700 kişi için hadi çarpanı 10 yap 7k kişi iş bulucak diye 400m€hibe verilirmi?
ben vermezdim onun yerine toyota ya hibrit doblo yaptırırdım 😀
https://twitter.com/BloombergHT/status/1180183963165450242

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Erturk @erturk

  Yaptığım basit bir hesaba göre 400m€'nun faizi ile 25.000 kişiye 1.500TL aylık bağlanabiliyor. Anapara korumalı ve bankacılık sistemini teşvik olarak düşünürsek...

  Konuyu bilmiyorum. "700 kişinin istihdamı için Hibe edilen miktar" ı baz alarak konuştum. Ortaya absürt bir saçmalık çıktı. Demiyorum ki; bankaya koyup faiz dağıtsınlar. Faizi "En kötü" yatırım olarak düşünürsek bu hibe beterin beteri gibi görünüyor.

 • Erturk @erturk

  Birde 700 kişinin 200'ünü hibe'yi dile getiren abiler, 200'ünü de hibeyi kapacak yamyamlar abartmıştır desek, demesek mi? Demeyelim tamam^^

 • Erturk @erturk

  @cryzboy43 , yalnız haberde 452 milyon liralık yatırımdan bahsediyor. 400m Euro ve hibe geçmiyor? Bu bilgileri nereden edindiniz?

 • Tarık Behlül Karagöz @tarik

  700 kişi sadece fabrikada çalışacak işçileri kapsıyordur herhalde. Türkiye'de araç üretimi artarsa bunun yan sanayisi de geliştiği için bunun birkaç kat dolaylı etkisi olur. Hem şöyle düşün 400 biz koyuyorsak -ki teşviki doğrudan cepten çıkan para olarak düşünmek yanlış- VW en az 1 milyar euro koyacak bu işe. Yani direk yabancı yatırımı girişi almış olacaksın. 400m hibe denildiğinde arazi, SGK primi gibi şeyler vardır büyük ihtimal. Manisa'nın bilmem neredeki arazisini vermek ve SGK'dan ve birtakım vergilerden vazgeçmek, eğer binlerce kişi ekmek yiyecekse mantıklı olabilir. Teşvikler geçici verilir ama bu kadar büyük bir yatırım durduk yere yarın ben çıkıyorum demez. Ben olaya böyle bakıyorum. Win-win durumu varsa teşvik verilmesi bence normal. Ancak teşvikin boyutu azdır çoktur o tartışılır ben o işin uzmanı değilim.