Bunu nasıl yapıyorlar?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • cestlavie @cestlavie

  google calenderda bir açık var haftalardır, onu kullanarak gönderiyorlar bunları. bi çözemediler.

 • Barış Ataç @barisatac

  Lütfen net olarak bilgi sahibi olmadığınız konularda böyle kesin cümlelerle yorum yapmayınız. İnsanları yanlış yönlendiriyorsunuz.
  Bu olay Google Calendarın bir özelliği, ayarlarda basit bir düzenleme ile engellenebilir. Ayarın SSini ekledim böylece Google Calendar ayarlarına girerseniz kolayca bulabilirsiniz. Bu ayarı hayıra çevirirseniz kimse sizin calendarınıza davetiye yollayamaz. İlk seçenek olan Evet dışındaki iki seçenekte işe yarar.
  Neden olduğuna gelince Google Calendar dışarıdan davetiye eklenmesine izin veriyor ve bu normalde çok güzel bir özellik ancak bazıları bunu reklam aracı olarak kullanmaya karar vermiş. Bu ayarı davetiyeye cevap vermezsem bildirim gösterme şeklinde ayarlarsanız calendara gene eklenir ama bildirim göstermez. Hayır seçerseniz cevap vermediğiniz hiçbir davetiye calendara eklenmez.

  • CaptainCombo @captaincombo

   Teşekkürler. Benim merak ettiğim bu daveti gönderenler beni nasıl hedef alıyorlar?

  • cestlavie @cestlavie

   bu bir açık değil, özellik. kötü emelli insanlar da bunu exploit etmiyorlar hiç.
   -barış ataç

   benim direk mi calendar'a geldi mesela adını sanını bilmediğim pishing linki. geçen bir arkadaşın da başka takvimine gelmişti.

  • Barış Ataç @barisatac

   @captaincombo Kendi adıma şunu söyleyebilirim, ben mail adresimi bütün resmi ve gayri resmi işlerim için kullanıyorum. Bu yüzden kişisel bilgi ticareti yapanlar sağ olsun bu tür kötü amaçlı firmalara ulaştırıyorlar. Belki sizin de mail adresinizi verdiğiniz bir yerler bunu yapmıştır.

   *Bir özelliği kötü amaçla kullanmak onu yazılımdaki bir açık haline getirmez.
   *Bir özelliği "exploit" edemezsiniz, bir açığı edebilirsiniz.
   Terimler arasında bazen kayboluyoruz, ben bunu düzeltmek istemiştim. Amacım dışına çıktıysam özür dilerim.