Bu yazımda yeni dünyayı keşfediyormuşum gibi bir halde ve tavırda değilim. Genellikle az sayıda da olsa bazı insanların bildiği şeyleri size anlatmak istiyorum onu baştan belirteyim.

Her yeni iPhone çıktığında standart olarak tasarımı, özellikleri, hali hazırda olan yenilikleri koyması eleştirilir ve bunlar sonuna kadar haklı eleştirilerdir ancak gene o ürünler satışa çıktığı zaman deli gibi satar. İşler zaten bu noktadan sonra hakarete varır, insanlar ''salaklar gene deli gibi aldılar.'' söylemlerini söylerler ve tartışmalar alevlenir ancak bir şey oluyorsa neden oluyor bunun ana sebebi maalesef ki araştırılmaz, bunun üzerinde kafa patlatılmaz.

Evet yeni çıkan iPhone modellerinin tasarımı bence de kötü hatta dalga geçilmeye müsait internet ortamında saygı çerçevesini aşmadan her şeyle billur geçilmesini %100 destekliyorum ancak bir de şu açıdan bakmanızı rica ediyorum.

Bir insan 2007-2008-2009-2010-2011........2016 artık nasıl derseniz deyin iPhone almış ve bu ekosisteme girmiş olsun. iCloud'da verileri, AppleMusic'te çalma listeleri, Pages, Numbers, Keynote uygulamalarında ofis dökümanları, AppleTV+ aboneliği ve bunların yanında evinde AppleTV ürünü, evinde Mac bilgisayarı, evinde iPad ürünü olsun ya da bunlardan sadece bir kaçına sahip olsun. Bu adam neden ekosistemini değiştirsin? Bu soruyu gerçekten cevaplamanızı istiyorum sebep ne?

Android cihazlar daha ucuz diye mi geçsin? Zamanında iPhone X, iPhone Xs, iPhone 11, iPhone 11 Pro Max almış adam gidip RedMi Note 7 alır mı? Gidecek gene Note 10+ alacak peki bu ürün daha mı ucuz? Galaxy 10 Plus muadil bir iPhone modelinden daha mı ucuz? Huawei P30 pro daha mı ucuz?

Hakeza bu ekosistemden kalkıp gidecek diğerlerinde ne gibi olmazsa olmaz özellik var? Hakeza diğer marka telefonların yeniliklerini neden takip etsin?

İşte anlaşılmayan ve tüketicilerin düşünmek istemedikleri nokta bu. Evet iPhone hali hazırda piyasada bulunan diğer telefonlara göre deli dehşet yenilikler getirmiyor ama yenilik getirmediğini kimse söyleyemez. iPhone kullanıcıları o bilindik deneyimi yaşamaktan, Apple servislerinden, Apple ekosisteminden, Apple servisinden, Apple'ın güvenilirlik algısından, Apple'ın yenilik koyuyorsa onu adam akıllı yaptığından emin olmayı seviyorlar ve dolayısıyla diğer markalara BAKMIYORLAR dahi.

Şimdi ben bunu diyorum diye ''salaklar bakmıyor yahu bunlar zaten salak.'' diyenler olacaktır ama hiç bir güven, hiç bir marka bağlılığı boşu boşuna olmaz. Apple sevmeyen kişilerin, firmaların, kurumların önce Apple'ın neyi doğru yaptığını anlayıp ondan sonra sektörü değiştirmeleri lazım ki İYİ ŞEYLER piyasada olsun.

Umarım açıklayıcı olmuşumdur. Tartışmalar boşuna kısacası en azından benim görüşüm budur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Burak @burakk

  Konfor alanımdan çıktım 10 yıl sonra windows 10 kullanıyorum. Geçen hafta hp gaming bir laptop satın aldım. Az önce gelen zoraki güncellemeler yüzünden bir işim yarım kaldı ve buna sebep olanın kendi kendine zorla otomatik güncelleme yapmaya çalışan windows 10 olduğunu öğrenine deliye döndüm. Üstüne de bu yazıyı okudum şimdi.
  MacOs ve Macbook'u nasıl seviyorum belli değil. Huzur resmen. Sorunsuz kullandığım uygulamalarım, programlarımın yine saat gibi çalışması, kısa yollar, ekran kalitesi ve daha bir sürü şey.

  iPhone 7'ye fotoğraf atacağım diye sekiz takla atıyorum 1 haftadır windows 10'lu yeni laptopımdan mesela.

