin savaşçılarının çoğunluğunun geldiği Fransa, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine vatandaşlarını geri almaları için baskı yaptı, ancak onlar bunu istemedi ve reddetti. ABD onları uzun yıllar sürebilecek bu süreçte tutmayacak, bu ABD'li vergi mükelleflerine büyük bir yük olabilir. Şimdi, IŞİD'in yenilmesinin ardından son iki yılda bölgede yakalanan IŞİD savaşçılarından Türkiye sorumlu olacak."

  Birde bu var.

  http://www.diken.com.tr/muslim-tehdit-degiliz-abd-turkiye-ile-aramizi-buldu-butun-sartlari-kabul-ettik/

 • Yalçın Aydın @yalcinaydin

  Bugün bir köşe yazısında gördüm, 30km bant çekince güneydeki komşun gene YPG/PKK olmayacak mı? Coğrafya kader, biz de pek şanslı değiliz bu konuda.

  • Yekta F. @electric

   Esad'a gel bilader beraber toparlayalım demezsen olacak 🙂 Konuşacak çok şey var siyasete girer neyse. Operasyon önemli adım evet biz hata yaptık ve bu noktaya geldik artık bunu yapmamız lazım ancak operasyondan daha önemli olan sonrası.

   Güvenli bölgeyi kurdun bunun devamını nasıl sağlayacaksın? 911km'lik uzunluğa sahip 50km derinliğe sahip bir alan kaç askerle korunur? 10.000 yeter mi? 10.000 askere düzenli mühimmat sağlanması lazım bunun maddi yükü ne olacak?

   Üzülerek söylemeliyim ki Esad gel kardeşim demeden biz bu sorun çığ gibi büyür.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @electric Kesinlikle. Bir şekilde Esad ile anlaşmamız şart. 30 km derine insek de güneyde yine pkk olacak. Bizim gireceğimiz alanının ötesi ancak Esad ile temizlenebilir.

 • Lehimli At @at

  Sorgulanmaktan azla vazgeçmemek gerekir. Sorgulanmayan hayat yaşamaya değmez der Sokrates.

 • Melburg @melburg

  Esad tanınmadan hiç bir şey çözülmez elimizde de nur gibi ışid içinden çıkma öso olur.

 • Yusuf Kaprel @limbesh

  Neden mi ordayız...trump da aynısını soruyor, zor soru.

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Bu da kısa dönem askerlikten sonra yükselmeye başladı eyi mi? Eskisi gibi 18 ay gidip de doğuda komandoluk yapsaymış ne olurdu bilmem...:=))) Sehbaları kurup bizi sırayla asardı gibi...

  Mekanik klavyede kahverengi anahtar tercihimdir, ne güzel yazıyorum...:=)))