Yeni işe başladım ve insanlarla tanışırken bi tek benim boş boş büyüdüğümü farkettim. Kimisi bi sporda ustalaşmış kimisi milli hakem olmuş kimisi yoga yapıyor, kimisi bi kaç çalgı çalabiliyo vs. vs.

Sormak istediğim sizler neler yapıyorsunuz? Hobileriniz neler? İşten okuldan mental olarak nasıl uzaklaşıyorsunuz? Vereceğiniz tavsiyeler neler?

Ufak tefek para kazanabileceğim şeyler çıkarsa daha hoş olur. 1000 lira civarı bütçe ayırabilirim. Aklıma deriden cüzdan yapmak vs. geldi.

Her türlü fikre açığım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Hemen hemen herşeyi yaptım, iş olarak hobi olarak vs. yemek olsun, elektronik olsun, mekanik olsun hiç ayırt etmedim. Çok meraklı bir insanım özünde bu var, resim yaptım, karakalem, ağaç oymacılığı, yağlı boya ohoo birton hobim var. Maket bile bunlardan birisidir. İş olayı büyük yük benim hayatımı baya baya kısıtlıyor. Mecburen çalışıyorum çünkü para lazım, herkes gibi yapmak zorundayım. Ama işte aralara hobilerimi sıkıştırıyorum. Yeni şeyler öğrenme konusunda çok meraklıyım, eskiden her hafta köye giderdim ama şimdi işte ayda yılda bir gidiyorum atış talimi yapıyorum ruhsatlı tüfeğim var avcıyım ama avlanma işini bıraktım, öyle silaha karşı bir hobi mi dersin ? ne dersen artık temizliyorum düzenliyorum açık alanda dağda bayırda vs düzenek kuruyorum metal şişe cam şişe vs vuruyorum. Bunlarda sonuçta hobi neleri seviyorsan onlara odaklan derim, ama hobinin olması içinde kendini zorlama istemeyerek hobi olmaz nefret edeceğin birşey ise olmaz yani meraklı birisi olman lazım. Mesela ben bir ara meraktan çömlek bile yaptım, heykel işine bile girdim. Sonra azaldı pek merağım kalmadı bıraktım.

  • Gurveer Ponce @gurveer-ponce

   Okudukça ben yazmışım gibi hissettim. Mekanik olarak kendi motosikletimin bakımlarını yapmayı tamir etmeyi söküp temizleyip takmayı vs. severim zevkle yaparım. Telefonum tabletim pcm bozulsa camı kırılsa bataryası değişse vs. hep kendim yaparım, başkasının yapacağı işten daha çok güvenirim kendi elimin değdiğine. Hepsini öğrenmek isterim ama nereden başlayacağımı bilmiyorum. Özellikle çizim yapabilmeyi ve figür heykelciliği bi ara baya ilgimi çekmişti. Silahla atış yapmayı da istiyorum ama askerde baya kişiye ceza yazdık bu yüzden. Öyle istediğinde metal cam şişe vs. olsa bile atış yapmak yasak diye biliyorum? Yanlışsam düzeltirsen sevinirim.

  • Orcun @orcun

   @gurveer-ponce Kırsal alan yerleşim yerine baya uzak, önce arabayla çıkıyorum sonra da yürüyerek gidiyorum. Birkere jandarmalık iş oldu onda da arabaya baktılar, dedim çok uzağa gidiyorum dağa çıkıyorum talim yapıcam sorun olur mu ? hiçbir sıkıntı yok dedi. Benim tüfek falan kılıfında ruhsatım hepsi tamam anca öyle dağ başı onda da sıktığım yerde toprağa gidiyor kurşun öyle havaya vs sıkma işi yok. Ha ama jandarma tanıdık köye bakan jandarma vs öyle magandalık yapıp yol kenarlarında köyün içinde bahçede vs o işlere girmiyorum. Hatta benle birlikte gelen birkaç kişi de oluyor onlarda öyle sıkıyorlar.