  Photoshopta Timeline sekmesinden bir video ve metin hazırlarken videoyu sadece uygulamanın içine atması dahi 10 dk sürdü sırf bu işletim sistemi ve kullanışsızlığı yüzünden. Aynı işlemi 1 dakika içinde yapıyor ve Save deyip çıkıyorum 2013 15 Pro Retina'da.

  İçinde bulunduğumuz ekonomi sağolsun bazı değişiklikler yapmaya itiyor kimimizi işte. Şekil A ben. Ondan sonra huzur kalmıyor, şevk kalmıyor. (Bendeki Macbook Pro 15 yerine güncel olanına geçiş yapmak istediğim zaman 6 yıl sonra aradaki fark muazzam. 5 bin tl'ye aldığım mac şimdi 18bin tl. )

  Not : iPhone7'i de mayıs ayında almıştım 8 ya da daha üzeri modele 8-10 bin tl veremediğim için. Ben aldıktan 1 ay sonra Haziran 2019 itibariyle 3200 yerine 4300 olduğunu görünce bir şok daha yaşadım.

 • Orcun @orcun

  Apple hizmet konusunda çok iyi, özellikle servis olayları muazzam. Hani anca dell'in evde hizmet olayı var muadili o olabilir başka dünyada öyle bir servis anlayışı yok. Adamlar kaç yıllık ipod macbook vs ola ki pilde 5 yıl sonra bir sorun olsun diyor ki getir kardeş değiştiricem veya geri alıcam vs. Bunu bugünü geç 5 yıl önce 10 yıl önce dahi hangi firma yapabildi ? dünyanın neresinde olursan ol amerika ingiltere almanya türkiye aga o apple store'a gidip randevulu olarak yani sorunun aynı gün genelde çözülüyor ya da en kötüsü ertesi güne kalıyor çözülmedi diyelim ÇAT masaya yeni malı koyuyor al diyor. Ya bu hangi markada var ? samsung ? asus ? lg ? hangisi ya ? birtane söylensin de bilelim. + olarak niye peynir ekmek gibi özellikle amerika da satıyorlar ? adam diyor ki ya tamam sen iphone kullan ama ben diyor senden her ay şu şu ücreti alırım sana her sene yeni iphone'u veririm. Eskisini de geri alırım sıkıntı değil. Ya böyle hizmeti kim veriyor ? insanlar sadece '' YA AYBONA O PARA VERİLİR Mİ YA SALAK MISINIZ LAN 12 MEGAPİKSEL GAMARA MI KALDI OLÜM BENDE 48 MEGAPİKSEL VAR NAAABEEER 1700 TALE VERMİŞİM SEN SALAK GİBİ 10 BİN TALE VERDİN EE KAMERA 12 MP GAAGAGADFAKDJFAKLJHNF KAJFNL'' sonra beyin akıyor zaten, bunları böyle ortamlarda söyleyenlere uçan kafa atasım geliyor. Vallahi bak tam böyle burunlarının ortasına füze gibi geçireyim tam böyle alnımın çatı ile oturtayım burnunu kırayım o suratını da dümdüz edeyim diye bazen istiyorum. 😀

 • Agab @agab

  Şahsen ben de atıyorum Spotifyda olan listelerimi tek tek youtube musice taşımaktan üşendiğim için youtube çok çok daha ayrıcalıklı olsa da spotifyda kaldım. İnsan belli yaştan sonra artık üşeniyor taşımaya.
  Apple ekosisteminde de öyle işte. Benim gerçekten Windows makineye ihtiyacım var şu an fakat gözüm korkmuyor değil gelecek zorluklardan.
  AirDrop olsun, aramaları macten cevaplama olsun o kadar alıştım ki.

  Yapılan işin sorunsuz çalışması da cabası mesela. Aynı özellikte samsung ve apple karşıma gelse direkt apple seçerim. Bu fanboyluk değil. Adamlar hala note10’da kameraları kısıtlıyor(muş). iPhonedo demişti ayrıntılı.

