ingilizceyi çok iyi derecede biliyorum. ama elimde bir belge yok. ingilizce sertifikasını nasıl alabilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mr. Can 2.0 @extreme

  Şimdi sakın yanlış anlaşılmasın bilmekle kullanmak farklı şeyler o yüzden bu ayrımı iyi yapmak gerekli. Bende zamanında gramer kelime haznesi ne varsa yedim yuttum. Iki kelam ederken işlemci darbogaza giriyordu. Sonra gerekenleri yaptım şimdi güney Londra Aksanıyla konuşuyorum 🙂 Eğer hepsini hallettim diyorsan arkadaşlar gereken adresleri belirtmiş 🙂

  • truthfulworlds @truthfulworlds

   ben de aynı şekilde kağıt üzerinde mükemmelim. iş speaking ve listening e gelince yeterli değilim.

  • Halid @abdhbal

   "Sonra gerekenleri yaptım şimdi güney Londra Aksanıyla konuşuyorum"
   Gerekenlerle ilgili deneyimlerinizi aktarabilir misiniz? Tecrübesi olan birinin deneyimini duymak isterim.

  • cestlavie @cestlavie

   @abdhbal aksan vs kasmaya gerek yok. en son düşünülmesi gereken estetik kısım o. önemli olan karşıya sorunsuz anlatmak kendini yabancı dilde. telaffuzun vs önemle arandığı bir alanda çalışmayacaksanız kimse size aa bu aksanlı konuşuyor demez.

  • Halid @abdhbal

   @cestlavie Benim anlatışımda sorun yok ama aksan yapmak isterim.

  • cestlavie @cestlavie

   @abdhbal bol bol aksanını kopyalamak istediğiniz bölgeye ait içerikler tüketmenizi ve onlarla size uygun egzersizler oluşturarak çalışmanızı tavsiye ederim. alt yazısız film, dizi izlemek vs anlamanızı geliştirir. ama tekrar etmeden, yalnızca duymakla telaffuz, aksan kasmak biraz zor.

  • Halid @abdhbal

   @cestlavie İçerikleri orjinal haliyle tüketmek zaten normal olarak yaptığım bir şey. Konuşmadan aksanı düzeltmek çok zor sanırım. Belki yurtdışı deneyim imkanım olursa onu çözmem kolaylaşır.

  • Murat Şentürk @senturkmurat1999

   @abdhbal hocam youtubeda english with Lucy var. Kadın ingiliz, aksanı güzel artı kendi de güzel 😀 . Hani bir iki şey kapılır belki aksan konusunda.

  • Mert Kırımgeri @mertkirimgeri

   @cestlavie acikcasi aksana gerek yok dense de aksan gerekebiliyor. Cunku adamlar anlamiyor. Amerikalilara launchpad kelimesini yirmi dakika telaffuz edip anlatamadigimi biliyorum.

   Native insanlarla konusulacaksa gerekli ama hindistanli Pakistan li adamla konusulacaksa onlar anliyor aksan olmazsa da.

  • cestlavie @cestlavie

   @mertkirimgeri yanlış telaffuz ve aksan arasında fark var bence. aksanlı olmak/olmamak ille de yanlış veya doğru telaffuz edilecek anlamına gelmiyor. düzgün telaffuz önemli onda hemfikiriz. 🙂

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @abdhbal
   - Genelde her bireyin kendine has bir konuşma stili vardır. Öncelikle kendi karakterinize uygun bir konuşmacı bulmalısınız. Ondan sonra sürekli olarak bu kişinin konuşmasini ve mimiklerini taklit etmelisiniz. Sonra gerisi kendiliğinden geliyor, zamanla o kişinin konuşma karakterini benimsiyorsunuz ve zamanla kendiniz de eklemeler yaparak gelistiriyorsunuz. Ben neden İngiliz aksanini seçtim derseniz tamamen hece sayısının az olması ve ağız hareketlerinin daha rahat olmasıyla alakalı. Bu işin Speaking kismiydi, Listening kısmını geliştirmek için çok fazla kişiyi dinlemek ve birden fazla aksana maruz kalmak gerekiyor. İngiliz aksani benim kendi tecrübeme göre vurgusu bol ve özgüveni yüksek bir fonetik.

   Şimdi gelelim neden konuşamiyorum mevzusuna;

   Yetersiz heceleme ve vurguyu doğru zamanda kullanamamak.
   Ulama vb gibi ses değişimlerini ve benzeşmelerini eksik öğrenmek.

   - Genelde ana dili İngilizce olanların dahi bilmediği isim, fiil, sıfatlar arasındaki telaffuz ve heceleme farkını bilmemek. Bunu bilmeyenler söyleneni de genelde anlamaz. Represent (verb: RE(h)prizen(t), noun: RepRESEnt(h).
   https://youtu.be/1Pvw3XUA7wU

   Ve Schwa, Bu İngilizce konuşmanın sihirli anahtarı gibidir.
   https://youtu.be/1Pvw3XUA7wU

   Son olarak kelimeleri birbirine bağlama ve buna bağlı olarak ses benzeşmeleri ve eklemeleri. (How to create laisons or Word linking)
   https://youtu.be/1Pvw3XUA7wU

   Not: Şuan yolda olduğumdan detaylı yazamadım ama mümkün bir sürede detaylı bir paylaşım yapabilirim.

 • Joe @joe

  Teofl veya ielts sınavlarına girin.