  • Gurveer Ponce @gurveer-ponce

   Çok istediğim bir şey, hatta hayattaki en büyük pişmanlıklarımdan biridir bilgisayarla bu kadar içli dışlıyken bunu öğrenmemek. Kendi yazdığım bi uygulamanın bilgisayarımda veya telefonumda yüklü olmasını çok çok isterim.

   Belki yazdığınız yorum hayatımın dönüş noktası olur 🙂 Yazılıma başlamak diye araştırınca derya deniz bir ton sonuç çıkıyor, bunlar da kafa karıştırıyor. Biraz yönlendirmeniz mümkün mü?

  • Özgür (mü?) @ozgurg

   @gurveer-ponce Öğrenmeyi öğrenmek desem ne kadar klişe olur? 🙂 Udemy'den ders alarak başlayabilirsin.

 • Agab @agab

  Video montajlamayı biliyorum, programlama öğreniyorum, photoshop az çok biliyorum.
  Gerçek hayata dönersek, basketbol kickboks yüzme ve bisiklette lisanslı sporcuyum. Hepsinde karşılaşmaya çıktım, birinciliklerim var.
  Onun dışında ingilizcem çok iyiydi bir ara. ( eskiden öğretmendim 😀 artık köreldim kullanmaya kullanmaya)
  Motor sporlarına ilgim var, e haliyle tamir tadilat etmeyi de öğrendim.
  Minyatür şeyler yapmayı severim. Daha geçenlerde bildiğiniz çay şeker karıştırma kürdanlarından onlarca aksesuar yaptım. İstersen satıp para kazanabilirsin onlarla da.
  1000 lira bütçe ile güzel para kazanmak için en iyisi programlama öğrenmek.

  • Gurveer Ponce @gurveer-ponce

   Bilmeyen birisi için programlama öğrenmek diye araştırmaya başlayınca içinden çıkılmayacak bir hal alıyor :/ Bi yönlendirme yapabilir misiniz? 1000 lira ile nasıl programlama öğrenebilirim ve nasıl para kazanabilirim?

  • Agab @agab

   @gurveer-ponce Valla çoğu okulda C dili ile başlıyor öğrenciler. Ama C ile adam akıllı, yani mobilde kullanayım bilgisayarda kullanayım programı yapmanız biraz zor.
   C++ olur, Java olur,(ki java aşırı zordur başlangıç için. Ama en köklü üniversitelerden olan Fırat Java ile başlıyormuş öğrencilerine) iPhone istiyorsanız Swift dili olur. Hangi platforma yönelmek istiyorsanız oradan başlayın önce.

   Para harcama olayına da pek gerek yok. Ben Udemy için kurs parasını söyledim sadece.
   C'yi Youtube'dan yazılım bilimi kanalından anlamaya başlayın derim. Algoritma zekanız gelişsin, mantığı kavrayın diye.

   Sonra da Python ile instagram bot yapabilirsiniz(bu işe baya para veren çocuklar var, ünlüler var). Herhangi bir mobil oyun yapabilirsiniz vs. En hızlı Python'da bir şeyler ortaya koyabilirsiniz.

   Valla biraz karışık işler ama, Python ile de başlayabilirsiniz direkt. Yani C öğrenmeye gerek kalmadan Python ile başlayabilirsiniz. C önermemdeki amaç, ileride kodlama dilinizi değiştireceğinizde "bu ne yahu" demeyin diye. C öğrenen insan tüm dilleri okuyabilir anlayabilir diye bir söz var bu camiada çünkü.

   edit: kodlamayla en kolay Apple'da para kazanırsınız. apple'ın programcılara desteği diğer şirketlerden kat kat fazla.
   Ha gerçi Appstore'a uygulama yüklemek en son 100 dolardı. (yıllık)
   Bir de uygulamyı yüklemek etmek için bir mac cihazınız olması gerek.