 • Yetkin @tozyet

  Bazen insanlar bazı konulara çok takılıyorlar ve maalesef kendi penceremizin dışına çıkamıyoruz. Bir ürünü almanın onlarca sebebi olabilir. Bu sebepler size çok basit ve bayağı gelebilir ama bu sizin o sebepleri yorumlamanızdır. İphone üzerinden anlam üretmek gerçekten sıkmaya başladı. Al geç. Alma başkasını al. Çok zor olmamalı. Yazdıklarınıza da katılıyorum şahsen.

 • berrram @berrram

  Lumia 1020 kullanan kullanan buna da Nokia E7'den geçmiş biri olarak ne iOS ne de Android tecrübem var o yüzden hem marka hem de işletim sistemi tarafında objektif olabileceğimi düşünüyorum. Öncelikle ben bu "ekosistem" kavramını çok saçma buluyorum. Bence tek bir şeye bağımlı haline gelmenin "ekosistem" olarak adlandırılması gibi bir şey var ortada. Bir firma gelecek ve diyecek ki sana lazım olan her şey bende başka yere gitme ama hepsine de benim istediğim parayı vereceksin. Bende ekosistem her şey bir arada ne güzel diye gezeceğim. Ekosistem bir bağımlılıktır ve en kolay paralar bağımlılardan kazanılır. iPhone modern zamanın Mustang'inin karşılığıdır ve amerikan rüyasını temsil eder.

  • Agab @agab

   Appledaki ekosistem kadar düzgün çalışan yok ama.
   Telefondan not yazıyorsun. Anında mac’e gelmiş.
   Telefondan safari’yi açıyorsun. Sonra diyorsun ki ya bunu en iyisi bilgisayardan bakayım. Mac’i açıyorsun bir bakıyorsun aa altta o safari hazır bekliyor seni.
   Telefon yan odada kalmış. Telefon çalıyor, kalkıp gitmeye gerek yok. Mac üzerinden konuş.
   Ben de bu sisteme girmeden önce para tuzağı olarak düşünüyordum ama uzaktan gözüktüğü gibi değil. Ayrıca bu ekosisteme dahil olmak ayrı bir para gerektirmiyor. Evinde bilgisayar var değil mi. Apple al diyor adam. Telefonun var değil mi. Onu da apple al diyor. Ayrı bir hizmete para vermiyorsun. Zaten kullanacağın alacağın şeyin aynısını olmasını istiyor Kİ HAKLI.
   Çoklu platformda çalışan şeyler hiçbir zaman düzgün çalışmaz. Şimdi mesela hem androidde hem iosda çalışan react diller var. Fakat hiçbir “büyük” uygulama bu topa girmek istemiyor. Çünkü sağlıksız çalışacak. Her uygulama o platforma uygun olmalı.

  • Yekta F. @electric

   Kullanmadığın belli bence ekosistemi. Dediğin tuzak etkisi var mı evet var ama yararsız mı? Kesinlikle inanılmaz yararlı.

  • berrram @berrram

   @electric İhtiyacım yok ki. Bu bence bir dayatma ve sorgusuz kabul. Çıkartmışlar demek ki ihtiyacım var. Mesela akıllık bilek/saatleri ele alalım. Şu an herkes de bir Mi Band alma durumu var. Ben markalardan bağımsız olarak bu düşünce sistemine karşıyım yani yukarıda yazdıklarım sadece Apple ürünleri için değil bunu benzer uygulamaları yapan her firma için. Kendime şunu soruyorum bu bileklik benim hangi sorunumu çözecek ya da bilmediğim neyi bilmemi sağlayacak ve bir cevabı yok benim için. Bildirimleri artık bileklikten görebileceğim ? bugün 10000 adım attım? kimin aradığını buradan görebiliyorum, uyku takibi ? Bir kaç yıl öncesine kadar bunlara ihtiyacın yoktu da şimdi mi bilmen gerekti ama şu vardır Garmin alırsın Suunto alırsın tamam derim ama kendimi bağımlı yapmak gibi bir derdim yok.

