Hala Apple'ın sözde iphone'u kırmak için gerekli şeyleri FBI vermemek için direndiğine, Apple'ın devlete karşı halkın yanında durduğuna inananlar var yahu. Hepsi danışıklı dövüş bunu niye anlamıyorsunuz? Snowden'ın sızdırdığı onbinlerce belgeden kimsenin haberi yok mu? O belgelerde gayet net bir şekilde Apple'ından Facebook'una, Google'ından Microsoft'una her şirketin sunucularına NSA'in doğrudan erişimi olduğu yazıyordu. Adam yüzyılın ifşaatını yaptı hala insanlar şirketleri halkın yanında falan sanıyor.

Bu iş ilk başlarken, NSA telekomünikasyon firmalarına verileri toplama isteğiyle gittiğinde, bazı firmalar durumun öğrenilmesine karşı korkmuşlar, ama çözümü de kendileri bulmuşlar "bizden bilgi istemeyin, bizi bilgileri mahkeme kararıyla vermeye zorlayın" diye NSA'ye akıl vermişler 🙂 Tabi ardından FISA mahkeme kararlarıyla gizli şekilde bu zorlama dayatılmış. NSA günlük olarak bu şirketlerdeki bilgileri alıyormuş. Adamlar pasifikten geçen fiber optik kablolara yerleşip tüm https trafiğini çözüyorlar 😀

Tüm bu belgeler yayımlandı ancak hala "Apple gizliliğe önem veriyor" diyebilenler var hayret ediyorum. Adamların sunuculara doğrudan erişim yetkisi var yahu ne gizliliği? Bu çaptaki Amerikan şirketlerinin arka kapı bırakmadıkları sürece büyümelerine izin verilir mi sanıyorsunuz bu saatten sonra? Gizliliğe önem veren şirket yoktur, gizliliğe önem veriyormuş gibi gözüken şirket vardır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap