Buradaki tartışmalardaki çoğu argümana cevap veren bir video. İzlenmesini tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=ZNkZcqp99g0

#İklimDeğişikliği #Doğa

GRETA THUNBERG NE SÖYLÜYOR? İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BİZE AYVAYI...

İklim değişikliği bizi nereye götürecek? Greta Thunberg kimdir? Nedir? Kim olduğunun önemi var mı? Ve konuk profesörümüz Prof. Dr. Nüzhet Dalfes neler söyled...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  Hocam o konuyla ilgili şöyle bir mevzu var, ekşi sözlükten alıntı yapıyorum:
  "çocuk hakları sözleşmesi'nin 3. protokolü.
  aralarında türkiye'nin de bulunduğu 45 ülkenin imzaladığı protokol, imzacı ülkelerde bulunan çocuklara hak ihlallerine karşı bireysel hak arama ve adalete erişim imkanı tanıyor. yapılan şikayetler bm çocuk hakları komitesi'nce inceleniyor. komite sadece bu protokolü imzalayan ülkelere yönelik şikayetleri kabul ediyor

  greta ve arkadaşlarının haklarında şikayet dilekçesi hazırladığı 5 ülke, protokolde imzası bulunan ülkeler. ancak abd, çin, hindistan, rusya ve japonya isteğe bağlı imzalanan sözleşmeyi imzalamadığı için haklarında bir şikayette bulunmak mümkün değil."

  Yani Greta, BM konseyindeki yasal hakları çerçevesinde bir konuşma yaptı.

 • Orkun @orkkoc

  Yüzde 1 olunca sorumluluk azalıyor mu? Ve @erenhatirnaz dediği gibi yasal haklar çerçevesinde elinden geleni yapıyor yoksa en basitinden çinin konuyla ilgili tavrı net. Umursamıyor adamlar.

 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  @erdemozkir Her aktivisti bilemem ama Greta ve arkadaşlarının bu oyuna ayak uydurduğunu düşünmüyorum. BM konseyindeki konuşmasıyla gündeme gelmiş olsa da önceki çalışmaları daha farklı. BM konseyinde yasal olarak haklarını kullanmış sadece. Orada "ABD ya da Çin, çocuk hakları sözleşmesini niye imzalamadı?" diye sorgulasaydı, komitenin yetki alanı dışında olduğu için bir anlam ifade etmeyecekti. Olay politik bir konu haline gelecekti. Daha önce de yazdım, tekrar yazayım: Konu kimin ne kadar suçlu olduğu değil, "dünyayı asıl kirleten" diye bir ifade kullanarak kendimizi muaf tutamayız. Dünyanın bugünkü durumundan, tüm dünya halkları olarak hepimiz eşit derecede sorumluyuz. Konuyu "X ülkesi daha suçlu, Y ülkesinin ne suçu var" seviyesine indirgersek, birbirimizi suçlamaktan bir adım öteye gidemeyiz. Bunu anlamanın bu kadar zor olmadığını düşünüyorum. İklim krizi 2+2=4 kadar hayatımızın içinde ve bundan hepimiz etkileneceğiz. Lütfen artık gereksiz alınganlığı bir kenara bırakalım da kişisel de olsa bir şeyler yapalım.

 • Batuhan @achfighter

  Videoyu 2 dakika kadar izleyebildim. Videonun başlığı yanlış olmuş. İlkim değişikliğinden bahsetmiyorlar. Soldaki arkadaş kendi kafasına göre dalga geçiyor. Ona göre Greta gerçekleri söyleyip müthiş bir iş yaparken onun kullanıldılğını düşünenler salağın teki.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   Gereksiz alınganlık yaptığını düşünüyorum. Orada Tevfik Uyar’ın söylemeye çalıştığı şey: “Velev ki kız bir proje ya da birilerinin maşası, bu iklim krizinin gerçek olmadığı anlamına mı geliyor?”. İklim krizi gerçek bir olgu ve bence bu olguyu anlamak yerine hala daha olayı asıl konudan saptırmaya çalışmak dalga geçilebilecek bir şey.