Bilgisayar açıkken hddnin güç kablosunu çıkarıp taksam bişi olur mu ? Sata girişi hotplug destekliyor fakat psunun desteklediğini pek sanmıyorum yakarmıyım hdd yi ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Seco @seco

    Hiç riske gerek yok. Okuma-yazma işlemi yapılmıyorsa yani kafa park halindeyse hard diske bir şey olmayabilir. Ama elektrik kesintilerinde kafanın düzgün bir şekilde park edememesinden kaynaklı bad sector hataları oluşabildiğini söylüyorlar. Ayrıca yanlışlıkla kabloların uçları bir yere değip ya da statik elektrik yüklenip daha kötü sonuçlar da çıkarabilir. O yüzden dediğim gibi riske gerek yok. Her türlü elektronik cihazda kapattıktan sonra işlem yapılmalı. Prizden ayırmayı da unutmayın.

    • erigma @erigma

      2 gün önce bilgisayar birden dondu sonra kapatıp açtığımda harddiskten kafa vurma sesi geliyordu yani hiç bir problemi yoktu hardisk in birden bozuldu. Şimdi bilgisayar açılırken 5 kere vurup koruma moduna geçiyor windows a geçincede seagate nin yazılımı var oradan test yapacağım fakat hiç bir şekilde çalıştıramıyorum yani windows açıldığında takıp deneyeyim diyordum.