Al sana #ARGE de kim uğraşacak. Çak iki tane #Drone'nu, koy #YapayZeka'sını, bir tane de #Şarjİstasyonu; yaylayı dolaşsın, şarjı bitince dönsün istasyonuna, sonra yine havalansın. YZ, yayla görünümünde değişiklik fark edince, göndersin MMS'i ilgili kurumlara. Bu kadar basit, şikayet edene kadar fikir üret, ihaleye çık, yap bir şeyler. Hem senin işin görülsün, hem ARGE çalışsın hem de sektör bir şeyler görüp, öğrensin.

Rezalet! Beton binalar yıkılınca şimdi de bunu yaptılar

Türkiye genelinde başlatılan 'İmar Barışı' ile ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • TwoCenk @twocenk

  Pil ömrünü yayla gibi rüzgara açık alanlarda kestiremezsiniz. Drone dediğimiz şey sessiz değil, vahşi hayvanların düzenini bozar.
  Oraların kıymetini bilmeyenler o droneları düşürür.

 • civilization @civilization

  Kurulum masrafı çok yüksek. Planet labs diye bi firma var abd merkezli. Günlük uydu görüntüsü veriyor. Çözünürlüğü de baya iyi. Api desteği de var. Günlük sana değişiklik haritası çıkartaın. Biz yapalım dedik bunu ama bazı sıkıntılar çıktı ve yapamadık.

 • civilization @civilization

  Ek olarak bizde bir anlayış var. İnşaa edeceğiniz şeyde beton yoksa o şey imar kurallarına tabi olmaz ruhsat gerekmez diye. Fakat hareket etmeyen herşey yapıdır ve ruhsata tabidir isterseniz çamurla yapın ister betonla isterseniz de çelikle. Ama insanlar bunu anlamıyorlar. Gelelim yaylaların durumuna. İmar barışı çıktığından beri 100 civarında başvuru ve 30 kadar tapu işlemi yaptık. Anladığımız durum şu, adamın evi var 20-30 seme önce yapmış ruhsat almak istemiş ama imar müdürü sen yap bişey olmaz demiş adam da yapmış belediye değişince de kaçaksınız yıkacam evinizi demiş adam madır, başka bir vatandaş yaylada yada köyünde 3 4 ay oturacağı 4 duvar yapmak istiyor ama ya belediye senin yolun yok imarın yok vs deyip imar vermemiş yada bi fiyat almış daha kazmayı vurmadan 10-15 bini gidecek zaten yapacağı evin maliyeti 50bin arada sıkışmış bir de 1 yılı bekleyen ruhsat süresini duyunca basıyor isyanı imar barışı geşince de hemen evini yapıyor. Bir ksıım vatandaş varki tamamiylr aç gözlü 1 katlı evi var 20 yıllık üzerine 4 hatta 5 kat daha çıkmış savunmasıda içler acısı. Kısacası imar barışı özünde kötü olmayan birşey fakat kontrolü yok bununla beraber imar kanunu bence sıkıntılı gökdeleni de aynı kefeye koyuyor tek katlı yayla evini de. Sıkıntılar hep bundan kaybaklanıyor.