Beden işçiliği çok zor ve yorucu. Asgari ücretle çalışılan her iş de çalıştığın yeri zengin etmeye, kendi ömrünü verip gram ilerlememeye yönelik resmen. Eve geçince bir şeyler yapayım diyorum da o kadar yorgun oluyorum ki uyuyakalıyorum anında.

Bilge Adam gibi bir yerden taksitle daha iyi bir iş bulabileceğim bir kursa gideceğim. Asgari ücretle, şu tip işlerde çalısarak hayat geçmez. Önerisi olan var mı? Zaman ayarlamaya çalışacağım kurs için, bir şeyler yapmak şart 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Gökhan @gokhans19

  Kursa gitmekle pek iş bulamazsın. Bendede ev sertifika dolu ama 11 yıldır hiçbir halta yaramadılar. Kursa gitmek istersen iş için sertifika değilde bireysel olarak işine yarayacak kurslara gitmen daha mantıklı. Mesela grafik tasarım, android programlama, yazılım, photoshop kursları iş bulamasanda evde bilgisayarın olduğu sürece karnını doyurmanı sağlar. Photoshop ve kamera kullanımını bilsen büyük bir fotoğrafçıda mis gibi oturup çalışırsın. Hatta sermayen varsa kendin fotoğrafçı açarsın. Android programlama bilsen güzel tutulacak bir program yapıp reklamdan veya abonelikten dünyanın parasını götürebilirsin. Web sitesi yapmayı öğrenirsen oda çok işine yarayabilir. Ama ben kursa gidip sertifika alıp o sertifikayla iş bulurum dersen o hayali at çöpe. Bireysel kazanç sağlayabileceğin kurs bölümü bulman daha mantıklı. Zaten bireyselde işini iyi tutturursan firmalar gel bizimle çalışta derler.

 • Yetkin @tozyet

  Kolay gelsin. Hayatı resmen felç ediyor öyle işler. Hayatını felç eden işini seveceksin ya da başka şeyler kovalayacaksın.

 • Joe @joe

  Silahlı özel güvenlik kursuna git. Sertifikanı aldıktan sonra başvur. Kulubede oturursun. Oturduğun yarden ders çalışırsın sonra. Sonra ister iyi bir üni okursun ister memurluğa girersin. Sende bitiyor iş. Beden işçiliği ağır olur ileriki sağlığın için de bırakman gerek.

 • eamedic @eamedic

  Modern zamanda kendi işinin patronu olmadıkça, ki o iş de aile yadigarı olacak onun dışında para kazanmak zor ve yorucu. Kendi işini kuran arkadaşlarım da zaman ve hal bulamamaktan müzdarip. Ben dr olarak çalışıyorum tabi asgari ücrete göre tatmin edici bir maaşım var ama gel gör ki kendime ayıracak vaktim yok nöbetten geldiğimde bazen kendime gelmek için bir gün uyusam yetmiyor, ayda 300 küsür saat çalışıyorum ve risk alarak çalışıyorum aldığım paranın %40 lık kısmı 120 küsür saat ek mesai yaptığım için geliyor bu arada insani şartlarda çalışsam büyük bir mali kayıpta olacağım demek oluyor bu. Asgari ücreti insani bulmadığımı belirtmek isterim ama maalesef 7-8000 tl ye çalışan uzman doktorlar varken, kursla kendini rahata erdirecek bir iş ve gelir seviyesine çıkacağını sanmıyorum, kendini masabaşı düşük ücretli bir işe atsan bu sefer çok fazla beyin yorgunluğun olacak telefonun susmayacak belki, amacım seni demoralize etmek değil yanlış anlamanı istemem ama durum bu eğer illa bir kurs istiyorsan dil kursuna gitmeni tavsiye ederim.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Kesinlikle Bilge Adamı önermem. Para tuzağından başka bir şey değil. Önce ne yapmak istediğinize karar verin. Sonra çalışacağın sektördeki bir firmaya ücretsiz çalışmak istediğinizi işi öğrenmek istediğinizi iletin. Bu şekilde iş değiştirebilirsiniz.

  • bobrekmafyasi @bobrekmafyasi

   Hocam ücretsiz çalışabilecek maddiyata sahip değilim maalesef. Aklıma gelen en donanımlı kurs yeri orası görünüyor neden önermediniz acaba? Dediğiniz şekilde iş değiştirilebileceğini de sanmıyorum, ancak ayak işi yaptırırlar stajyer misali, kimse başkasına iş öğretmek için uğraşmak istemez.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @beatboxgrandma Ben de aynı yoldan geçtim. Esnaflıktan Mali Müşavire geçiş yaptım. Bilge Adamda çalışan bir arkadaşım vardı. Harcadığınız paraya yazık sadece o kadar söyleyim. Arayan bulur iş öğrenmek istersen bulursun.