 • ARMv7 @armv7

  Ben fotoğraf çekiyorum ve dijital çizimler yapıyorum. El işleriyle uğraşıyorum, bir lehim aleti aldım onunla basit lehim işleriyle vakit geçiriyorum. Işık yapıyorum mesela evde fotoğraf çekmek için. Kullanacağınız bazı şeyleri kendiniz yaparken mesela benim örneğimdeki fotoğraf çekmek için ışık gibi bunlar keyifli vakit geçirmeye yarıyor.

  • Gurveer Ponce @gurveer-ponce

   Lehim aleti ile ne yapıyosunuz mesela?
   Çizim yapmayı da çok isterdim, nasıl başlanır bi tavsiyeniz olur muydu?

  • ARMv7 @armv7

   @gurveer-ponce Bahsettiğim gibi şerit ledleri uygun boylarda kesip sonra bir zemine yapıştırıp uçlarını paralel lehimledim, sonra evde eski bir laptop bataryasının içini açıp 12v uçlarına kablo lehimledim, ardından bu uçlara 12v adaptör bağladım şarj edebilmek için ve bir yerine dişi standart adaptör ucu bağlarak oradaki açık kablo ucunu kapattım. Zaten yaptığım ledler de 12v ile çalışıyordu, şimdi o led dizisini o batarya ile çalıştırıyorum. Çizim yapmaya gelirsek o zaten benim mesleğim, reklam ajansım var. Ben photoshop ve illustrator kullanıyorum. Photoshoptan basit fotoğraf manüplasyonlarıyla başlayıp daha sonra kendinizi geliştirebilirsiniz. Daha sonra da illustrator kullanabilirsiniz. Ben şiddetle fotoğraf çekmeyi tavsiye ediyorum eğer 1000 lira bütçe ayırabiliyorsanız aynasız apsc bir makine alın ve fotoğraf çekin. Lightroomda da işlemeye başlarsanız hızlıca ürün aldığınız güzel bir hobi olur. Hatta sosyal anlamda güzel de bir hobi. İnsanlarla ortak nokta olabilir, ortamların aranan fotoğrafçısı olabilirsiniz. 😀 1000 lira civarına samsung'un nx 200 ya da 300 ünü şiddetle tavsiye ederim güzel fotoğraf makinesidir.

 • Yetkin @tozyet

  Tanıştığın insanlar kendini satmayı iyi biliyor sadece.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Kafa dağıtmak için, Film\dizi izlerim. Hoşuma giden sahneleri 3ds max yazılımında oturup modelliyorum. 3d ile ilgili yazılımlar öğrenmek hoşuma gidiyor. 1-1.5 senedir ilgilenmeyi kestim. Ufak tefek ev işleri ve yemek yapmakta hoşuma gidiyor.

 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  Elektronik(Ucuz ve zevkli) , Fotoğrafçılık(Bu hobi çok pahalı ama zevkli)

 • yalinindisindakiadam @yalinindisindakiadam

  Kendini kanıtlamak zorunda değilsin içinden geliyorsa istersen poker oyna istersen basket oyna. Farketmez.

 • Cem KOÇ @cemkoc

  Bu biraz da hayat tarzıyla ilgil bişey. Ben hobi olarak benimsediğim şeylerin önemli bir kısmını meslek haline getirdim. Asıl mesleğimden daha iyi konumda olanları var şu an. Ama onun dışında benle ilgili şunları söyleyebilirim. Belki bu veya benzerleri konusunda ilham olur.

  Boks yapıyorum. Bir süre teleskopla gözlemler yaptım. Biraz daha maddiyat katıp teleskopla gözlediğin şeylerin fotoğraflarını çekebilirsin ilgin varsa.
  Resme yeteneğim yok ama 3-5 müzik aleti çalarım kendi kendime. Müzik ve/veya spor ciddi anlamda mental anlamda çok rahatlatır.
  Bisiklet sürerdim zamanım olduğu bir dönemimde. Yaklaşık müzikten aldığım zevk kadar zevk verir.