 • Mustafa N. @mustafanr

  Servis hizmetleri ve müşteriye yaklaşımları bakımından kimse yanına yaklaşamaz Türkiye'de.Ama şunu net söyleyebilirim iPhone Rusya,Asya ve Türkiye gibi yerlerde tamamen statü ve instagrama güzel hikaye atılıyor diye alınıyor,ha işine göre alan kitle var mıdır kesinlikle vardır.(Note serisinin 8den sonra hala satması gibi S serisinden kalem dışında ayırt edilecek bir yeri yok bence)
  Ama rakipleri gözle görülür bir şekilde önüne geçti,ekran,pil,hele tasarımda BENCE fersah fersah önündeler(ama tasarımda sizin dediğiniz olay var dışarıdan bakınca kişinin iPhone kullandığını belli etmesi diye tasarım işini biraz o kurtarıyor).
  İşlemci ve kamera konusunda gözle görülür bir ilerlemesi Apple'ın var fakat bu karşılaştırmayı saçma buluyorum ben,karşılaştırılan her cihaz aynı işletim sistemi üzerinde çalışmadığı sürecede saçma bulacağım,nerden bileyim Apple'ın benchmark açıldığında telefonu belli bir hız moduna sokmadığını(Huawei'de olmuştu zamanında).

  Birde İOS'in nasıl desem androidde olan bildirim paneli gibi,widget düzenleme,ekranda ikonların yerini değiştirme,rehberde kısayollar ile arama mesajlaşma gibi sıkça kullanılan fakat küçük bir özellik gibi görülen özellikleri eklememesi veya geç eklemesi.
  Dosya atmak için bilgisayarda hala iTunes gibi bir programa ihtiyaç duyması beni yoruyor,takayım bir tane kablo çalışsın.Canlı fotoğraflar gibi çok güzel bir özelliği ben neredeyse hiçbir yerde kullanamıyorum,nedendir bilmem.
  Güncelleme vermesi konusunda gayet iyiler ama hiçbir faydasını görmedim desem yalan olmaz geliyor ama işte geliyor yani,birde alt seviye cihazlara bazı özellikler gelmiyor 5s veya 5de batarya durumunu görme gibi.

  Ekosistem için Windows tarafı BENCE Windows 10 ile büyük yol aldı 2016'dan bu yana hiçbir şekilde cihazım beni işletim sistemi tarafından yarı yolda bırakmadı ki cihazım i5 3230m li bir hp laptop.Birde telefonunuz adlı uygulama geliştirilmeye devam ediyor mac-iphone ikilisi kadar etkin midir tabi ki değildir.Birde nispeten Windows kadar donanım çeşitliği ve programların cracklenmesi gibi bir dezavantajı olduğundan MacOs'un üstüne bu kadar düşülmesini gayet normal karşılıyorum.
  Yurtdışında yaşıyor olsaydım kesinlikle bir tane her yeni çıkan serisinden Macbook,İpad,TV,iPhone alır altı ay kadar ana sistemim yapar denerim fakat windows+android tarafından kesinlikle vazgeçebileceğimi düşünmüyorum ki bunu 6S gibi nispeten iyi bir iPhone olmasına rağmen.
  Gerçekten isteyip alan hiç kimseye bir yakıştırmada bulunamam hakkım değil.
  Ama kesinlikle iş için kullananlara hiçbir şekilde bir şey diyemem,saygım sonsuz,yukarıda yazdıklarım benim kullanırken veya çevremde gördüğüm şeylerden ibaret.

 • Servet @enigmasi

  Ben bu ekosistem yüzünden ve Google sevmediğim için geç(e)mem.

 • Fatihmi @distance

  apple 3 sene önce telefonlardaki özelliği yeni getirdi oluyor. adamın diğer telefonlarla alakası yok çünkü apayrı platformlar. windows kullanıcısı bir özellik geldiğinde aynı şey mac'te 3 sene önce vardı dese ciddiye almayacaktır, almamamsı da gerekir, çünkü adamın mac ile alakası yok.
  o özellik için de tercih edilecek bir özellik yok ortada.

  google, windows müşterinin ne istediğin anlamak yerine deneme-yanılma yöntemiyle ortaya bir sürü ürün atıp, birinin tutmasını bekliyorlar.

 • P. O. F. @pof

  Ekosistem nedir ki? Neden buna bağımlı olalım? Zaruri bir şey değil ki? Bence fazla abartılıyor bu ekosistem olayı.