  Bunlardan da öte bir veya birkaç konunun geek'i olmak bir hobi olarak sayılabilir bana göre. Mesela arkolojiye çok ilgiliyim. Okuyorum araştırıyorum. İleride bunu bir adım öteye taşıyıp sadece okumaktansa popüler bilim havasında gezerek öğretebileceğim bir podcast veya video projesi var kafamda. Çünkü ciddi anlamda çok hoşuma gidiyor antik kentler ve örenyerleri.

  Klasik tavsiyelerden de temel düzey elektronik ve arduino ile herhangi bir cihaza derlediğin yazılım zaten ulaşılması kolay be hazzı yüksek hobilerdir.

 • Six @six

  İngilizce öğretmeniyim. Üniversite yıllarında gitara merak salıp başladım. Çoktan mezun oldum, 2 senedir de öğretmenlik yapıyorum ve müzik beni yaşamın stresinden uzaklaştıran nadir şeylerden şu an. Bir hobi edinmek güzel bir şey. Oturup sana hiçbir şey katmayan bilgisayar oyunlarını saatlerce oynamak yerine ondan biraz kısıp kendini geliştirmeye vakit ayırmak lazım.

 • silent @silent

  Hocam istediğiniz kadar hoby edinin. Yine sizin değeriniz yaptığınız angarya kadar oluyor. Misal ben,
  Gitar çalarım.
  Ticaret yaparım.
  Bilgisayar işiyle uğraşırım.
  On parmağımda 10 marifet var. Lakin, angarya yaptığım kadar adamım.

 • Murat Şentürk @senturkmurat1999

  Bunu geçen gün ben de fark ettim. Sınıfta çevremde müzik, spor, edebiyat gibi hobileri olan çok insan var. Bir arkadaş mesela kaligrafi ve fotoğrafçılıkla uğraşıyordu. Filmli makineler, mürekkepler ve dolma kalemler... Bana soruyorlar ilgi alanın, hobilerin neler diye teknoloji diyorum sadece 😀 . Bir hobi bulabilsem güzel olurdu. Ot gibi gideceğiz şu dünyadan.

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  ben eskiden teknoloji ile çok ilgiliydim ve girdiğim ortamlarda bu dikkat çekerdi. teknolojiyi biliyor ve takip ediyor olmak güzel bir hobi bana göre. ama heyecanımı kaybettim. çünkü telefonlar, bilgisayarlar hep aynı, yani artık her şeyleri var. farklı gelmemeye başladı. e fiyatlar da artınca uzaklaşmaya başladım. iş hayatına başlamadan önce photoshopta bişeyler yapardım, bu sayede mesleki yolumu buldum, sosyal medya uzmanı oldum. o hobim paraya dönmüş oldu benim için. sonra video işine meraklanmaya başladım, üniversite öğrencilerine yönelik videolar çekiyorum, binlerce izlenme alıyor. youtube kanalım var şimdi o kanala tarot videoları yüklemeyi düşünüyorum ama önce benim tarotu öğrenmem gerekiyor 😀 nedense tarottan bahsetmekten utanıyor gibiyim. bunu şarlatanlık maksadı ile yapanlar yüzünden. hobi olarak tarot instagramı açtım ve bir sürü mesaj geldi, ücretli bakıyor musunuz diye. yani ben paraya dönsün istemiyorum ki, hobi olsun istiyorum. şimdi bende mac var ama düzgün bir video kesme biçme yazılımı bulamadım. muhtemelen windows laptop ile movie makerdan takılmaya devam edicem ya da daha gelişmiş yazılımlar kurabilirim ona.

 • ilker @gilker

  Meslek grafik tasarım. Bilgisayar dışında ilgi alanım: Doğa gezileri ve kamp